Aburire geamuri!

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • #91
    Au efect pentru o perioada mai indelungata spry-urile pt.dezaburit?

    Comment


    • #92
      Ati rezolvat cu geamurile ? Se mai aburesc ? La mine se aburesc chiar si cand e foarte cald afara (30-40 grade), este o aburire gen "uleioasa".

      Comment


      • #93
        Originally posted by djovidiu View Post
        Ati rezolvat cu geamurile ? Se mai aburesc ? La mine se aburesc chiar si cand e foarte cald afara (30-40 grade), este o aburire gen "uleioasa".
        Vezi la reciclarea aer,sa fie dat spre stanga ,butonu se actioneaza orizontal,e sub cele 3 butoate de climatizare.Si eu ma chinuiam ca un bou cu aburul

        Comment


        • #94
          Originally posted by bciprian82 View Post
          maneta e pusa pe aer de afara. inca ceva ce am uitat sa zic: cand ploua se abureste mai tare decat seara si cu mai multe persoane in masina. filtrul l-am scos si am pus un capac si l-am sigilat pe margini cu silicon dar Nu am mai putut merge cu masina de atunci pentru ca sunt racit si trebuie sa stau acasa.
          dar, pe langa clapeta setata pe primire aer din afara, comutator temperatura pus pe cald, comutatorul de directionare aer l-ai pus pe dezaburire?...ultima pozitie de jos te scapa si de aburul de pe lateralele din fata si de cel de pe parbriz. trebuie doar sa se incalzeasca motorul un pic. pt. luneta este buton propriu de dezaburire/dezghetare.
          Last edited by tzopescu; 28 September 2010, 23:59.
          Ratacit in spatiu...

          Comment


          • #95
            Originally posted by parpanel View Post
            Poate fi o cauza a aburirii daca filtrul ala este imbacsit cu praf.
            Cred ca domnul Parpanel a pus punctul pe "i". Am constatat aceeasi problema ca si initiatorul acestui thread in urma cu mai bine de 3 ani. La mine problema a aparut in aceasta vara, desi Loganul personal a sarit binisor de 5 ani. Mentionez ca nu am aer conditionat in dotare, nu am tinut maneta de reciclare pe interior mai deloc, dar in schimb, am montat in urma cu un an si jumatate, un filtru de habitaclu, in locasul din spatele aerotermei.
            Dupa un an de la montarea filtrului, l-am dat jos si din motive financiare, am preferat sa-l curat bine, in loc sa il schimb, cum era indicat. De atunci pot sa spun ca a aparut problema, combinata cu aparitia caldurii, undeva spre mijlocul lunii iulie. Am sters cu spirt medicinal si cu alte lichide speciale antiaburire, dar degeaba, la cateva zile, aparea acea aburire cu aspect uleios (se simtea pe degete si ramaneau dare pe parbriz si pe toate geamurile). Dupa ce am schimbat filtrul de habitaclu problema s-a mai rezolvat in sensul ca efectul de aburire "uleioasa" s-a atenuat foarte mult, desi nu a disparut complet. Mai persista, aproape insesizabil. Cred ca vechiul filtru, desi "suflat"bine cu aspiratorul a avut o mare parte din vina.

            Comment


            • #96
              va salut.desigur acum ca a venit frigul geamurile mi se aburesc
              am logan 2005 1.4 fara A.C
              aeroterma merge perfect, nu aceasta e problema. parbrizul nu se abureste daca directionez caldura pt parbriz, dar celelalte geamuri sunt problema
              se aburesc
              :sa fie de la folie?
              aveti vreo solutie? si sa nu fie solutie lichida? de 2 ori cei de la spalatorie mi-au gazat folia/ mi-au distrus-o

              Comment


              • #97
                Exista niste substante cu care se sterg geamurile pe interior si previn aburirea. Verifica si ca sistemul de recirculare aer habitaclu, sa fie setat pe Exterior.
                In fata unei minti tacute, se preda intreg Universul

                Comment


                • #98
                  recirculare aer habitaclu te referi la butonul de pe sina de jos?

                  Comment


                  • #99
                    Acela, da .
                    In fata unei minti tacute, se preda intreg Universul

                    Comment


                    • sa fie in stanga nu, eu pana acum l-am dat pe dreapta, doar din poze de pe google ma uit, pentru ca am pus folie carbon pe consola

                      Comment


                      • Folosesc o metoda mai neconventionala de citiva ani si da rezultate bune spre foarte bune , cumpar "asternut pentru pisici" silicagel granule la 3-5 kg punga, se gaseste in orice supermarket la pret rezonabil , il pun intr-un ciorap, ii fac nod, il mai pun intr-un ciorap cu nod si il pun sub scaun , fac doua astfel de improvizatii si ies frumos din anotimpul umed .
                        Se poate pune si in portbagaj unul , poate unii se distreaza de metoda dar chiar da rezultate peste asteptari . Vara deobicei schimb setul, se poate si usca intr-o tava si refolosi dar la ce pret are nu ma complic . Metoda nu-mi apartine, am vazut pe net si am spus hai sa fac si eu ca nu costa mult .

                        Comment


                        • NU esti singurul care a recurs la metoda aceasta.Traiasca Streulea!!
                          sigpicLogan , from point A to anywhere in the world .....yeap , no problem!!! but hey!!! you said modern roads right ?

                          Comment


                          • Asta daca nu stii sa folosesti ventilatia masinii.
                            Nu contraziceti moderatorii, iti iei ban daca ai dreptate.

                            Comment


                            • Metoda e buna de aplicat doar cand nu este cineva in masina de ex. vrei sa pleci cu masina dim. la munca si vrei ca toate geamurile sa fie deja in modul "dezaburire" , gata ai si sarit cu gura pe noi!
                              Last edited by prometheus; 10 November 2015, 15:19.
                              sigpicLogan , from point A to anywhere in the world .....yeap , no problem!!! but hey!!! you said modern roads right ?

                              Comment


                              • Eu nu-mi gasesc masina niciodata aburita PE INTERIOR. Daca e cazul, e bine sa vezi pe unde ploua in ea. Sau ce pisica doarme noaptea in masina.
                                Nu contraziceti moderatorii, iti iei ban daca ai dreptate.

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google