Zgomot in cutia de viteze - Ajutor!!!

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • costybanica
    replied
    'prietene' sa stii ca nu m-am cocotat in masina ieri, am si eu cativa kilometri pe ulitele patriei si nu m-am bagat in seama pe aici de dragul de a latra la pom ci pentru ca am asteptat un sfat sau o idee de la cineva avizat nu sa fiu luat la misto ; apropo , am schimbat cateva masini pana acum si am pretentia de la mine ca stiu cel putin <sa schimb vitezele>

    Leave a comment:


  • loribob
    replied
    in cazu asta nu stii sa sa schimbi vitezele,sau nu esti obisnuit cu actionarea cu ,cabluri

    Leave a comment:


  • costybanica
    replied
    salut, am si eu un pick-up diesel cu 28.000 km si de cand l-am luat(19.000 acum sase luni) hodorogeste cutia cand bag in viteze si ma duce la disperare plus ca uneori nu vrea sa intre in marsalier decat dupa vreo doua incercari sau ca la dacie mestecat in ceaun; apropo am mers cu un pick-up 1.6 nou si tot la fel face si ala

    Leave a comment:


  • Chip
    replied
    Mersi fain,
    Am sa merg in service...

    Leave a comment:


  • Octavian
    replied
    Dat fiind faptu ca masina e nou-nouta, mai bine te duci la service si spui acolo sa verifice cutia de viteze, daca ei spun ca e OK, atunci nu mai e stres.
    Astea-s povesti cu ''ulei insuficient din fabrica in cutia de viteze''.
    Si sa nu fie 3,1 litri (sau cat intra la JH3 de pe 1.2) , sa fie numa 2,5 litri, tu de la volan n-ai sesiza mare lucru si nici cutia n-ar avea de suferit.

    Leave a comment:


  • Chip
    replied
    (repet in timpul cat se aud pinioanele abreiajul este la podea doar rotile se invart)
    Completez: doar cand bag intr-o viteza incep sa se auda pinioanele, scos din viteza si ambreiaj la podea, nu se aude nimic.
    Daca zici ca zgomotul de sirena in tr 1 e normal atunci stau mai linistit.
    Oricum n-ar strica sa verific uleiul in cutie. Pot face eu asta? Este nevoie sa dau scutul jos?

    Leave a comment:


  • Octavian
    replied
    Originally posted by Chip View Post
    ....................
    (repet in timpul cat se aud pinioanele abreiajul este la podea doar rotile se invart)
    ..............................
    Atunci nu e de la cutie, vezi sa n-ai vreun rulment bulit (la roata).

    Zgomotu' de ''sirena''/autobuz apare pe tr I si II (fara ambreaj apasat, desigur) asa e la toate.

    Leave a comment:


  • Chip
    replied
    Nu are nimeni nici o idee daca e de la ulei sau nu? In tr 1 face ca la dacia 1300 la mers inapoi.

    Leave a comment:


  • emyemanuel
    replied
    în ce parte este acel căpăcel de plastic pt. nivel? văd în poză un cablu de masă...oare? deci e pe partea șoferului? pe lângă sonda de marhe-arrier?eu am schimbat sonbda și mi-a curs puțin...cam 50ml...să completez?la mine se aude acel...toc-toc-toc la relanti ca la toate...am 44k.
    Last edited by emyemanuel; 23 November 2009, 20:02.

    Leave a comment:


  • Guest
    Guest replied
    derbedeu; vezi ca eu unul am mai auzit povesti cum ca nu s-ar cmpleta corect in fabrica cu ulei in cutia de viteze,la mine sirenajul a mai disparut la turatie mare dupa ce am schimbat uleiul.
    l-ai putea da jos intr-un vas curat si apoi sa-l pui la loc ,trebuie sa aibe 3,1 l ulei .eu am schimbat pentru ca simteam cum agata usor,imediat si a revenit .

    Leave a comment:


  • Chip
    replied
    Cum se manifesta o cutied de viteze cand nu ai ulei?

    La mine daca merg cu 30km/h, calc ambreiajul la podea si bag a 2-a, incep sa se auda pinioanele in cutia de viteze, similar si in tr3, 4 dar cel mai tare se aude in tr 1 si 2.
    (repet in timpul cat se aud pinioanele abreiajul este la podea doar rotile se invart)

    Ar putea asta sa insemne ca nu am ulei in cutie sau am o problema mai grava?

    Leave a comment:


  • ainginer
    replied
    In general zgomotul care se aude doar cind ridici piciorul de pe ambreiaj este de la arborele primar
    Nu e necesara momentan o demontare a cutiei

    Leave a comment:


  • AGENTUL NYT
    replied
    uite si o poza ca sa stii sau cei care nu stiu unde vine acel buson de umplere cu valvolina a cutiei de viteza

    cum ridici capota si te uiti la motor in partea dreapta jos

    Leave a comment:


  • derbedeu
    replied
    Zgomotul se aude cand accelerez.
    O sa verific si nivelul de ulei din cutie, dar nu cred sa fie asta problema...Masina are numai 18.000 si a fost codusa pana acum cu blandete....
    Totusi cred ca cea mai inteleapta alegere ar fi sa o las asa si sa nu ma mai complic.Peste 3 luni face 2 ani si oricum fac o vizita la service....
    Daca dau drumu la muzica nitel mai tare nici nu se mai aude!Si apoi, daca o fi "zgomot tehnologic", chiar ca nu are rost sa ma alarmez.
    Va multumesc frumos ptr raspunsuri si sfaturi!

    Leave a comment:


  • AGENTUL NYT
    replied
    ai verificat si tu valvolina in cutie vreodata? zgomotul poate fi din cauza sincroanelor sau a rulmentilor din cutie care nu mai stau in valvolina fiind prea putina,verifica valvolina si mai vb after,cum verifici valvolina pe cutie ai un buson lateral din plastic daca al desfaci si nu iti curge valvolina e clar ca ori nu ai suficienta sau mai deloc,deci completeaza cu valvolina pina iese afara si atunci stii ca ai,cutia o dai jos o demontezi bucati si constati ce are altfel nu exista alta modalitate de verificare a ei,sper sa nu ai probleme cu cutia dar daca nu o verifici s-ar putea sa cedeze ceva in ea sau mai grav sa o spargi,ai grija o zi buna

    Leave a comment:

Working...
X
Anulare DPF
Politica de Securitate Google