Atentie----> Protectii Aripi

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Cu ce se lipesc aparatorile pentru aripi?Sau mai bine zis cu ce lipesc baietii astia in service?

    Comment


    • Se prind in suruburi, cu niste...clampuse de tabla (aveau o denumire specific mestereasca, da' am uitat-o). De gasit, se gasesc si in magazinele din targ, mai ieftine - si chiar mai bune, cel putin aparatorile de roti sunt dintr-un "cauciuc" mai moale, mai bune decat cele "de origine"

      Comment


      • Originally posted by ParuLuScorilo View Post
        Se prind in suruburi, cu niste...clampuse de tabla (aveau o denumire specific mestereasca, da' am uitat-o). De gasit, se gasesc si in magazinele din targ, mai ieftine - si chiar mai bune, cel putin aparatorile de roti sunt dintr-un "cauciuc" mai moale, mai bune decat cele "de origine"
        Ai dreptate,se pot prinde si cu"clampuse de tabla",dar nu prea ma incanta pt ca pot zgaria.Cea mai buna solutie e cu maselute de plastic(se gasesc la piese auto la 50 de bani/buc).

        Comment


        • @Klaas:
          pe langa "maselutele" de prindere, mai au o banda adeziva cu care se fixeaza foarte bine pentru a nu lasa apa sa patrunda intre ele si aripa.
          Computer, did we bring batteries?... Computer?...

          Comment


          • cei de la dacia mi-au lipit protectiile de aripi, insa pe fata, coltul de sus statea dezlipit..l-am scos si am observat o gramada de mizerieeee!!!! e normal?? dupa logica mea nu, pentru ca ar trebui sa fie prinse incat sa nu intre nimic..asa intra apa, retine si rugineste iar..nu am avut curaj sa le pe celelalte jos..oricum cu ce as putea sa o lipesc inapoi? am incercat cu o banda dublu adeziva ( un k***t de banda la 15 lei, nu am gasit 3 m ) si apoi cu un fel de silicon folosit in constructii care lipeste parchet, tabla, cauciuc,plastic,etc samd
            " Nevastamea conduce atat de rau, incat GPS-ul i-a spus: in 50 metri trage pe dreapta ca vreau sa cobor "

            Comment


            • Cea mai buna solutie e banda dublu adeziva Bison Car tape.Si eu am rectificat zonele unde nu se lipise bine ce aceasta banda.E mai buna ca aia de pe protectii bafta!

              Comment


              • @Tudor:
                inseamna ca "meseriasii" care ti-au montat protectia de aripi nu au curatat bine muchia aripii. ramanand praf, banda adeziva nu s-a lipit cum trebuie si in timp s-a dezlipit.
                Computer, did we bring batteries?... Computer?...

                Comment


                • Mda...banda adeziva de la protectiile pacii nu rezista in timp.
                  Cate masini straine ati vazut cu asa ceva pe aripi?
                  E un artificiu care a tinut la romani si care NU trebuia acceptat in nici un fel.

                  Auzi tu...ajungem acum la concluzia (si am vazut destule) ca dupa un timp nu prea mai stau bine pe aripa.

                  Numai la Dacia veche se faceau remedieri d-astea.
                  La ceva de actualitate (exemplu Logan care a aparut upa anii 2000) asa ceva NU trebuia acceptat, trebuia o reparatie capitala care ar fi costat mult mai mult, dar romanu inghite.
                  Last edited by Octavian; 10 June 2010, 22:20.

                  Comment


                  • Eu am protectii aripi de 2 ani, de cand am luat masina si stau lipite foarte bine.

                    M-au costat 100 RON si le-am montat personal.
                    Logan GPL 1.4

                    Comment


                    • Octavian___31, ai dreptate, la masinile straine n-am vazut protectii de aripi decat la suv-uri. dar in acelasi timp am vazut foarte multe masini straine cu vopseaua ciobita si rugina la muchia aripii. asta e... soselele noastre...
                      pe mine acest artificiu ma protejeaza de timp pierdut prin service si bani cheltuiti pentru reparatiile care sigur costa mult mai mult. ca sa nu mai zis de "atentia" ce trebuie data "meseriasilor" pentru a lucra mai cu atentie.
                      Computer, did we bring batteries?... Computer?...

                      Comment


                      • Ma rog.
                        Nici la Mertanu lu' tata (W124) vechi de douj' de ani n-are rugina la aripi.
                        La Logan se potriveste, si asa are veleitati offroad cu garda lui, dar sa vezi la un Passat sau 407 protectii la aripi, e chiar nasol.

                        Comment


                        • voi chiar credeti ca idioteniile alea de plastic va ajuta la ceva daca vopseaua data de uzina e proasta?ia apasati voi cei care aveti asa ceva pe ele din exterior si o sa vedeti cum musteste apa si apoi pipaiti pe dedesubt sa vedeti cum sta noroiul ud pe acolo (pentru ca noroiul ala nu se mai curata nici la spalatorie).asa o sa va dati seama cat de bine a-ti rezolvat problema cu rugina.alea nu fac decat sa ascunda rugina aparuta cat mai mult timp(una e sa ai rugina pe o masina de 2 ani,alta e sa ai pe o masina de 5-6 ani,poate intre timp o si vinzi)

                          Comment


                          • da, ajuta, iti spun din experienta. tu ori nu ai, ori au fost aplicate prost daca ai probleme cu ele, ori ai luat marfa ieftina cu durata de viata mica.
                            Computer, did we bring batteries?... Computer?...

                            Comment


                            • azi am dat prima data protectiile de aripii jos dupa 2 ani ! ... nu am decat mici puncte de rugina in 2-3 locuri ...ma asteptam la mai mult ! ...maine o sa pun alte protectii de aripii noi-noute, modelul fara spatiu pt aparatoarele de noroi ...multumesc Eu4yas ! ...mentionez ca aceste protectii care le-am avut nu au fost originale !
                              Logan TAXI http://www.loganclub.ro/forum/logan_...4.html?t=27374

                              Comment


                              • Eu am loganul de 5 ani si am fost rechemat cu el in service pentru rugina la aripi.(intradevar aripile din spate aveau deja multe puncte de rugina)...iar cand am ridicat masina de la ei am vazut cu stupoare ca mi-au fost vopsite aripile spate integral si aplicate ulterior si acele protectii din plastic...culmea se tin bine inca dar ...am puncte de rigina pe exteriorul oalei catre porbagaj si acum nu stiu ce sa mai fac...sa le fac vro contestatie din nou?cat are garantie la tabla loganul?

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google