Anvelope - Cunostinte De Baza Si Nu Numai

Collapse
This topic is closed.
X
This is a sticky topic.
X
X

• Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

oameni fericiti.
    io am montane [m801, alea stock de cand a aparut loganul]. aveam pe fata altele mai bune dar o explozie recenta m-a facut sa revin la stock si momentan nu-mi permit un set nou. pe uscat sunt nasoale. zilele astea, cand a plouat, la 40km/k, frana, m-am dus ca pe gheata. efectiv nu pot frana decat "inspre 100m". nasol rau. si culmea, sunt foarte putin uzate. rezerva e nou nouta, diferenta intre ea si cele de pe masina e f mica, aproape insesizabila. dar uite ca nu asta conteaza. asa ca, mai bine niste cauciucuri mai bune, macar pentru 2-3 metrii in minus la distanta de franare. din experienta zic ca conteaza mult. am fost norocos, n-am avut accidente, dar mi-am dat seama cat de proaste sunt gumele si diferenta enorma fata de altele nu cu mult mai scumpe.
    oricum sper ca in viitorul apropiat sa fac rost de ceva banuti pentru niste ecocontact3. is si ~ieftine si bune, m-am carat cu ele si mi-au placut.

Comment

Originally posted by vasile78 View Post
      la viteza atinsa de Logan nu-mi fac probleme...
      De ce pleci de la ideea ca niste gume bune se fac simtite doar la viteze mari? Poate ca pentru performante nu dai banii pe niste gume bune, dar la comfort te-ai gandit? Eu am tinut kormoranele 50.000 km si inca mai mergeau... le-am dat jos pentru ca era sa o patesc de cateva ori... ultima oara pur si simplu s-a aruncat unu in fata mea si nu am putut sa opresc masina pe asfalt uscat. Asta a umplut paharul si m-am dus sa iau un set de cauciucuri.

Originally posted by detail View Post
      Iar aia cu "nu se bazeaza pe aderenta cauciucurilor" in curba, este de clasa a V-a, ca dintr-a VI-a se face fizica...
      KO (sper sa nu fie cu suparare)
      Last edited by sinx; 1st June 2009, 08:07. Reason: Automerged Doublepost
      sigpic

Comment

de cateva pagini observ cum un set de espadrile nike alearga singure, adica fugi mai repede daca esti incaltat cu opinci de firma si ca pt siguranta voastra si a celor din jur nu dati 20ron/buc in plus la achizitionarea unui set de anvelope, ci preferati sa mergeti cu masina pe cremvursti...
        Democratia nu inseamna ca faci ce vrei, ci ca ai dreptul sa faci ceea ce trebuie.

Comment

1. la multi ani de 1 iunie celor din clasa a VI-a (cand se face fizica)
          2. sinx si ceilalti ... ati mers vreodata cu un logan cu alte gume mai performante?'
          3. daca in situatia de la 40km/h cand mergeai sanie iti sarea un copil in fata dupa o minge ce faceai?
          sigpicMy ride

Comment

@seba- Am gasit de vara conti 3 eco la 210 lei/buc, dar dupa RCA si Casco luna viitoare. S-au facut doar putin peste 40000 km cu Michelin originale dar fac 4 ANISORI...Ce stii de AMERICA, facute de Continental la Timisoara?! Tot la ...cremvursti? Sunt la 150-160 lei/bucata.
            LOGAN CLUB CALARASI - FII POLITICOS IN TRAFIC!

Comment

Originally posted by DeLuXe View Post
              3. daca in situatia de la 40km/h cand mergeai sanie iti sarea un copil in fata dupa o minge ce faceai?
              bravo, da, inrautateste situatia. constientizez pericolul si am spus ca-s niste troace de cauciucuri. o sa le schimb imediat ce finantele imi vor permite.
              eu voiam doar sa dau un vot negativ cauciucurilor montana/kormoran de pe loganuri. ce ai inteles tu?

