A schimbat careva uleiul la cutia de viteze??

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Sonda de marsarier......

    Comment


    • Aha; ma gandeam eu dar vroiam sa fiu sigur ca nu te referi la senzorul de viteza; daca te misti repede, pierzi un pic de ulei; inlocuitul uleiului in cutia de viteze, dupa parerea mea, constituie rareori o urgenta.
      Degradarea unei societati, incepe cu criza morala profunda a acesteia.

      Comment


      • Ai grija la schimbarea sondei. nu te grabi si sa o faci pe lumina. Ai grija ca peretele cutiei este foarte subtire si imediat se fisureaza, eu am reusit asta doar cu umarul unei chei. Cand am schimbat-o nu am pierdut mult si nu avea dc sa completez problema a fost ca am fisurat cutia si am avut alte probleme....

        Comment


        • Am inteles... pai cred ca o sa ma apuc de treaba atunci .... Si daca va fi nevoie o sa schimb uleiul din cutie cand il voi schimba si pe cel din motor...

          Comment


          • Originally posted by IancuMIC View Post
            inlocuitul uleiului in cutia de viteze, dupa parerea mea, constituie rareori o urgenta.
            din punctul meu de vedere la panaramele astea de cutii... constituie. asta daca nu te deranjeaza sa stai cu span printre pinioane.

            de fiecare data am gasit span de m4tal cand am schimbat uleiul. cu Motul parca a fost o idee mai putin.

            acum am mers pe Motul + http://www.oilmag.ro/uleimotor/aditi...-p-431077.html
            se simte o idee mai bine si nu mai fluiera asa rau a 5 a intre 2000 si 2500 rom

            Comment


            • Oricat ai vrea tot face span, mai ales de la sincroane, ca e Motul egal.

              N-are absolut nimic spanul ala, ca nu sunt bucati mari de metal care sa se bage intre pinioane si sa-ti crape cutia (am patit, s-a rupt un dinte de pinion...).

              Nu sunt temperaturi extreme, nu sunt forte de compresiune si forfecare ca in motor, d-aia se schimba rar sau nu se schimba deloc.

              PS: la alea automate e altceva, o mica modificare de vascozitate fata de parametrii prescrisi si face figuri, d-aia au interval de schimb (numai zimbrii de la noi omit treaba asta)
              Last edited by Octavian; 3 July 2012, 19:10.

              Comment


              • eu lam schimbat la 30.000 si il schimb si acum la 60.000 si spal si cutia. probabil tot un Eneos

                Comment


                • Sunt banii tai. La 30000 km e chiar prea devreme.

                  Comment


                  • Originally posted by alessandro View Post
                    din punctul meu de vedere la panaramele astea de cutii... constituie. asta daca nu te deranjeaza sa stai cu span printre pinioane.

                    de fiecare data am gasit span de m4tal cand am schimbat uleiul.
                    Ideea mea era ca sunt alte inlocuiri ale lichidelor care trebuiesc facute cum se spune, "la zi"; ulei motor, lichid frana si hai sa spunem antigelul, desi am mici obiectii cu termenul la care este indicat a se inlocui. In ceea ce priveste uleiul din cutie, nu-i mare bai daca mergi 60.000 sau 100.000; da' sigur, fiecare cu parerile lui. Poate am sa-l inlocuiesc si eu, am peste 48.000, dar asa cum am spus nu e o prioritate deocamdata.
                    Degradarea unei societati, incepe cu criza morala profunda a acesteia.

                    Comment


                    • Care este diferenta dintre uleiurile tranself TRJ 75W-80 si tranself NFJ 75W-80 ?? Este vreo diferenta intre TRJ si NFJ? am mai vazut ca exista si TRX !! Sau pur si simplu e acelasi produs dar difera denumirea? Ce norma se recomanda pt cutiile astea de logan GL4 sau GL5?

                      Ps,,pt logan 1.6 16v m-ar interesa , ca sa fac un schimb de ulei cutiei de viteze.
                      Last edited by Ivan Marian; 4 July 2012, 14:24.

                      Comment


                      • TRJ 75W-80 si tranself NFJ 75W-80 ?? Este vreo diferenta intre TRJ si NFJ?
                        Mi s-a spuns ca nu exista diferente. Teoretic, conform cerintelor Dacia (care se pare ca-s mai presus de cerintele Renault ), ar trebuie GL5, dar ambele sunt GL4+.
                        Ca sa nu te stresezi, uita-te pe ambalaj sunt trecute exact modelele de cutii de viteza la care merge oloiul si vezi daca o gasesti si pe a ta. Eu asa am facut.

                        Comment


                        • @ ivan marian baga Motul 75w80 iti garantez ca nu o sa iti para rau

                          Comment


                          • La Motul 75w80 m-am orietat si eu.Din 2009 de cand am trecut la Motul (ulei motor + lichid frana) am fost foarte multumit.Sper sa fiu la fel de multumit si de uleiul pentru cutie.
                            sigpic

                            IL 1 3 MIU

                            Comment


                            • La dci cat ulei intra in cutie?

                              In ce consta spalatul cutiei,si care este procedura?Multumesc.
                              Last edited by vladoi; 7 September 2012, 02:03. Reason: Automerged Doublepost

                              Comment


                              • Spalatul adevarat se face piesa cu piesa; chestuinea cu un ulei, chiar si mai subtire pe care sa-l arunci dupa cateva ore de functionare(va mai ramane oricum pe pinioane, sincronizatoare, arbori ceva din acest ulei sacrificat pe care nu vad util sa-l amesteci cu unul bun), e ca si cum ai da sare.
                                Eventualele reziduri, spanuri, se depun in semicarterul inferior, care sunt eliminate odata cu evacuarea vechiului ulei.
                                Degradarea unei societati, incepe cu criza morala profunda a acesteia.

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google