Ce Pompa De Apa Imi Recomandati? La 60000 Km Sa O Schim?

Collapse
X

• Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

• Ce Pompa De Apa Imi Recomandati? La 60000 Km Sa O Schim?

nu stiu ce sa fac daca sa schimb toata distributia sau fara pompa?
    http://www.loganclub.ro/forum/polish...-t43640p4.html

schimba toata distributia ,iar pompa de apa ti-o recomand pe cea de origine se gaseste la 270 ron prin comert sau la dealer pina in 350 ron.,eu am avut probleme cu hepu ,nu s-a potrivit .

sa-ti cumperi si antigelul,ca la service e foarte scump.

Comment

Schimba si pompa de apa ca daca nu o schimbi acum o sa iti curga pe la 70000-80000 de km si o sa trebuiasca sa umbli iar la distributie.

Comment

Schimba tot si ia piesele fie unde faci reparatia, fie de la un magazin care colaboreaza cu un service (ca sa beneficiezi de garantie).

@mitosu: aici am gasit antigel "de origine" in magazin, cu 50 de bani mai ieftin decat la reprezentanta, asa ca nu-i mare branza.
        The future is already here - it's just not very evenly distributed. - W. Gibson

Comment

Cati litri de antigel trebuie?
          sigpic
          !

Comment

3 litri din cate situ eu
            " Nevastamea conduce atat de rau, incat GPS-ul i-a spus: in 50 metri trage pe dreapta ca vreau sa cobor "

Comment

5,5 litri de antigel intra daca e golit tot sistemul de racire.
              Am schimbat eu la mine si la un prieten in octombrie si a intrat cam 2,5 L de antigel concentrat si 3 de apa (intr-un final, dupa ce isi face aerisirea)
              GL-22-TOF

Comment

Nu intra cine stie ce.
                Daca nu este schimbat la timp ce se poate intampla?
                sigpic
                !

Comment

Nu mai are aceleași proprietăți fizice și chimice și mai ales în ceea ce privește ungerea pompei de apă. Dacă se dă jos pompa de apă, care e amplasată jos, se cam golește toată instalația, așa că nu prea e de unde alege...
                  The future is already here - it's just not very evenly distributed. - W. Gibson

Comment

Cam 3 litri de antigel si 3 litri de apa va trebuie. Pompa de apa va recomand Hepu.
                    Piese premium Dacia Logan, Sandero, Duster
                    Consumabile tinichigerie/vopsitorie IXELL,piese schimb

Comment

Originally posted by valy_kpt View Post
                      Am fost in aceeasi dilema.
                      Nu da bani si pe pompa daca nu curge.
                      Ce e pus in fabrica in cele mai multe cazuri tine lejer pana la 120000 km (si peste, stiu taximetrist cu 200000 km fara pompa schimbata).
                      Am 81000 km si nici urma de scurgeri la pompa (cea de fabrica pusa).

Comment

Idem ca Octavian nu am schimbat pompa la 60000 km deoarece mecanicul a zis ca e in stare perfecta si de regula duce 120000 km . In prezent 86000 km fara scurgeri. Ca pompa de apa recomand : Hepu .....de origine....SKF..... ultima fiind putin mai scumpa
                        Invingator nu este acela care are masina cea mai rapida, ci acela care refuza sa piarda !

Comment

Eu iti recomand sa o schimbi. Eu nu am schimbat-o la 60k , si la 65k a inceput sa piarda apa la modul ca umpleam vasul de expansiune, care era uscat, la 24h.
                          Totodata te sfatuiesc sa cumperi o pompa de origine. Am un amic care si-a pus una aftermarket si in 5k a inceput iar sa piarda apa.
                          Mai bine sa pui raul înainte, si sa lasi ce e mai bun ca o surpriza.sigpic

Comment

Pompa aftermarket poate insemna si ceva contrafacut. Pompele Hepu, Valeo sau SKF sunt aftermarket si montate corect nu curg si nu fac zgomot in ciclul mediu de viata.

Daca vreti sa ajutati membrii clubului sa aleaga corect veniti cu date clare: "am pus pompa X si s-a intamplat asta" - daca povestim ce am auzit de la un prieten care a pus nu stiu ce pompa nu foloseste la nimic.
                            Piese premium Dacia Logan, Sandero, Duster
                            Consumabile tinichigerie/vopsitorie IXELL,piese schimb

Comment

Originally posted by valy_kpt View Post
                              Recomand sa schimbi pompa si kitul de distributie ; pompa Hepu,curea Gates, rola inna. eu asta am pus ,sunt mai scumpe dar astea se pun pe wv si tin
                              sigpic #

Comment

Working...
                              X
                              Anulare DPF
                              Politica de Securitate Google