Anvelope - Cunostinte De Baza Si Nu Numai

Collapse
This topic is closed.
X
This is a sticky topic.
X
X

• Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

• Dar daca n-ai loc de depozitat un rand de anvelope pe care nu le folosesti si nu ai chef sa dai bani primavara si toamna pe montat echilibrat, poti lua all seazon.
    Eu unul am anvelope vara si iarna, cu jante separate, dar investitia e mai mare. Pe de alt aparte scapi de coada de la vulcanizare cand da primul fulg sau cand se topeste zapada.
    Last edited by mr.K; 29th June 2010, 15:06.

Comment

• Originally posted by mariana View Post
      Ce parere aveti de anvelopele Vredestein Quatrac 3 "All Seasons"? Merita sa-mi pun asa ceva?
      Are cineva asa ceva?
      Citeste pagina precedenta si pagina asta, poate te ajuta cu ceva. Eu am Quatrac2 si am de gand sa cumpar in continuare tot din astea.

Comment

• Tot spunea cineva mai sus de "imperecheat" un Kormoran cu altceva, eu am rezerva nou-nouta nefolosita in portbagaj (Montana M801) de 5 ani. As vrea sa cumpar inca un cauciuc identic (Montana sau Kormoran) de la cineva tot asa nefolosit sau putin folosit ca sa le pun pe spate (cauciucurile de pe spate au 86.000 km, tot Montana). Cumva rezerva mea chiar daca nu a fost folosita niciodata si nici soarele n-a ars-o, are vreo sansa sa-si fi pierdut din calitati in 5 ani? Pe fata am doua Continental EcoContact3 de aproape 2 ani dar nu ma mai indur sa iau inca doua deoarece s-au scumpit masiv si ma gandeam la o solutie de buget.

Comment

• ce parere aveti de gumele de iarna barum polaris 2 ?
          am vazut ca dimensiunea stock pt logan sunt undeva la 230 lei bucata
          am gasit 4 fabricate in 2009 daca nu ma insel , folosite foarte putin , second hand pe un bmw adus recent din germania arata ca NOI la 100 lei bucata
          se merita ?
          Its just a car ...

Comment

• daca nu sunt deformate si zici ca arata bine se merita,insa le poti controla la o vulcanizare.

Comment

• inca is sus pe masina anvelopele si vreau sa le iau repede ca sa nu mai stea in soare is ale patronului meu , lucrez la dezmembrari si masina e aici , le da cu garantie cu tot ce trebuie , are si vulcanizare , is prieten cu baiatu de la vulcanizare slabe sanse sa imi iau teapa, le iau pe cele de pe fata (fiind bmw) daca au probleme le iau cele de pe spate chiar daca nu se vede diferenta la uzura
              Its just a car ...

Comment

• pai cind le echilibrezi se vede la ochi daca is deformate,adica sa le invarta pe standul de echilibrare .

Comment

• erau perfect echilibrate pe masina , uzura nici nu se vede aproape pe standul de echilibrare se invarteau uniform , is ca noi, fabricate in saptamana 43 an 2009
                  saptamana 43 asta ar veni luna a 10-a nu ? adica octombrie
                  Last edited by raduprov; 16th July 2010, 13:43.
                  Its just a car ...

Comment

• mai am o intrebare ,daca rulez pana la mare si inapoi cu anvelope de iarna acum in august (aprox 1500km) dus intors in conditii normale pe transfagarasan ma duc incolo si pe autostrada se uzeaza tare ? vizibil ?
                    acum va dati seama pe transfagarasan curbe si pe autostrada viteza(in limita bunului simt..pt logan 1.4,aproximativ 150km/h viteza maxima)
                    Its just a car ...

Comment

• La 1500 de km nu se uzeaza prea tare, stai linistit.

Comment

• mergi mult de raspuns , pe fata am observat ca se uzeaza destul de repede dar pe spate nu au nici pe dracu
                        Its just a car ...

Comment

• Am un vecin cu un Opel Vectra care nu se oboseste primavara si lasa cauciucurile de iarna si cat circula el vara (nu prea mult, dar oricum peste 1500 de km) nu le uzeaza. Probabil ca ar conta si marca, el are Debica Frigo Directional.
                          Am mai vazut un vecin ce a mers cu niste anvelope de iarna o vara intreaga, le luase de noi si pana in toamna era netede, fara nici o striatie. Deci, conteaza compozitia anvelopei.

Comment

• asa si seful meu , ruleaza destul de mult si e lene sa schimbe anvelopele
                            acum e cu alea de iarna
                            mi-am mai luat ieri doua dunlop sport de vara second
                            problema e ca difera anul de fabricatie unul e din 2007 si altu din 2004
                            o fii problema mare ?
                            oricum vreau sa ma duc sa le schimb ...adica cel vechi cu altul nou...acelasi an
                            Its just a car ...

Comment

• Pai ala din 2004 probabil e copt deja, daca a stat pe masina. Merge si second, dar nu prea vechi.

Comment

• Daca au stat pe masina sau in soare, anvelopele capata acele crapaturi specifice....daca au fost depozitate la umbra si loc racorors, mai merg in conditii de siguranta.
                                In fata unei minti tacute, se preda intreg Universul

Comment

Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google