[ZGOM] Discutii despre Scartaitul stergatoarelor si nu numai

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • #16
    BOYz am luat din acelea de silicon de aici din Galati cu 15 sau 20 RON acum o luna dar
    am facut prostia sa merg la o spalatorie din aia automata dintr-o benzinarie PETROM
    sau ceva de genu si cand masinile au dat cu ceara pe masina a dat si pe geam si
    pe STERGATOARE si mi l-ea facut varza.
    Acum ma rog de ele sa nu scartaie
    Dati-mi si mie un sfat ce pot face sa le readuc la viatza
    (sa le pun amortizor/ sa nu mai scoata nici un sunet) cum faceau la inceput

    Comment


    • #17
      la inceput cand am luat masina stergatoarele mergeau zici ca aveam BMW...
      dupa 5000 de kilometri se aude un scartait iar unul din stergatoare lasa urme pe parbriz

      Comment


      • #18
        "Asa face toate!"

        Intru si eu in Asociatia Nestergatorilor Anonimi . Ale mele au mers bine o perioada. Dar dupa 5000 km, adica la a 3-4-a ploaie, cel din stg. a inceput sa scartaie. Deocamdata sterge ploaia dar parca nu la fel de bine ca la inceput. Faptul ca scartaie inseamna ca sare de pe geam....si daca sare, nu-l mai sterge chiar cum trebuie. Deci inca un capitol "asa face toate", ca sa nu traiasca vreunul din noi complexul ca "n-are noroc pe lume".
        Cu bine, drum bun ...fara ploaie!
        Last edited by Cristi_Xp; 14 June 2007, 14:43.

        Comment


        • #19
          Vreau sa spun ca ale mele scartaie mai al dracului cand ploua!!
          Nu stiu ce sa le fac, dar asta este - fara gluma.
          Martinel rules!

          Comment


          • #20
            Dureros este faptul ca nu se intrevede nicio solutie....pana si cei mai atotstiutori dintre membrii acestui forum au bagat capul la cutie....Hai baieti,veniti cu solutii(viabile) ca d-aia ne pierdem vremea si postam pe forum....

            Comment


            • #21
              pai solutii sunt dar depind de buzunarul fiecaruia. pui stergatoare din gama Valeo, Champion sau Bosch iar maniacii pot incerca sa umble si pe la bratele stergatoarelor, arcuri, etc ...

              care nu isi permite isi ia d-alea de 12 Roni si ignora zgomotele si dungile de pe parbriz ....

              PS. eu mi-am luat niste stergatoare Alca din Carrefour pe la 6 Ron unul. deocamdata sterg bine. cand obosesc le schimb ...
              Dacia Logan Ambition 2006 1.5 dci 65cp
              10.000 km - 22.01.2007

              Comment


              • #22
                Sa le i-a naiba de stergatoare. Mie mi-au sarit lamelele ale metalice a treia zi dupa ce am cumparat-o pe dreapta si la 1 luna si pe stinga. Pot zgaria parbrizul si noaptea vezi cerculete. Le-am trecut si la probleme intr-un chestionar completat pentru cei de la Dacia.
                Cel mai lent 1,6 8v

                Comment


                • #23
                  salutare... cine poate sa imi zica si mie ce diemensiune au lamelele de stergator de la logan pls.. ca vreau sa imi iau unele albastre si nu stiu ce dimensiune au .. pls pls
                  sigpic

                  Comment


                  • #24
                    dimensiunile lamelelor sunt de 50 mm

                    Comment


                    • #25
                      Sunt bune si de 53cm.
                      Unii pun unul de 56 cm (in stg) si unul de 45 cm in dreapata ... pt. a reduce triunghiul "mort" care se formeaza in partea de sus a parbrizului si de unde se scurge apa....

                      Stergatoarele standard de LGN au 50 cm.
                      Last edited by zenit; 27 June 2007, 19:58.

                      Comment


                      • #26
                        ok ms ...sa traiesti ...
                        sigpic

                        Comment


                        • #27
                          ce stergatoare se potrivesc la logan de la passat sau de la golf?trebuie cu tot cu brat?

                          Comment


                          • #28
                            Am gasit de cumparat stergatoare ca cele din foto...are cineva asa ceva?Daca da sunt bune?Pretul este de 12 lei/buc (nu este pretul care este lipit pe ele) si cred ca o sa imi cumpar unul de 56 cm si unul de 45 cm.
                            Attached Files
                            sigpic

                            Comment


                            • #29
                              Am si eu stergatoare de tipul astea luate din Galati de la POPESCU mi se pare ca tot cu 12 RON bucata
                              si mi se par foarte bune ca preseaza frumos pe toata latimea lor si sterg bine.
                              Vezi sa nu te sperii ca au mica de creion pe ele si in nici un caz sa nu le stergi acea mica.
                              Nu scartaie inca nici unu din ele dar am auzit la cineva care nu a stiu sa nu stearga mica ca dupa un timp a inceput sa ii scartaie dupa ce a sters mica.
                              Eu personal sunt foarte mutumit de ele si am luat doua de 20" ~ 50 cm

                              Comment


                              • #30
                                salut tuturor loganistilor cu probleme la stergatoare, am si eu o problema, cand stergeam geamul am tras stergatoarele in sus si la cel din dreapta i-a sarit arcul de am zis ca ma bombardeaza cineva, l-am gasit la vreo 6 metrii de masina)....si asta s-a intamplat pentru ca era prea strans, dar problema acuma e ca nu mai pot sa-l pun la loc , dar merge si fara :P
                                ---== LoGaN dRiVeR ==---

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google