Revizie Diesel Euro 5 - Filtru De Particule DPF

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • #31
    Originally posted by lurch22 View Post
    Salut! Pentru aceeasi masina de mai sus , logan euro 5 diesel , 65 kw ,PH2, vreau sa-i schimb distributia. As vrea sa imi caut eu piese...de ce am nevoie? curea si rola , dar si pompa apa? curea accesorii? Multumesc !
    Se schimba doar curelele si rolele (distributie + accesorii), conform manualului de intretinere. Restul pieselor (ex. pompa de apa) le schimbi doar daca este necesar. Ai grija de unde cumperi piesele si unde le montezi.

    Comment


    • #32
      Originally posted by MihaiiahiM View Post
      616 lei am dat si eu pe revizia de 40000km la logan 2 1.5 dci.

      Am schimbat:
      Ulei elf solaris - 165 lei,
      filtru ulei - 20 lei,
      filtru aer - 65 lei,
      cartus filtru motorina - 80 lei,
      placute frana 145 - lei).

      Piese originale luate de mine, iar lucrarea facuta in reprezentanta Dacia.

      Cartus filtru motorina este echivalent cu schimbarea filtrului de motorina ? Intreb pentru ca e piesa cea mai scumpa. Vin de pe o benzinara si va fi prima revizie pe care o fac la diesel.

      Constat cum pretul e mai mult de dublu la diesel pentru o simpla revizie.

      Comment


      • #33
        Filtrul de motorina de origine pentru un dci euro5, costa in jurul 250lei; ce-i drept eu vorbeam de un dci de pe Megane 3, care e acelasi motor ca si pe Logan II.
        Daca e vorba de filtrul pe care l-am inlocuit eu, la un dci E5, nu se poate schimba doar cartusul.
        Se poate folosi varianta Mann, compatibil cu cel de origine, asa cum am pus eu.
        Degradarea unei societati, incepe cu criza morala profunda a acesteia.

        Comment


        • #34
          Salutare,

          Urmează să fac prima revizie la maşină (Sandero Stepway 1.5 DCI 90 CP), şi aş vrea să fac revizia în reprezentanţă pentru a-mi păstra garanţia.

          Ce mă sfătuiţi, să îmi comand piesele online sau să le iau direct din reprezentanţă ?

          Între ce ulei oscilaţi Dacia OIL DPF sau Elf Fulltech 5w30 ?

          Pot comanda filtre de la orice producător ?

          Alte sfaturi utile ?

          Vă mulţumesc!

          Comment


          • #35
            Eu le-am comandat unei firme foarte bine cotate, chiar si aici pe forum, dupa care am mers in reprezentanta.
            Clar Elf Full Tech.
            Cu filtrel Mann, iesi mai avantajos si nu cred ca faci rabat la calitate.
            Ai PM cu firma de unde m-am aprovizionat.
            Degradarea unei societati, incepe cu criza morala profunda a acesteia.

            Comment


            • #36
              Originally posted by IceLord View Post
              Pot comanda filtre de la orice producător ?
              Nu renunţa la filtrele de origine, măcar cât ai maşina în garanţie.

              Comment


              • #37
                Nu de alta dar dacă vreodată ai probleme cu mașina, să n-aibă ce comenta. Caută o reprezentanță care practică prețuri decente, totuși.
                Last edited by sunshine; 27 January 2015, 18:25.

                Comment


                • #38
                  O reprezentanta cu preturi decente? Cate reprezentante dacia crezi ca sunt in Suceava?
                  Nicaieri nu spune ca trebuie sa folosesti piesele reprezentantei, inclusiv uleiul; important e sa cumperi piesele de origine de la un magazin de incredere, sa ai factura sau bon fiscal pe ce ai cumparat; a crapat pana acum vreun motor din cauza uleiului sau a filtrelor, pentru ca n-au fost cumparate din reprezentanta? Acum daca economia se ridica doar la cateva zeci de lei chiar nu merita oboseala, vorbesc despre diferente cat de cat perceptibile cumva.
                  Eu am urmatorul concept: piese de origine sau marci consacrate din locul ce ofera cea mai mare incredere si montaj in reprezentanta. De exemplu la dCi, uleiul oferit de reprezentanta era ~240 lei 5l; l-am luat cu 160. Filtru de combustibil era 250lei; am preferat sa iau Mann cu 165 lei, la fel ca cel de origine cu senzor.
                  Si asta nu pentru ca as fi cârpanos sau adeptul reparatiilor la colt de strada: daca poti obtine acelasi lucru cu bani mai putini, atunci spre asta optez.
                  Last edited by IancuMIC; 27 January 2015, 18:50.
                  Degradarea unei societati, incepe cu criza morala profunda a acesteia.

                  Comment


                  • #39
                    Dacă e Stepway II, după semnătură așa pare, schimbi ce scrie în tabel.

                    Despre garanție și piese e clar - doar reprezentanță dacă nu ai nevoie de dureri ulterioare de cap în caz de probleme.
                    Attached Files
                    Pentru H4B(0,9 TCe) datu' cu părerea (mai ales cand nu ai toate datele) e sport național - Do not feed the trolls.

                    Comment


                    • #40
                      Sandero are.
                      Originally posted by IceLord View Post
                      Salutare,
                      Urmează să fac prima revizie la maşină (Sandero Stepway 1.5 DCI 90 CP), şi aş vrea să fac revizia în reprezentanţă pentru a-mi păstra garanţia.
                      !
                      Alegerea sta in puterea fiecaruia.
                      Pana la urma un mail la VC il va lamuri; noi doar presupunem. Sincer nu cred ca se poate pierde chiar asa usor o garantie; asta promoveaza doar reprezentantele, direct interesate. Vezi conditiile de garantie comerciala din Carnetul de Garantie.
                      Degradarea unei societati, incepe cu criza morala profunda a acesteia.

                      Comment


                      • #41
                        Am efectuat revizia I Stepway 1.5 DCI. Precizez ca am folosit filtre de origine cumparate de mine. Filtrul de motorina il voi schimba in toamna.

                        Elf Evolution FullTech FE 5W30 - 5 Litri -160 Lei
                        Filtru Ulei 152089599R -32 Lei
                        Filtru Aer 165467674R - 62 Lei
                        Filtru Habitaclu 272773016R - 61 Lei
                        Garnitura 834.823 - 3 Lei
                        Manopera: 150 lei

                        Total - 468 lei.

                        Comment


                        • #42
                          Cu cât te-au taxat la manoperă pentru că ai venit cu piesele cumpărate din afara reprezentanţei?

                          Comment


                          • #43
                            Nu se vede ca i-ar fi fost aplicat un tarif marit; e vorba pana la urma de ~doua ore de manopera.
                            Degradarea unei societati, incepe cu criza morala profunda a acesteia.

                            Comment


                            • #44
                              Eu intuiesc o diferenţă la manoperă de aproximativ 30 de lei.

                              Comment

                              Working...
                              X
                              Anulare DPF
                              Politica de Securitate Google