Comment

A auzit/folosit cineva anvelope America? Sunt bune de ceva sau intra la...cremvursti?

Comment

asa si-asa...dac vrei ceva bun facut de conti, iti recomand premium contact sau sport contact, sau uniroyal rallye (de ploaie), niste gume cu un raport pret/calitate excelent. ca parere personala, confirmata si de unii ce nu au lucrat la conti ecocontact3>energy. daca ai bani sau poti strange un pic, ia-ti niste toyo proxes sau marangoni zettalinea. fara sa faci musai raliuri, gumele alea chiar sunt ok pentru logan.
                  Democratia nu inseamna ca faci ce vrei, ci ca ai dreptul sa faci ceea ce trebuie.

Comment

Bro nu la tine se referea, stai calm.
                    Gusi nu am auzit, dar sunt de parere ca pretul spune totul daca le comparam cu cele cu care au mers generatii intregi.

Sa fac si un P.S. ca sa fiu cat se poate de clar. Ma refeream la Michelin, Continental, Dunlop si asa mai departe.
                    Last edited by vitriol; 1st June 2009, 12:30.
                    sigpicI don't want you to think like me, i just want you to think.

Comment

Multumesc Seba, multumesc Vitriol!

Comment

De anvelopele BF GOODRICH-PROFILER 2 ce stiti ?
                        sigpic
                        Play ManagerLeague

Comment

a mai pus careva vredestein de vara pe golan ?,si daca da ce parere are ,eu unul sunt super multumit la 190 ron buc sunt super.

Comment

@vasile78: nu e vorba de raliu, formula 1, liniute si alte fumuri de adolescent, am trecut demult de varsta lor. Este vorba de situatia cand opresc la o trecere de pietoni, de la 40 la ora, punand frana de departe, lin, si se opreste fara probleme. 500 de metri mai incolo, alta trecere de pietoni si tot asa: frana de depaarte, lin, la inceput franeaza, la un moment dat aluneca de zici ca mergi pe gheata. Sigur ca se opreste pana in trecerea de pietoni, doar merg ca un om normal, nu ca un nebun, dar nu imi place imprevizibilul situatiei. Explicatia? Mai devreme un pic a trecut o masina de la rebu care uda soseaua, e putin umed. Oricat ai fi de prevazator si oricat de corect ai merge, asta e o situatie periculoasa. Fara sa ai viteza - tocmai de aia e periculoasa, ca nu ai viteza! Daca ar fi si numai atat: IMPREVIZIBILUL ei.
                            Poate ca barum ale tale or fi mai bune decat kormoran (foste) ale mele.
                            Dupa ce le-am schimbat (apropo: nu vrea careva patru kormorane ca si noi ?) ce sa vezi??? Minune! Pun frana, se opreste fara sa alunece. Fie ca e uscat, fie ca e umed, fie ca ploua. Nu a mai intrat ABS-ul deloc de cand le-am schimbat - asa merg eu, calm. Asa mergeam si inainte, chiar mai calm, si intra ABS-ul in draci.

Comment

Originally posted by mitosu View Post
                              a mai pus careva vredestein de vara pe golan ?,si daca da ce parere are ,eu unul sunt super multumit la 190 ron buc sunt super.
                              Eu am pe doua masini vredestein Ultrac 205/55/16, intai am luat pe una, dupa care am recidivat. Sunt un pic zgomotoase, dar ca tinuta de drum fie uscat, fie ud sunt super.

Comment

Originally posted by DeLuXe View Post
                                sinx si ceilalti ... ati mers vreodata cu un logan cu alte gume mai performante?
                                Am pe masina Michelin pilot primacy 195/65/15 91V. O anvelopa costa 450 de lei si am facut ceva eforturi financiare pentru ele. Initial am avut unele rulate si pana la urma am cumparat 4 bucati noi. Crezi ca sunt destul de performante?
                                sigpic

Comment

Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google