Ce Pompa De Apa Imi Recomandati? La 60000 Km Sa O Schim?

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • nec100
    replied
    GRAF cele mai folosite pompe aftermarket fara probleme 100000 km

    Leave a comment:


  • sobolan
    replied
    nu e recomandat sa tii o pompa mai mult de 6-70000km ....teoretic ar tine doua schimburi daca nu faci kilometrii astia in 4 ani dar retine ca prima curea care o pui pe ea poti sa o ai usor mai intinsa(si uzezi usor mai accentuat rulmentii din pompa) apoi la a doua distributie nu mai ai cum sa intinzi identic cureaua si apoi de aici apar problemele la pompa iar daca se gripeaza in mers(desi n-as crede ptr ca ea da semne auditive cand incepe sa se duca) e de rau !
    deci safe e : curea ,pompa,rola schimbate toate odata.....
    Metelli e o firma bunisoara !

    Leave a comment:


  • lucian h
    replied
    sal, schimb a doua distributie la 1.4, 98000 km, mecanicul mi-a recomandat pompa de apa Metelli? ce parere aveti de aceasta firma? tine minim 2 schimburi de distributie?

    Leave a comment:


  • sobolan
    replied
    Airtex e o pompa bunisoara si ieftina.....deci nu-s mari asteptari din partea ei.
    Cu mare incredere merg pe Marelli-Magneti ,Graf ,Hepu sau cea de origine(dar versiunea originala nu aia contrafacuta de la baieti).
    Atentie mare ca la Marelli-magneti sunt ceva impedimente care va impiedica s-o puneti pe blocul de logan K7M /K7J ....e facuta dupa standarde Renault si dupa blocul E7J ....aveti nevoie de un burghiu de M8,5(daca nu ma insel)si o bormasina pe acumulatori cu turatie reglabila,ce trebuie sa faceti :trebuie sa largiti si sa adanciti vreun milimetru-doi acele doua gauri in care intra ghinturile de ghidaj din bloc,altfel nu cade la fata blocului sub nici o forma in schimb este plug and play pe E7J (renault symbol 1.4 /8v) !
    TIP : puneti pompa fara garnitura(doar cele care va permit si au alveole frezate pe corp ca cea din imagine) ,dati cu silicon de ala high-temp pe ea si direct pe bloc....cu garnitura o arunca mai in exterior si se "reazema" cureaua pe buza inferioara a pompei rezultand o frecare inutila !
    Attached Files
    Last edited by 77sky; 14 June 2015, 10:46.

    Leave a comment:


  • cristianpaul
    replied
    Airtex e firma buna.

    Leave a comment:


  • manujupanu
    replied
    Chiar nu a schimbat nimeni pmmpa de apa

    Leave a comment:


  • manujupanu
    replied
    Sal am si eu o problema curge antigel pe la distributie clar pompa de apa,ce ziceti daca pun pompa de apa AIRTEX e buna a mai pus careva???

    ???????????
    Last edited by manujupanu; 8 January 2015, 21:28. Reason: Automerged Doublepost

    Leave a comment:


  • nicu_rcn
    replied
    schimba si pompa de apa, eu asa am facut, si am pus pompa hepu

    Leave a comment:


  • Octavian
    replied
    Originally posted by usurelu_okok View Post
    Eu iti recomand sa o schimbi. Eu nu am schimbat-o la 60k , si la 65k a inceput sa piarda apa la modul ca umpleam vasul de expansiune, care era uscat, la 24h.
    Totodata te sfatuiesc sa cumperi o pompa de origine. Am un amic care si-a pus una aftermarket si in 5k a inceput iar sa piarda apa.
    Unde ti-ai schimbat distributia?
    Si prietenul tau la fel, unde?

    Leave a comment:


  • adimrv
    replied
    poate pompa era pe alta motorizare decat a ta.

    Leave a comment:


  • Guest
    Guest replied
    Originally posted by Soran View Post
    Pompa aftermarket poate insemna si ceva contrafacut. Pompele Hepu, Valeo sau SKF sunt aftermarket si montate corect nu curg si nu fac zgomot in ciclul mediu de viata.

    Daca vreti sa ajutati membrii clubului sa aleaga corect veniti cu date clare: "am pus pompa X si s-a intamplat asta" - daca povestim ce am auzit de la un prieten care a pus nu stiu ce pompa nu foloseste la nimic.
    la mine pompa HEPU nu s-a potrivit si era luata din sursa sigura,se vedea cu ochiul liber ca sunt mici diferente a formei fata de cea originala,inclusiv la gaurile de pozitionare.
    chiar eu am incercat sa o potrivesc ,dar nu intra cum trebuie.

    aunt cazuri in care piesele de origine merg sigur.

    Leave a comment:


  • Raziel
    replied
    Nu e o regula generala sa schimbi pompa la 70-80000 KM. Este recomandat s-o schimbi ca in cazul in care se strica vei intra la cheltuieli suplimentare daca vrei sa faci totul ca la carte. Eu am 125.000KM cu pompa originala si nici urma de scurgeri. Mentionez ca schimb fluidele masinii mai des decat este specificat de producator. Si asta este un factor determinant al duratei de viata.

    Leave a comment:


  • adimrv
    replied
    Originally posted by valy_kpt View Post
    nu stiu ce sa fac daca sa schimb toata distributia sau fara pompa?
    Recomand sa schimbi pompa si kitul de distributie ; pompa Hepu,curea Gates, rola inna. eu asta am pus ,sunt mai scumpe dar astea se pun pe wv si tin

    Leave a comment:


  • Soran
    replied
    Pompa aftermarket poate insemna si ceva contrafacut. Pompele Hepu, Valeo sau SKF sunt aftermarket si montate corect nu curg si nu fac zgomot in ciclul mediu de viata.

    Daca vreti sa ajutati membrii clubului sa aleaga corect veniti cu date clare: "am pus pompa X si s-a intamplat asta" - daca povestim ce am auzit de la un prieten care a pus nu stiu ce pompa nu foloseste la nimic.

    Leave a comment:


  • usurelu_okok
    replied
    Eu iti recomand sa o schimbi. Eu nu am schimbat-o la 60k , si la 65k a inceput sa piarda apa la modul ca umpleam vasul de expansiune, care era uscat, la 24h.
    Totodata te sfatuiesc sa cumperi o pompa de origine. Am un amic care si-a pus una aftermarket si in 5k a inceput iar sa piarda apa.

    Leave a comment:

Working...
X
Anulare DPF
Politica de Securitate Google