Consum 1,5 DCI 85 CP

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Originally posted by Cezar View Post
    ............motorizare 1.5 85, pret de 900 km+, in regim combinat autostrada si drumuri nationale.
    La 120 km/h consuma 5.4
    ......................................
    Si eu cand am spus ca la 120 nu ia mai mult de 5,5% mi-au sarit toti benzinarii in cap.

    PS: vad si la balena de la lucru (407 2.0) in regim de 120-130 nu sare de 5,8-6,2%.

    Comment


    • Nu nu, balena i se spune la 607.
      La 407 cu 2.0l ce putere avea, de 90, 110 sau 136 cp ?

      Comment


      • consum:

        mixt (turul Romaniei 2000 km) - 4.2 / 4.3
        in urcare (drum pietruit) - 10.3 / 10.8
        In cazul unui al III-lea razboi mondial, femeile ar primi puşti... iar bărbaţii puştoaice !
        http://searchme71.blogspot.com/

        Comment


        • 407-le ala dupa consum pare diesel deci este 2.0 hdi 136CP, la mers normal consuma putin, daca te dai lea ea ii sare consumul calumea.

          Un 110-130 km/h este ideal, daca ajungi des la 4000 RPM, depasiri & co creste mult consumul. Am un prieten cu asa ceva, 407 2.0 HDI din 2006.
          '08 Logan Prestige PH1 - 1.6 16V - Mineral Blau Pearleffekt

          Comment


          • I-ti garantez ca la ala nu poti tine acceleratia la podea mai nult de 5 secunde unde viteza sare usor de 150 km /h si chiar in treapta a-4-a , consumul instantaneu fiind maricel . Dupa aceea lasi pedala si consumul este 0.0 dupa 2 secunde ,iar consumul calculat este undeva la 5- 5.8 l.

            Comment


            • 2.0 136 cp.
              Mers usor la asta inseamna un 120-130/h ))

              La forje nu salta spectaculos consumu (ca la benzinare), undeva la 7,5-8,5% (si nu sta cam nimeni in fata).
              Si exact cum ai spus, nu poti sa-l ti prea mult la podea (adica poti, dar e prostie), urca relativ repede la 160-170 dupa care...desigur ca tre sa franezi (de la 170 incepe mai greu sa urce, dar pana acolo chiar se misca bine).

              Comment


              • Originally posted by Octavian___31 View Post
                2.0 136 cp.
                Mers usor la asta inseamna un 120-130/h ))

                La forje nu salta spectaculos consumu (ca la benzinare), undeva la 7,5-8,5% (si nu sta cam nimeni in fata).
                Parca nu te poti abtine sa mergi tare cand stii ca ai consum asa bun, uneori cred ca motorizarile alea sunt facute pentru cei cu talpa grea si ca sa fie si in avantajul lor ii ajuta si la portofel.

                Comment


                • Se face balanta la intretinere...spun ca asta ca posesor de benzinar dar si de diesel.
                  In fata unei minti tacute, se preda intreg Universul

                  Comment


                  • Pt cei cu talpa grea exista motoare pe benzina. Deasemeni si cine are talpa grea, nu sta sa vada cat consuma atunci. Si evident ca noi ne umflam in pene cu motoare de 1.5 diesel, ca fug, ca fac ca dreg.
                    Vorba aia, "si cu sula-n fund si cu sufletul in rai, nu se poate".

                    Comment


                    • Da, dar ca posesor de benzinar iti spun ca ti-e ciuda cand vezi ce putin poa' sa consume la regimuri asemanatoare de mers o masina mare si relativ grea (benzinar-motorinar).
                      Merg prin delegatii si-mi spun la intoarcere (pt ca nu stau cu ochii pe consum) ''tre sa fie un 7% la cum am mers'' si cand mai uit...6,2%.
                      Varianta benzinara ar suge cel putin 10% in regimurile mele.
                      Last edited by Octavian; 26 August 2010, 12:46.

                      Comment


                      • Consuma la 140 km/h in treapta 6, cam 6-6.2%. Per ansamblu nu se simte la buzunar (cine stie ce) la acelasi drum daca merg cu motorina sau benzina. Se simte confortul si lejeritatea in depasiri,etc, dar nu e vorba de 1.5 Dci, deci nu prea e relevant pt thread.
                        In fata unei minti tacute, se preda intreg Universul

                        Comment


                        • salut.am facut un drum Braila-Constanta, mers 110/120 km/h, plus 3 zile de fataiala prin Constanta apoi Constanta-Braila.In tot acest timp am mers cu AC. Consumul= 5.0 L ... eu cred ca e prea putin consumul pentru ca nu am mers subturat (schimbat trepte la 3000 ture), plus AC si mers cu 120 in afara. eu ma asteptam sa am consumul cel putin 5.5l.e vreo problema sau e ceva normal? multumesc.

                          Comment


                          • 1. si eu acum 2 ani cand am plecat la mare, navodari(n-am intrat prin oras) pe la 4-5 dimineata, drum liber, max 5 tiruri, masini putine pana la constanta, ceva ceata deci nu prea am sarit de 100; am ajuns cu 3.9%; 2 persoane, o geanta de bagaje, rezervor jumate;
                            2. mai depinde de greutate, presiunea anvelopelor, motorina( pune alto55) vezi ca consuma mai putin si merge mai vioi, usor, cu sau fara AC, filtre + ulei proaspete; frana de motor la vale, anticiparea traseului, nu accelerezi, si franezi ca te bagi in fundul aluia din fata.

                            3. nu-i nevoie sa te duci in 3000 regulat, bine nu e nici daunator (exceptand un pic de consum in +), pe la 2600 e OK pt motor, sanatos.

                            Comment


                            • eu zic ca e prea mic consumul.am avut si greutate, AC, fataiala multa prin oras, forje...in trecut aveam consumul si 6.2.dupa tot acest drum mai mult de 5.0 nu am avut.

                              Comment


                              • Altceva nu stiu ce sa zic.
                                Vezi ca mai faci consumuri de astea mici, poate e ceva in neregula; daca te-ai duce probabil la apan acum, s-ar putea sa te intrebe aia daca nu ai alta treaba, de ce nu esti fericit de consum.

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google