Pedala ambreiaj

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • #91
    Da-i bre cu wd 40, vezi ce iese.
    @alin: Corect, greseala mea. Ca sa eliminam confuziile, data viitoare scrie cui ii este adresat postul, ca altfel iese talmes-balmes. Ms.
    Last edited by Cezar; 6 August 2009, 22:42.

    Comment


    • #92
      nu e cezar ... am dat cu detoate, am schimbat si cablu, nu merge cu nimic ... a mers ceas ... catifea ... cand s-a incalzit a inceput sa faca si mai rau ...

      e clar placa de presiune sau rulmentul ... partea proasta e ca dacia ma duce cu zaharelu si nu o sa mi-l schimbe ...
      sigpicMy ride

      Comment


      • #93
        am schimbat iar cablu .. nu mai haraie ... era pus prost de dobis de la dacia ...

        dar a aparut alta problema ... vibreaza foarte tare ... mediu cand e libera pedala, tare cand o apas pana sa scada turatia ... pare a fi placa de presiune ... altii au zis un suport sau tampon
        sigpicMy ride

        Comment


        • #94
          Salut.Va rog SUPER frumos, cine stie,se pricepe sa i mi explice si mie cum se regleaza cursa pedalei ambreiaj hidraulic .Am imvartit de tija de plastic din spstele pedalei si nimic.Va multumesc anticipat.Ambreiajul tine sus de tot, eu doresc sa cupleze mai jos .este posibil,si cum ?VA MULTUMESC.

          Comment


          • #95
            Si mie imi haraie si am aceeasi problema.In martie cand e revizia ma gandesc sa ii spun la mecanic sa o rezolve.
            Last edited by Red_Alin; 11 February 2010, 14:33.

            Comment


            • #96
              mai baieti as vre sa maresc putin cursa pedalei de ambriaj este cam scurta , se poate marii cursa asa cum se mareste si la acceleratie , sa fie o cursa cu 1-2 cm mai lunga mi se pare scurta . ambreiaju prinde zic eu ca normal pe la jumatatea cursei . am uitat am schimbat cablul de ambreiaj acum vreo luna si ceva ca la avechi scartia ingrozitor si baiatu din servis a spus ca il unge dar tot va scartai. la motor distanta inte furca si suportu ala care tine cablul mi se pare cam mere de cei 6 cm . ce sa fac ?

              Comment


              • #97
                zgomotu ala naspa de ambreiaj este mai mult dat de furca ambreiajului,ca rezolvare ar fi gresarea nucii pe care lucreaza furca,dar sa folositi o vaselina rezistenta la temperatura sau una grafitata,iar ambreiajul hidraulic nu se regleaza(la logan cel putin)iar pentru colegu de mai sus ,daca ai ambreiaj mecanic (cu,cablu)iei 2 chei de zece si mai strangi piulitele di capatul cablului daca vrei sa maresti cursa si le desfaci daca vrei sa o micsorezi

                Comment


                • #98
                  multam loribob am bagat vreo 7-8 mm prin strangerea celor doua piulite si pedala s-a ridicat cam cu 2 cm putin peste pedala de frana . este super ,cursa lunga apasam cu dusmanie si dam drumu cu mila ca asa am invatat la scoala .

                  Comment


                  • #99
                    SALUT.Va rog frumos dacse poate,doresc sa modific lungimea tijei de la pedala ambreiaj hidraulic.Am vazut ca tija se prinde de pedala dar nu stiu cum sa o dau jos,as vrea sa tai din ea cu aceasta ocazie cred,sper sa coboare si pedala ambreiaj.Sepoate?.Vamultumesc anticipat.Dacaare cineva si niste poze cu acel cilindru de la pedala ambreiaj va multumesc ff ff mult.

                    Salut.Se poate desface tija de plastic de la pedala de ambreiaj ,care actioneaza cilindrul hidraulic ambreiaj?.Doresc sa o scurtez si cu aceasta ocazie sper,cred ca va cobara si pedala de ambreiaj deci avem o cursa mai mica la pedala.Va multumesc din suflet anticipat.BUCURPETRONEL2006.multumesc.
                    Last edited by petronel; 16 April 2010, 10:20. Reason: Automerged Doublepost

                    Comment


                    • tragi de tija in lateral si o sa iasa iar pompa o rotesti un pic si iese si aceasta dar din cate tin minte la logan n-o poti regla

                      Comment


                      • Originally posted by DeLuXe View Post
                        nu e cezar ... am dat cu detoate, am schimbat si cablu, nu merge cu nimic ... a mers ceas ... catifea ... cand s-a incalzit a inceput sa faca si mai rau ...

                        e clar placa de presiune sau rulmentul ... partea proasta e ca dacia ma duce cu zaharelu si nu o sa mi-l schimbe ...
                        Mi-e groaza sa ma gandesc ca ar putea fi ceva la ambreiaj. Eu tot sper sa gasesc o solutie sa nu mai scartaie. De cand s-a incalzit afara parca e mai rau. Scartaie pedala si merge greu, sacadat. Nu stiu ce sa mai fac.

                        Comment


                        • iei frumos o seringa sau o pompita ,poate chiar o surubelnita cu vaselina grafitata,sau vaselina rezistenta la temperaturi mari si gresezi parghia de la ambreiaj(scoti burduful de la cutie ,unde intra parghia si ai sa vezi ca acea parghie se reazama pe o nuca galbuie,acolo trebuie gresat)

                          Comment


                          • eu am rezolvat problema, te duci la spalatorie, scoti asa zica protectie de pe furca, cureti bine in gaura de praf si toate alea si pui putin ulei de motor

                            daca nu cureti bine mai rau faci

                            e mai rau pt ca se incalzeste mai repede motorul si mai bine si se dilata metalele care freaca pe mizeria de acolo

                            si la mn mai face dar infinit mai putin, dupa un drum lung la blana, dar ii trece repede, ori se raceste si nu mai face, ori curat cu putin wd si iasa ca nou
                            sigpicMy ride

                            Comment


                            • Cu prima ocazie am sa incerc si asta cu apa. Poate poate ...

                              Comment


                              • da da,incearca cu apa si vezi sa cureti foarte bine acolo,cand o sa va lase acea nuca sa va vad eu cum dati cutia jos si schimbati nuca

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google