[ZGOM]Zgomot la ralanti (ambreiajul este de vina)

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • #76
    Ba se poate remedia, se schimba amreiajul, nu o sa mai faca vreo 2-3 luni si dupa aia iar o sa faca...
    Cel mai nou proiect auto din România!
    Foarte curând şi teste cu modele Dacia.

    Comment


    • #77
      si nu se gasesc placi mai bune?

      Comment


      • #78
        Dar pui tu pe banii tai si pe raspunderea ta? Ca costa un ambreiaj de te usuca...
        Cel mai nou proiect auto din România!
        Foarte curând şi teste cu modele Dacia.

        Comment


        • #79
          cam cit cu aproximatie daca le-as cumpara de la magazin nu de la reprezentata(cel mai bun) - momentan nu am probleme

          Comment


          • #80
            Eu am vrut sa iau un ambreiaj de la Nissan Tiida, dar era peste 1000 euro, asa ca am renuntat. Poate unul de Megane e tot asa la pret, dar poate e tot Valeo si iarasi face, deci iei la risc, n-ai de unde sa stii daca e bun.
            Cel mai nou proiect auto din România!
            Foarte curând şi teste cu modele Dacia.

            Comment


            • #81
              Zgomot ciudat la plecare relanti

              va salut,am o problema care nu o pot rezolva:la plecarea de pe loc la o turatie mica se aude un zgomot ciudat parca ar atinge toba sau saxofonul de ceva anume si acelasi zgomot mai apare si cand merge la 3000 de ture dar parca mai diminuat, inainte nu facea dar de ceva timp m-a exasperat.daca aveti sugestii va rog help me.multumesc aniticipat
              Asistenta: RAZVAN YPO - 0726240862 COSMIN CGK - 0767132803

              Comment


              • #82
                In primul rand nu are cum sa se auda zgomot la plecare relanti. "Relantiul" (de fapt se zice ralanti) e mersul incetinit al motoarelor, deci nu in sarcina.

                On-topic: Verifica toba de esapament, arcurile de la portbagaj, suruburile de la capacul filtrului de aer si antena.
                Cel mai nou proiect auto din România!
                Foarte curând şi teste cu modele Dacia.

                Comment


                • #83
                  mersi frumos pt raspuns dar zgomotul se aude din partea dreapta fata, iar la drum lung in treapta a 5 la 3000 de ture incepe sa bazaie ca o albina daca trec de acea turatie respectiv 3500 rot/min nu mai face.In legatura cu scrierea cuvintelor ..."am doua clase ca trenu"
                  Asistenta: RAZVAN YPO - 0726240862 COSMIN CGK - 0767132803

                  Comment


                  • #84
                    poate ai atins un mal de zapada si ai indoit vreo aparatoare de pe dedesupt (uitate - verifica nui garv)exact ce spune si andrei -a mai patit cineva si gasise la toba de esapament protectia de aluminiu indoita

                    Comment


                    • #85
                      @razvanypo: Sa stii ca zgomotele in Logan se aud exact in partea opusa. Deci daca se aude in dreapta il cauti in stanga.
                      Nu radeti, asa e, multi pot sa confirme asta.
                      Si zgomotul de la 3000 rpm la 3500 rpm se poate auzi de la turometru, e ca un zornait?
                      Cel mai nou proiect auto din România!
                      Foarte curând şi teste cu modele Dacia.

                      Comment


                      • #86
                        .
                        Si zgomotul de la 3000 rpm la 3500 rpm se poate auzi de la turometru, e ca un zornait?[/QUOTE]

                        nu este sigur de la turometru este un zornait ca la daciile vechi cand nu aveai tamponul de mijloc de la toba ,evident intr un mod mai subtil
                        Asistenta: RAZVAN YPO - 0726240862 COSMIN CGK - 0767132803

                        Comment


                        • #87
                          -a mai patit cineva si gasise la toba de esapament protectia de aluminiu indoita

                          o idee foarte buna la asta nu m-am uitat,mersi frumos
                          dar nu este de la zapada ca mi face din vara
                          Asistenta: RAZVAN YPO - 0726240862 COSMIN CGK - 0767132803

                          Comment


                          • #88
                            ai fost la padure dupa fragi si mure?

                            Comment


                            • #89
                              Ceva in genul asta am avut si eu dar la mine s-a dovedit a fi de la fixarea/slabirea ornamentului (pus de mine) la teva de esapament. Se auzea mai bine cand luam piciorul de pe acceleratie.

                              Comment


                              • #90
                                Mie imi zornaie (ma calca pe nervi uneori) turometru, exact la 2500 rot/min si la 3400-3500.
                                Ca sugestie: uita-te la motor si tactil verifica ce se poate: filtru de aer, capace, furtune, etc. Serios.
                                In spate: loveste usor teava de esapament sa vibreze, vezi ce se aude. Pe loc face zgomotul? Tureaza motorul (un prieten sa faca asta...) si uita-te sa vezi de unde vine zgomotoul. Defapt ai spus ca numai la plecare...Verifica oricum. Lateral in interiorul rotilor fata ai niste protectii de plastic care sunt prinse cu o piulita de plastic parca. La mine era destransa (partea dreapta) Baga mana si strange-o (cu mana).

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google