AC zgomotos

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • #46
    Eu am intrebat baietii de la service Dacia si au zis ca furtunul ala pe care spuneti voi ca se pune metalul vine direct din fabrica cu el....adica furtunul e cu tot cu metal si nu il poti pune.
    Acuma nu stiu ce sa zic...o fi zis asa ca sa scape de mine mai repede si sa nu-i pun la treaba....Oricum acum nu mai face...a facut doar cand era cald tare afara.
    Astept sa vina vara iar sa vad ce o sa fac cu el.

    Comment


    • #47
      eu am fost in service tot pt asta si mi-au spus ca asa fac ele cand este foarte cald afara dar chiar rezolva problema asta piesa respectiva ?
      "cromul este placerea mea"
      "cui nu-i place , valea"

      Comment


      • #48
        Cu toate cu care am mers faceau asa... in service nu am fost, dar si eu sunt curios ce face piesa aia, din cate vad, daca s-ar monta pe furtun atunci ar schimba forma sectiunii, iar daca se monteaza pe conducta de aaluminiu sau ce o fi ala, chiar nu vad ce face....
        Poate spune cineva mai exact.
        Don't touch! Never ever steal
        Unless you're in for the kill

        Comment


        • #49
          la mine e montat din fabrica (am luat masina in mai) si apare zgomotul de drujba daca depasesc 2500 ture cind e foarete cald afara,acum nu stiu cum se aude un AC fara piesa asta montata pe racord,s-ar putea cu piesa montata sa fie si zgomotul mai redus.
          @golanu pe racordul flexibil de la conducta groasa care iese(intra) in compresorul instalatiei se monteaza si nu modifica sectiunea
          Last edited by gabriel; 5 October 2007, 21:36.

          Comment


          • #50
            deci chiar ma faci curios ,te rog fa niste poze unde este montata mai multe detalii si totusi daca este montata de ce se mai aude?
            deci inseamna ca nu face mare lucru
            "cromul este placerea mea"
            "cui nu-i place , valea"

            Comment


            • #51
              Originally posted by gabriel
              la mine e montat din fabrica (am luat masina in mai) si apare zgomotul de drujba daca depasesc 2500 ture cind e foarete cald afara,acum nu stiu cum se aude un AC fara piesa asta montata pe racord,s-ar putea cu piesa montata sa fie si zgomotul mai redus.
              @golanu pe racordul flexibil de la conducta groasa care iese(intra) in compresorul instalatiei se monteaza si nu modifica sectiunea



              Ok, deci nu este mai mic decat racordul ala, sau nu este strans asa tare.

              La mine apare pe la 2000 zgomotul, se intensifica pe la 2500, iar dupa 3000, aproape ca nu se mai aude.... si reapare cand schimb treapta.

              La renaulturi se intampla la fel? Sau la alte marci de masina?
              Multam
              Don't touch! Never ever steal
              Unless you're in for the kill

              Comment


              • #52
                Nu va asteptati sa dispara zgomotul dupa montare. La unii se pot reduce din vibratiile conductei de joasa presiune si sa se auda mai incet "drujba", la altii poate sa ramana la fel, nu are un efect garantat.
                Zgomotul se aude si datorita faptului ca AC-ul de pe Logan (mai exact compresorul) are cilindree variabila si condensorul este subdimensionat.
                "Galusca" se monteaza pe teava de joasa presiune (cea groasa, de deaspura) la 13 cm dinspre capota (dinspre radiator, ca sa fie mai clar).
                Cel mai nou proiect auto din România!
                Foarte curând şi teste cu modele Dacia.

                Comment


                • #53
                  Deci pana la urma din cate vad,orice as face "drujba" o sa mearga brici )

                  Comment


                  • #54
                    eu tot am impresia ca se aude de undeva dela compresor direct nu inteleg cum ar putea sa vibreze asa tare o teava incat sa scoata zgomotul ala ?
                    "cromul este placerea mea"
                    "cui nu-i place , valea"

                    Comment


                    • #55
                      La unele masini am observat (si nu sunt putine) ca pe langa zgomotul compresorului, caruia nu avem ce-i face, ca vibreaza si teava de joasa presiune, facand un zgomot destul de mare, de aceea a fost si proiectata Colectia masa acustica.
                      Cel mai nou proiect auto din România!
                      Foarte curând şi teste cu modele Dacia.

                      Comment


                      • #56
                        Vazut(auzit mai bine zis) BMW nu stiu ce tip cred seria 5 dar nu-s sigur, in orice caz o limuzina luxoasa. Mama ce zgomot facea aerul conditionat Loganul e mic copil.
                        Cel mai lent 1,6 8v

                        Comment


                        • #57
                          Mda... sa zicem ca ar face ceva in privinta vibratiei conductie, dar daca zgomotul e din compresor chiar nu are ce sa faca.... om merge fara A-C la vara, desi la ce temp sunt prin bucuresti, eu parca nici nu aud zgomotu cand ma gandesc ca e mai racoare in masina

                          Dar din afara habitaclului a auzit cineva cum face? ca sincer sa fiu la loganurile care le intalneam la stop (tot pe calduri) parca nu se auzea nimic, si plecau mai sportiv ca mine...

                          Zi faina!
                          Don't touch! Never ever steal
                          Unless you're in for the kill

                          Comment


                          • #58
                            iti spun eu ca se aude foarte tare ca depaseam eu si se cam uitau aia spre masina ,dar acest zgomot de la ac se aude si la cele renault canu am auzit pe nimeni sa zica .oricum este un zgomot suparator
                            "cromul este placerea mea"
                            "cui nu-i place , valea"

                            Comment


                            • #59
                              Mereu am vrut ca masina mea sa atraga priviri, dar nu cred ca asta e solutia :P
                              Don't touch! Never ever steal
                              Unless you're in for the kill

                              Comment


                              • #60
                                uitati poze cu piesa montata de fabrica.

                                acum cred ca se lamureste toata lumea cum atata montata piesa,cit de eficienta este se vede din posturile anterioare.
                                Attached Files

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google