Montare Sistem De Aer Conditionat Pe Logan De La Dezmembrari

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Nu cred ca sunt meseriasi ieftini in Iasi...sub ce preturi s-au vehiculat pe aici, nu cred sa se arunce cineva, chiar si daca sta de pomana...vorba aia: "mai bine stau de pomana decat sa muncesc de pomana" dar si cand da foamea, tin-te bine


    sigpic

    Comment


    • Salut,
      am montat si eu AC pe un Logan Preferance 1.4 din 2005 la niste baieti de pe langa Bucuresti, de fapt dintr-un sat din Jud Giurgiu - Joita (sau asta era comuna), oricum ideea este ca pe la Km 23 iesi de pe autostrada A1 spre Bolintin si de acolo o sa va indrume ei cum sa ajungeti. Ce pot sa va spun ca baietii sunt profesionisti si sunt specializati pe dezmembrari logane si montari de AC-uri pe logane, pe mine m-a costat 2800 lei acum 2 luni cand am motat AC-ul.
      Ii recomand cu toata responsabilitatea si daca vreti va dau nr de telefon al baiatului care se ocupa, nu stiu daca este voie aici pe forum!

      Comment


      • Ma intereseaza pe mine, da-mi nr aici sau pe privat.
        Poti sa-l scrii si aici e informatie publica.
        Preferance - 83cp Chip Viata aici e scurta, asa ca ai grija unde "zbori".
        http://www.loganclub.ro/forum/logan_...ela-t7519.html

        Comment


        • Vreau si eu nr. de telefon al baiatului. Monteaza si pe diesel? Merci!

          Sent from my GT-I9300 using Tapatalk

          Comment


          • Am ajuns si eu la baietii de linga bucuresti, de fapt sat Sabareni sau comuna nu mai stiu.
            Au foarte multe loganuri de piese, practic pt orice problema apare pe parcursul montajului se poate rezolva.
            La mine au activat functia de AC in computerul masinii ca sa pot pastra resoftarea pe care o aveam.

            Au si un site dar nu e intretinut, i-am sugerat dl Cosmin sa mai puna ceva poze, acum pe vremea asta face cam o masina in fiecare zi. Nu scriu aici dar daca o sa cautati aerconditionatlogan il gasiti au si harta acolo.

            Am permisiunea lui sa-i scriu nr lui de tel aici 0761.610099 pe nr asta am vorbit eu cu el.

            Montajul a durat cam de la ora 9.30 dim pana pe la 17.30, apoi cam o ora a durat umplerea cu freon, instalatia a fost etansa din prima, mici probleme cand faci atata munca in timp scurt au aparut, dar au fost rezolvate de baitii de acolo foarte repede. Avem unele plastice rupte pe la bord din alte interventii ale mele, au schimbat tot ce nu se mai nimerea la fix.

            Datorita faptului ca e foarte mult de munca, au lucrat 3 oameni tot timpul si dl Cosmin din cand in cand e indicat sa fiti si voi atenti daca vedeti ca ceva uita sa le amintiti. Eu aveam si tot felul de chestii pe masina care trebuiau refacute, xenon, fire pt computer de bord, fire pe la boxe, tweetere, lumini interioare, i-am cam chinuit pe baieti dar in final a iesit treaba buna, merge.

            In final pe la ora 20 am plecat inapoio spre Sibiu pe racoare. Acolo au fost cam 30 grade daca nu mai mult. Pe valea oltului surpriza, ploaie in Sibiu 12-13 grade. LAs ca vine vara si la noi.

