[ZGOM] Discutii despre Scartaitul stergatoarelor si nu numai

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • #46
    Mi-am luat stergatoare TypeR de 50 cm ...sunt multumit de ele pana acum le am de o saptamana...chestia buna este ca cei de la TypeR au si stergatoare de 45,48,56,60 cm si se pot face combinatii pentru a reduce unghiul pe care il fac stergatoarele in partea de sus a geamului...
    Scuzati coxul de pe masina...dar nea Mitall (sau cum s-o scrie) isi curata cosurile de la combinat cam des...
    Attached Files
    sigpic

    Comment


    • #47
      [QUOTE=andrei]Cele stock sunt destul de bune, doar ca trebuiesc intoarse. Sa vedeti cum dispare zgomotul imediat. Le pun asa, doar ca sa te duci la ei sa le schimbi, iti pun unele mai proaste si le ia ei pe cele bune. Eu asa am auzit de la cineva care lucreaza la Dacia.[/QUOTE]

      Adicatelea toti dealerii fac asta? eu nu cred...
      Le-am tot intors si eu, am luat altele...au mers ceva timp bine si apoi au inceput iarasi sa faca zgomotul ala enervant - pur si simplu salta pe parbriz...
      o sa cumpar altele, mai scumpe poate, poate..

      Comment


      • #48
        Originally posted by GLDexTer
        BOYz am luat din acelea de silicon de aici din Galati cu 15 sau 20 RON acum o luna dar
        am facut prostia sa merg la o spalatorie din aia automata dintr-o benzinarie PETROM
        sau ceva de genu si cand masinile au dat cu ceara pe masina a dat si pe geam si
        pe STERGATOARE si mi l-ea facut varza.
        Acum ma rog de ele sa nu scartaie
        Dati-mi si mie un sfat ce pot face sa le readuc la viatza
        (sa le pun amortizor/ sa nu mai scoata nici un sunet) cum faceau la inceput
        inainte sa treci p la spalatorie au mers normal? nu scoteau nici un zgomot cele d silicon?

        Comment


        • #49
          Mah eu m-am cam saturat sa tot intorc lamele la stergatoarele alea din fabrica. De sters sterg f. bine , dar caraie , cand unul, cand altul, imi vine sa mor. Sa vad cum ma scarpin eu prin buzunare si-mi iau dealea Aero, am vazut la Carrefour, 25 ron bucata. Ca prea le lauda toata lumea.
          Apropo am vazut Bosch tip Aero, ma rog suna aiurea dar intelegeti voi ce vreau sa zic, si costa 130 ron bucata. O fi Bosch-ul beton, dar si la banutii astia imi iau 2 seturi Aero.
          Cu stima, FLO.
          , sunt cu ochii pe voi !
          :thumbsup:

          Comment


          • #50
            Originally posted by valeriuciprian
            Mi-am luat stergatoare TypeR de 50 cm ...
            un pret daca se poate...

            Comment


            • #51
              Acum am vazut ca nu am pus si pretul ...15 lei / bucata.Dar ti-as recomanda sa iti cumperi un stergator mai mare in partea soferului si unul mai mic in partea cealalta pentru a scapa de unghiul pe care il faca in partea de sus al parbrizului.
              sigpic

              Comment


              • #52
                pai pe bosch am dat 35ron originale.sunt alea de 50.sunt cu cativa centimetri mai scurte dar eu oricum am un parasolar mare cat casa.

                Comment


                • #53
                  Azi m-am hotarat sa schimb si eu stergatoarele din cauza zgomotului enervant de la fiecare ploaie.
                  Asa ca parbrizul meu a primit o pereche de Aero la 16 ron/bucata luate din Carefour
                  Attached Files

                  Comment


                  • #54
                    bai fratilor cum scapam de nenorocita aia de scartaiala de pe parbriz a stergatoarelor ca turbez ,am luat altele cu 35 ron bucata cu membrana si degeaba face la fel dupa o perioada de folosire vreo 6 luni,la inceput mergeau superb
                    ce naiba facem ca nu mai suport zgomotul asta?
                    "cromul este placerea mea"
                    "cui nu-i place , valea"

                    Comment


                    • #55
                      Mi-am luat si eu Aero Flat din Carrefour - Stanga 60 cm, Dreapta 45 cm. Am rezolvat-o cu triunghiul ala idiot, dar scartaie dubios: cand e uscat geamu NU scartaie, cand e foarte/putin ud, scartaie.

                      Cine poate sa-si explica fenomenu asta?
                      People's problem is not that they are mortal, but that they are suddenly mortal...

                      Comment


                      • #56
                        la mine nu scartaie...pe uscat sunt super silentioase...si la fel pe ud...abia azi le-am montat asa ca inca nu am prins nici o ploaie sa vad cum fac.

                        Comment


                        • #57
                          Eu am schimbat stergatoarele cu unele de la o duba de marfa, (Iveco), si sterg super bine, si sunt silentioase. Si pe deasupra sunt si de cca 53.
                          , sunt cu ochii pe voi !
                          :thumbsup:

                          Comment


                          • #58
                            am auzit ca s-ar putea sa scirtiie stergatoarele si din cauza lichidului de spalat parbrizul,de la unele solutii se schimba calitatile lamei de cauciuc si apare scirtiitul.

                            Comment


                            • #59
                              Originally posted by FLORYN
                              Eu am schimbat stergatoarele cu unele de la o duba de marfa, (Iveco), si sterg super bine, si sunt silentioase. Si pe deasupra sunt si de cca 53.
                              si de cand le ai?
                              cat ai dat pe ele ?
                              ti s-au potrivit in brate?
                              nu sunt prea mari lamelele ?
                              ies lamelele de pe parbriz cand stergi ?
                              zi-ne atat ce sa mai facem ca nu mai scap de scartaiala aia idioata
                              cred ca este de vina contructia lor pe prabriz ,este prea mare si prea lasat geamul si din cauza aia arcul bratului apasa tare pegeam si el fiind prea aplecat scartaie
                              eu cred ca asta este explicatia
                              toti se plang de asta mai devreme sau mai tarziu
                              "cromul este placerea mea"
                              "cui nu-i place , valea"

                              Comment


                              • #60
                                Originally posted by valeriuciprian
                                Acum am vazut ca nu am pus si pretul ...15 lei / bucata.Dar ti-as recomanda sa iti cumperi un stergator mai mare in partea soferului si unul mai mic in partea cealalta pentru a scapa de unghiul pe care il faca in partea de sus al parbrizului.
                                Si te deranjeaza acel unghi?

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google