JR5(de pe MCV) vs. JH3(de pe Sedan)

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • #46
    Salut,

    ai atasata o imagine cu locatia datelor de identificare (Tip/Indice).

    Normal ca exista diferente intre rapoarte (in functie de model/motorizare;).

    De exemplu la berline 1.4, 1.6 si 1.6 16v rapoartele sunt aceleasi desi indicele si tipul cutiei difera. La MCV 1.4, 1.6 si 1.6 16v la fel difera rapoartele fata de berlina (aceleasi motorizari);
    la diesel vitezele sunt mai lungi pentru ca au un cuplu mai mare; etc.

    Silviu.
    Attached Files
    Last edited by Silviu; 12 February 2010, 11:57.
    I have no special talent. I am only passionately curious.

    Comment


    • #47
      stiu ca dieselul are trepte mai lungi. dar acolo este implicat si diferentialul cu raport mai lung. intre mcv 16v si berlina cum sunt treptele ?

      daca eu schimb pinionul de a 5 a cu pinion de diesel castig 250 rpm in minus. diferenta intre 16v si diesel in realitate este de mai mare. undeva la 500 rpm. am vazut pe aici ca jr5 are 100kmh la 3000. dieselul are 100 si ceva la 2500. deci cutiile sunt diferite. sunt diferite si la rapoarte (daca imi schimb pinionu se vad modificari. 100kmh la 2500 nu la 3000 ca la mcv) si din cauza diferentialului.
      Last edited by alessandro; 12 February 2010, 12:10.

      Comment


      • #48
        daca schimbi doar perechea de-a 5-a, la 3000rpm in tr5 in loc de 110km/h o sa ai cam 120km/h pe bord. la diferential nu ai ce umbla.
        Democratia nu inseamna ca faci ce vrei, ci ca ai dreptul sa faci ceea ce trebuie.

        Comment


        • #49
          eu ma refer la faptul ca jr5 de pe diesel este diferit de jr5 de pe benzina. nu e asa ? am folosit exemplele din postul precedent in sustinerea afirmatiei mele.

          Comment


          • #50
            este diferit,pentru ca compari JR5 de pe sedan cu JR5 de pe MCV unde automat sunt alte rapoarte din cauza ca masina e MCV si tre sa cari cu ea .
            Daca ar fi JR5 pe benzinar sedan...ar fi acelasi lucru doar ca difera timoneria si ambreiajul .
            Probabil rapoartele sunt diferite si intre JR5 diesel sedan si JR5 diesel MCV .

            O concluzie a ce s-a discutat pana acum ar fi ca JR5 e un JH3 la baza ,doar ca are timonerie pe cablu si ambreiaj hidraulic.
            JR5 s-a pus doar pe diesel,si pe unele benzinare refuzate la export sau pt export,unele diesele au si cutie JH3 cu rapoarte diferite fata de JH3 de pe benzinar,acelasi lucru si in cazul JR5 diesel JR5 benzinar .
            JR5 pe benzinar se pune la MCV/VAN etc ,care din start atat benzinarele cat si dieselurile au alte rapoarte fata de sedan pentru ca sunt facute sa se transporte marfa/oameni/bagaje .
            Last edited by Cristi_Xp; 12 February 2010, 20:56.
            Pentru a evita imposibilitatea resetarii parolei pe forum, userii cu adresa de @yahoo.com sunt rugati sa activeze o alta adresa de mail, diferita de @yahoo.com.

            Comment


            • #51
              da corect. acum m am lamurit. exact cum credeam

              Comment


              • #52
                Oricum inca nu am aflat pe1,6 16 V sedan sigur ce tip de indice are, doar ca e posibil cu 160. Din fata dinspre partea volanului in gaura scut motor este batut tipul cutiei. Cineva poate sa scrie care stie exact cu ce tip s-a montat?

                Comment


                • #53
                  deci se poate schimba cutia jh3 cu jr5 ?ambele cu ambreiaj hidraulic?difera la prindere la motor?
                  God is my copilot

                  Comment


                  • #54
                    eu sunt curios daca nu cumva prinderea dintre cutia de viteze, fie ea jr5 sau jh3, si motor difera.. in principiu cred ca nu ar trebui sa difere.

                    Comment


                    • #55
                      omule, daca s-au pus jr5 pe motoare pe benzina, care au jh3 si primele dieseluri de 65cp aveau jh3, ce dracu' mai e de stat si gandit, oare nu pica drobul?
                      Democratia nu inseamna ca faci ce vrei, ci ca ai dreptul sa faci ceea ce trebuie.

                      Comment


                      • #56
                        Dupa ce am citit tot topicul asta, ceata a devenit si mai groasa.
                        M-am dus acum la masina si m-am uitat pe cutie, are o eticheta de hirtie acolo unde ar trebui sa fie identificarea fabricatiei pe care scrie 347 H 3.
                        Actionare ambreiaj > hidraulic ( ceaa ce nu doream )
                        Actionare schimbator de viteze > cabluri ( ceea ce iar nu doream )
                        Logan 1,6 16v, luat acum 2 saptamini.
                        Ce sa mai inteleg ? Cutia dupa eticheta pare sa fie JH3, dar ambreiaj hidraulic si schimbare pe cabluri ca la JR5 ? Sa inteleg ca Loganul e pe ultima suta de metri de fabricatie dar asta inseamna sa-l faca din resturi ?

                        Comment


                        • #57
                          Dupa ce am citit si eu m-am dus la masina, exact ca si alfabit, logan achizitionat in decembrie 2010 primele cu motor e5. nu stiu ce sa zic e bine sau rau am deja 32 000 km fara probleme

                          Comment


                          • #58
                            pe MCVuri erau puse dinainte JR5urile , de fapt aia era JR5, un JH3 cu timonerie pe cabluri si ambreiaj hidraulic,ce pot sa zic, cred ca e mai misto si mai precis intratul in viteza la astea pe cablu...
                            Pentru a evita imposibilitatea resetarii parolei pe forum, userii cu adresa de @yahoo.com sunt rugati sa activeze o alta adresa de mail, diferita de @yahoo.com.

                            Comment


                            • #59
                              Da, cred ca ambreiajul hidraulic e o mare pacoste, cilindrul receptor din ambreiaj se schimba decit daca dai GMP jos, separi cutia de viteze de motor, pentru o piesa de 100 lei manopera de cel putin 600 lei. Poate nu se strica.
                              Si comanda schimbatorului pe cabluri, acuma noua merge OK, acuma la Matiz ( luata noua ) tot pe cabluri era, era groaznic, daca schimbai rapid vitezele decit se desincroniza si cariaia, dar Matizu nu e masina sport, trebuie umblat batirneste ( de-aia am si vindut-o ) , bine dar Matizu nu e Logan, asta e adevarat.
                              Last edited by Seba; 18 April 2012, 21:30.

                              Comment


                              • #60
                                si uite ca exista diferente. poate sa fie jr5 dar sa aiba prindere pentru un anumit tip de motor. prinderea(clopotul ambreiajului) este interschimbabil, in principiu. jh3-052 spre exemplu este decat partea in care se alfa angrenajele. eu am o cutie de laguna care defapt se cheama jr5s05 - 009. daca vrei sa iti schimbi jh3 cu jr5 poti sa faci asta: se inlocuieste cautatorul de pe jr5 cu cel de pe jh3 ca sa fie commpatibil la tija, se si se pune furca de la rulmentul de ambreiaj in locul rulmentului de presiune hidraulic

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google