            Ps: Am mai gasit in alt link inchis referire la ei aici
            Dacia logan : Cum fac sa ....? Cat costa sa ....? Unde gasesc ....? si alte asemenea intrebari
            Attached Files
            Last edited by ovimiha; 25 June 2015, 14:33. Reason: Greseli scriere
            Preferance - 83cp Chip Viata aici e scurta, asa ca ai grija unde "zbori".
            http://www.loganclub.ro/forum/logan_...ela-t7519.html

            Comment


            • Montaj AC Logan 1.6 Mpi Ph2

              Salut. Sunt nou pe forum şi nici nu am o experienţă prea bogată î postări pe alte forumuri, aşa că rog moderatorii să-mi scuye eventualele greşeli de căutare, postare, etc.
              Am un Logan 1.6 mpi, 8 valve, euro 5, fabricaţie 2011, varianta LSDA3P (aşa e în carte), motor K7M-A8. Nu are AC şi doresc montajul.
              Cureaua de accesorii antrenează pompa de servodirecţie (situată dedesubt) şi alternatorul (deasupra).
              Am discutat în mai multe locuri, dar toţi mecanicii au fost de părere că montajul AC pe această variantă impune schimbarea pompei mecanică de servo cu una electrică şi, implicit, schimbarea casetei de direcţie, ceea ce duce la o creştere masivă de buget alocat.
              Sunt interesat de altă variantă (păstrarea pompei mecanice) şi de eventuale sfaturi pentru operaţie în sine (loc, adresă, date de contact şi, eventual un preţ estimativ).
              Mulţumesc pentru înţelegere şi, anticipat, pentru răspuns.

              Comment


              • nu era mai simplu daca comandai masina cu AC din fabrica ?
                „Nu ne tragem din maimuță, dar ne îndreptăm cu pași repezi spre asta.” — Arsenie Boca

                Comment


                • Bravo nea Vasile. L-ai ajutat, cum nu se poate mai bine; asa-i trebuie.
                  ...
                  Acu' pe bune, daca nu puteti ajuta un om cu un raspuns, macar nu-l incurcati.
                  Degradarea unei societati, incepe cu criza morala profunda a acesteia.

                  Comment


                  • Pentru Calin am vorbit la telefon se poate monta fara probleme ,merci Iancu dar probabil ca unii au de la inceput banii necesari pentru a cumpara versiuni bine echipate.

                    Comment


                    • Salut stie cineva daca este vreo diferenta intre instalatia de ac de pe logan ph1 si logan ph2.am un logan ph2 fara ac siam gasit la dezmembrari instalatie de ac de pe un logan ph1

                      Comment


                      • Sigur ca este ,la mufe si in special in cutia cu relee

                        Comment


                        • sunt curios daca a reusit cineva sa faca ac de pe logan gen clima cum este cel de pe logan 10 ani

                          Comment


                          • Salut ovimiha !
                            Cat a costat AC pe preference-ul tau?

                            Comment


                            • Va salut pe toti! Am nevoie de ajutorul vostru. Am o instalatie electrica de la compartimentul motor de pe un logan ambition 1.6 mpi cu AC din 2006 care nu cred ca este compatibila total cu masina mea (1.6 mpi preference fara AC din 2007) la cutia cu relee si sigurante de pe aripa. In poza 1 se afla partea de instalatie care intra in cutia cu relee si sigurante de pe aripa si in poza 2 la cutia masinii am observat niste lucruri incompatibile si m-am intrebat... De ce instalatia electrica pe care am cumparat-o are un singur soclu pentru siguranta adica cel cu siguranta portocalie din poza 1 si pe masina am 2 socluri duble pentru sigurante? De ce lipsesc pinii pentru siguranta verde de 30 (poza 1) si pe masina am acea siguranta (poza 2)?
                              Attached Files

                              Comment


                              • Salut

                                Daca te uiti pe schema electrica Visu vei vedea ca instalatiile difera. Este OK cum ii. Si eu mi-am schimbat toata instalatia masinii, cand am pus AC-ul (un ambiance din 2006). Am luat o instalatie pt motor si am primit si restul ca "bonus", sa ii zic asa. Am studiat si eu schema, era la fel cum e la tine. Daca mufa de conectare se potriveste, e ok.
                                Din cate am vazut, s-a inlocuit siguranta mai mica cu una mai mare.
                                Last edited by critix; 22 August 2015, 17:44.

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google