Arcurile Stock

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Arcurile Stock

    Salut dragi colegi de forum

    Am avut arcuri sport vogtland, care sunt, pentru drumurile de provincie, prea dure.

    Am arcuri stock acum (indicativ rosu pe arcurile spate) care sunt, pe viraje, prea moi.

    Caut sa ajung la o situatie de compromis, aproximativ la mijloc. Nici joasa si tare, da' nici barca si jeep.

    Ce am constatat este ca exista anumite loganuri (inainte de 2006) ce au arcurile ceva mai joase. Al meu (ca de fapt orice logan de dupa 2006) are arcurile ceva mai inalte. Nu mica mi-a fost mirarea sa gasesc aceleasi arcuri si pe un logan 2005 (deci nu-i o regula generala cu arcurile mai joase).

    Caut sugestii si, eventual, masuratori ale arcurilor stock pe care le aveti prin beciuri/poduri/garaje, eventual pareri ale celor care 'au calcat pe bec" cu ajutorul unui flex


  • #2
    E joasa de la uzura si gaz si full ...sa vezi taxiuri joase de zici ca au H&r
    sigpic
    Sa nu ai incredere in femei si in franele de Dacie!
    http://www.loganclub.ro/forum/loganu...da-t31364.html

    Comment


    • #3
      dar cum ti s-au parut tie vogtland prea dure? eu cand le-am avut doar cu amortizoare stock era acceptabile......

      eu am niste arcuri de vanzare .....daca vrei ti le masor pe ale mele din 2009 poate sunt ok
      sigpicMy black ride....http://www.loganclub.ro/forum/my_83_...5.html?t=42435

      Comment


      • #4
        2009 sigur e jeep. dar masoara-le, eventual baga o poza cu putele de vopsea.

        Comment


        • #5
          Buna,

          ma inscriu eu la categoria "calcat pe bec", bagand flexul in arcurile stock. 1.4 din 2005

          Pe fata am taiat 1 spira
          Pe spate am taiat 1 spira juma, pt ca statea adusa de cur. Taind mai mult am facut-o sa stea la aproape acelasi nivel.

          Vreau sa sfatuiesc pe toata lumea sa nu faca prostia de a taia arcuri.
          Pe langa ca ma scutura de ma luau dracii, nu statea grozav in curbe, boncaneau pe acolo, troncanea directia de numai, fac uzura la telescoape, cea mai mare problema este ca se misca arcurile in taler si chiar am patit la service cand a ridicat masina pe elevator, s-a lasat puntea si mi-au cazut arcurile spate din locase.
          O ras mecanicul cu lacrimi, de loganul meu "tunat"

          Pe spate nu ai ce sa le mai faci
          Pe fata le-am prins cu o tabla. Prinsa peste spira arcului si gaura in taler, bagat surub care tinea tabla. Deci tiganie.

          Garda la sol aveam de la roata pana la buza aripii: pe fata 60 cm si pe spate 63 cm

          Cu prima ocazie am trecut inapoi la arcuri stock de pe un logan 1.6 plus rotile care sunt R16, deci arata binisor si merge ca inainte

          Acuma are pe fata 67 cm si spate 70 cm

          Plus am uitat sa mentionez pe langa scuturat, am cam frecat tot orasul cu dedesuptul masinii. Bara fata loveam la borduri cu ea, am atins cu scutul cu toba etc, si din cand in cand cu pragurile cand coboram borduri.

          Sper ca au fost utile informatiile, si nu uitati, nu bagati flexul in arcuri ca o sa regretati

          Comment


          • #6
            eu vroiam sa tai fix jumatate de spira

            Comment


            • #7
              Originally posted by vali2706 View Post



              O ras mecanicul cu lacrimi, de loganul meu "tunat"
              )))))))))) eu si acum ma tavalesc pe jos. ( sper sa nu te superi).
              sigpic

              Comment


              • #8
                Nuuu, doamne fere

                Cum sa ma supar daca eu fac misto de propria mea "bestie"

                Oricum, cred ca cea mai proasta solutie este flexul

                Dar daca vrei low-rider cu costuri minime, baga tata la taiat spire

                Comment


                • #9
                  eu vreau sa tai fix jumatate de spira. asta insemna cam 2 cm, ceea ce ar trebui sa nu cauzeze nici o "paguba"

                  Comment


                  • #10
                    Nu se poate jumatate de spira pe fata ))...adica se poate dar nu vrei sa auzi prin ce procedee )..
                    sigpic
                    Sa nu ai incredere in femei si in franele de Dacie!
                    http://www.loganclub.ro/forum/loganu...da-t31364.html

                    Comment


                    • #11
                      sa pui poza inainte si dupa sa vedem diferenta
                      sigpicMy black ride....http://www.loganclub.ro/forum/my_83_...5.html?t=42435

                      Comment


                      • #12
                        treaba va sta cam asa. voi puna mana pe un set complet de arcuri si voi vedea atunci cat se taie din ele. fiind de diesel, s-ar putea sa fie ceva mai tari.

                        Comment


                        • #13
                          Amza, eu m-am gandit la treaba asta inaintea ta, asa ca, atunci cand am dat jos H&R-urile am facut schimb de arcuri stock cu Dsign. Masina mea e din 2007, a lui e din 2004.
                          Cand am pus arcurile mele si ale lui Dsign unele langa altele, ne-am dat seama ca au aceeasi inaltime, dar ale lui Dsign au o spira mai putin.

                          Rezultatul.
                          Cu arcurile mele aveam distanta pana la aripa:
                          - fata: 68 cm
                          - spate: 69 cm

                          Iar acum, cu arcurile lui Dsign, am:
                          - fata: 64.5 cm
                          - spate: 68 cm

                          P.S. Sa vezi acum cum o sa creasca pretul la arcurile stock de pe masinile 2004-2005.
                          Last edited by vitriol; 13 September 2013, 13:23.
                          sigpicI don't want you to think like me, i just want you to think.

                          Comment


                          • #14
                            deci pe spate e la fel, pe fata e mai joasa. sa fie de vina si varsta arcurilor?

                            Comment


                            • #15
                              Nu cred ca varsta are vreo vina. Dsign le-a folosit 30k apoi a trecut la cele sport. Timpul cat au stat degeaba, de asemenea, nu prea vad cum sa le fi afectat.
                              sigpicI don't want you to think like me, i just want you to think.

                              Comment

                              Working...
                              X
                              Anulare DPF
                              Politica de Securitate Google