[ZGOM] Discutii despre Scartaitul stergatoarelor si nu numai

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • #91
    va duceti frumusel la un magazin de piese auto sau la orice centru care are piese auto si va cumparati stergatoare duble care costa in jur de 15 lei.va spun garantat ca numai aveti probleme.

    Comment


    • #92
      misha da-mi voie sa te contrazic dar stergatoarele duble sunt cele mai proaste lucruri fara suparare de fapt nici un vehicul nu cred ca vine cu asa ceva din fabrica

      sigpic

      Comment


      • #93
        eu sunt de acord cu sonykel, o ard aiurea stergatoarele duble, nu am avut personal, dar am vazut la rude, si m-au dezamagit tare... parerea mea
        Don't touch! Never ever steal
        Unless you're in for the kill

        Comment


        • #94
          Domne, s-a nimerit sa ploua chiar astazi cand am luat masina si vreau sa zic ca am ramas uimit de faptul ca sunt extrem de silentioase si sterg perfect. Probabil nu o sa tina mult dar deocamdata sunt ok.

          Comment


          • #95
            Cred ca majoritatea stergatoarelor noi sunt bune dar dupa o vreme functie de calitatea cauciucului, a starii de curatare a parbrizului si nu in ultimul rand de curatare a lamei stergatorului, apar problemele. Nu stiu daca cineva a incercat sa stearga o lama uscata dupa mai multe zile de nefolosire, eu am fact-o si am avut surpriza sa constat ca erau lipite pe ea particule de praf si mizerie (nu am lasat masina langa un furnal) care la prima actionare a lor ar fi provocat deteriorarea continuitatii lamei si micsorarea duratei de viata a stergatorului.
            Eu folosec de un an din cele tip AERO, care acum se gasesc si prin supermarket'uri. Sunt foarte multumit de ele, chit ca nu am scapat de picatura care se scurge in dreptul soferului.
            Si inca ceva daca fac zgomot de noi incercati sa le intoarceti (m-am referit la pozitionarea lor in brat).
            Last edited by Adriann; 1 November 2007, 17:19.

            Comment


            • #96
              Ma crede-ti nu ma crede-ti dupa 3 luni de scartaiala, stergatoarele mele au inceput sa se cuminteasca. Acum nu mai scartaie decat daca nu e umed in totalitate parbrizul(doar picurat cu cativa stropi). Asa ca eu ii dau dreptate lui cioby.
              Cel mai lent 1,6 8v

              Comment


              • #97
                Originally posted by iulian_vis
                Domne, s-a nimerit sa ploua chiar astazi cand am luat masina si vreau sa zic ca am ramas uimit de faptul ca sunt extrem de silentioase si sterg perfect. Probabil nu o sa tina mult dar deocamdata sunt ok.
                Da' ai rabdare omule ca asa faceau si ale mele. Si acum...scartaie ca toti dracii. Nu dispera, ca intri si tu in randul lumii. Vorbim la vara! )

                Comment


                • #98
                  parerea mea ca daca avem grija de stergatoare adica sa le stergem periodic o data pe luna cu un servetel umed eu zic ca le mai prelungim viata...

                  stergatoarele duble nu-mi scartaie dar nu sterg bine sar lamelele ce sa mai o mareeeeeeeeeee porcarie...

                  sigpic

                  Comment


                  • #99
                    Originally posted by cioby
                    problema asta cu stergatoarele cred ca o avem toti. mi-a mai venit o idee: "sa mai intrebam pe la taximetristi ce le-au facut". masinile lor consider ca sunt mai exploatate dacat ale noastre si poate ca in timp au mai gasit si ei solotii. eu inainte sa-mi iau masina, lor le-am mai cerut parea.
                    da am cumparat bosch in primavara cand erau ploile ca nu mai suportam
                    acum si astea dupa 7 luni scartaie cand nu au apa dar oricum nu ca si alea dinainte.
                    am sa incerc un set din piata de alea chinezesti fara metal doar cauciuc(cum sunt pe vw passat)
                    colegii mei se plang si la masini straine.
                    la mine poate si din cauza ca spal masina prea des.

                    Comment


                    • Originally posted by sonykel
                      parerea mea ca daca avem grija de stergatoare adica sa le stergem periodic o data pe luna cu un servetel umed eu zic ca le mai prelungim viata...

                      stergatoarele duble nu-mi scartaie dar nu sterg bine sar lamelele ce sa mai o mareeeeeeeeeee porcarie...
                      sa iti cumperi de alea ca ale mele din carefour cand iti vine masinuta,iti zic eu ca merita investitia de 36 ron

                      Comment


                      • eu le-am inversat intre ele (stg. cu dr.), in seara asta, ca ma dispera. Si e un pic mai bine. Nu mai scartaie asa tare. Cred ca pt putin timp am rezolvat problema.

                        Comment


                        • Si eu am rezolvat intr-un fel asemanator problema la stergatorul de la sofer (care scartaia infernal). Eu pur si simplu am intors lama pe partea cealalta (numai ca prima data a trebui sa inversez acel suport cu care se prinde pe brat pentru a putea face acest lucru), iar acum nu mai scartaie deloc (oare pentru cat timp ?? )
                          sigpic

                          Comment


                          • da uite este o varianta cred ca asa am sa fac si eu poate tine treaba asta dar chiar pt cat timp ?
                            vom vedea
                            "cromul este placerea mea"
                            "cui nu-i place , valea"

                            Comment


                            • Da cred ca o sa mai tina de o ploicica acolo, si pe urma iar o iei de la capat cu sinfonia. Parerea mea este ca cele din fabrica sunt f. prost calitativ, mai ales acum cand da frigul , se intareste cauciucul ala si nici nu mai sterg.
                              Eu de cand le-am schimbat , nu am mai avut probleme. Dar stiti cum e, niciodata nu-i prea tarziu,
                              , sunt cu ochii pe voi !
                              :thumbsup:

                              Comment


                              • mai aveti rabdare cu ele, lasati-le sa se uzeze putin, sa prinda aderenta la parbriz si apoi o sa mearga "ca unse".

                                am vazut in carrefour lichid de parbriz cu teflon. incercati-l si poate da vreun rezultat pozitiv, eu personal nu l-am incercat pentru ca stergatoarele mele s-au cumuntit dupa 40 de minute de mers continuu.

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google