Montare Airbag Pasager

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • costin brs
    replied
    Bun gasit stimati colegi.in primul rand pot sa ma declar total multumit datorita faptului ca am reusit sa montez si airbag pasager pe masina mea.Asta pentru ca am mai pus ac.servo, oglinzi electrice etc astfel incat masina a ajuns la nivelul de echipare LAUREAT.Ce pot sa va spun ca montajul tuturor optiuni s-au facut o indelunga documentare,tutoriale,scheme electrice si toate mi-au reusit fara probleme.In ceea ce priveste montajul airbagului pasager pe langa achizitionarea acestuia,decupare in spatiul destinat acestuia a trebuit in cele din urma sa schimb si calculatorul de airbag(am incercat mai multe calculatoare) pana am gasit calculatorul care sa se potriveasca pe masina.Asadar daca aveti bunavointa si niste cunostinte de mecanica/electrica va puteti dota masina pana la varianta full(mai putin ABS-ul care nu cred ca are cineva curajul asta sa-si puna-implica multe modificari inclusiv resoftarea ECU).Deci curaj ca se poate monta toate aceste optiuni.
    costin brs e online acum[/QUOTE]

    Leave a comment:


  • critix
    replied
    Pana la urma, am reusit sa configurez airbag-ul pasager.
    Va multumesc

    Leave a comment:


  • critix
    replied
    Salutare.
    Ieri am reusit sa imi montez si eu airbagul pentru pasager si butonul pe un ambiance din 2006.
    Am conectat mufa airbagului in mufa albastra, am pus contactul, mi se aprindeau cele 2 leduri de airbag cateva secunde, se stingeau amandoua, apoi se aprindea ledul din stanga. Daca deconectez cablul de la airbag pasager, acel led nu se mai reaprinde.
    Trebuie facute ceva modificari in calculator?
    Ma puteti ajuta cu ceva sfaturi? Dispun de DDT.
    Va multumesc anticipat.

    Leave a comment:


  • gigibuzica
    replied
    Originally posted by gigibuzica View Post
    salut, eu am montat airbag pe ambiance dar cablaju de sub bord nu este conectat la calculator.Am pus butonu de ON,OFF si dupa ce inchizi butonu pe OFF becu din bord trebuie sa ramana aprins ca este decuplat,iar pe pozitia ON becu din bord se stinge odata cu aibagu din volan.IN mufa se mai gaseste si instalatia de lumina din cutia din acte,care la variant asta nu este trasa In mufa de sub borb.PT.lumina din cutia de acte taiati firu care este pe cablaju de la aibeag si legativa pe firu albastru inchis de unu din butoanele{geam,dezaburire,inchidere}eu asa am facut si totu este ok.
    dupa montare airbag pasager ,schimbati calculatoru de airbag si totu este ok.

    Leave a comment:


  • gigibuzica
    replied
    salut, eu am montat airbag pe ambiance dar cablaju de sub bord nu este conectat la calculator.Am pus butonu de ON,OFF si dupa ce inchizi butonu pe OFF becu din bord trebuie sa ramana aprins ca este decuplat,iar pe pozitia ON becu din bord se stinge odata cu aibagu din volan.IN mufa se mai gaseste si instalatia de lumina din cutia din acte,care la variant asta nu este trasa In mufa de sub borb.PT.lumina din cutia de acte taiati firu care este pe cablaju de la aibeag si legativa pe firu albastru inchis de unu din butoanele{geam,dezaburire,inchidere}eu asa am facut si totu este ok.

    Leave a comment:


  • sorin_oradea
    replied
    pret airbag

    Originally posted by merlasviorel View Post
    Cand aveam calculatorul de airbag vechi, mi se aprindeau ambele leduri de airbag din bord, poate mergea si cu acela. Nu am stiut ca se poate configura.
    Nu stiu cum s-ar putea verifica daca acum airbagul este in stare de functionare, ledurile se aprind in bord cand pun contactul si daca opresc airbagul pasager din butonul din lateralul bordului atunci ledul de la airbag pasager ramane aprins in bord.
    Nu stiu de ce nu merge lampa din torpedou. Legaturile sunt O.K. trebuie sa verific daca am curent si masa in fire. Nu ar trebui sa aiba de la mufa de airbag?
    Salutari . As vrea sa stiu cam cît costa un airbag pentru pasaser sau sofer nu stiu

    salutari vea rog sa-mi spuneti cam cît costa un airbag pentru sofer si pasager
    Last edited by sorin_oradea; 7 October 2013, 11:37. Reason: Automerged Doublepost

    Leave a comment:


  • merlasviorel
    replied
    Lucrarea e finalizata, mai trebuie facut un control cu testerul de diagnostificare pentru ca airbagul sa fie functional.
    Attached Files

    Leave a comment:


  • nikuniku
    replied
    sa nu faci greseala sa incerci cu vreun aparat de masura rezistanta airbagului ca-l poti declansa(explozie) si daca este un fata ta cateva minute bune dormi neintors
    toate legaturile la airbaguri sunt cu fire galbene(atentie)sau infasurate,bagate in varnis galben,nu ai ce sa umbli la ele
    pentru lampa de la torpedo uitete la siguranta 19 are legatura cu pozitia fata/spate dreapta daca se aprind pozitile pe dreapta si lampa nu se aprinde vezi becu sau butonu de la usa torpedo

    Leave a comment:


  • merlasviorel
    replied
    Cand aveam calculatorul de airbag vechi, mi se aprindeau ambele leduri de airbag din bord, poate mergea si cu acela. Nu am stiut ca se poate configura.
    Nu stiu cum s-ar putea verifica daca acum airbagul este in stare de functionare, ledurile se aprind in bord cand pun contactul si daca opresc airbagul pasager din butonul din lateralul bordului atunci ledul de la airbag pasager ramane aprins in bord.
    Nu stiu de ce nu merge lampa din torpedou. Legaturile sunt O.K. trebuie sa verific daca am curent si masa in fire. Nu ar trebui sa aiba de la mufa de airbag?

    Leave a comment:


  • Fane
    replied
    De ce ai schimbat calculatorul? Se putea configura cel al masinii.

    Leave a comment:


  • merlasviorel
    replied
    Am terminat lucrarea dupa ce am schimbat si calculatorul pentru airbag.
    Nu stiu de ce in torpedou nu merge lampa, are cineva vreo idee ce ar putea fi ?
    Am anulat vechile fire ce le-am tras de la plafoniera si le-am pus pe cele de la cablurile de la airbag.

    Leave a comment:


  • merlasviorel
    replied
    Salutare, mi-am facut curaj si m-am apucat de montat airbag pasager pe bordul meu de Ambiance.
    Pun cateva poze din timpul lucrarii poate o sa fie de ajutor si altora care vor sa-si faca aceasta imbunatatire.
    Attached Files

    Leave a comment:


  • faraonw
    replied
    ala dupa cea cu airbagurile plesnite nu merge pentru ca are eroare in el..trebuie stearsa eroarea si dupa aceea iti va merge..daca vrei calculator pentru airbaguri da-mi pm

    Leave a comment:


  • merlasviorel
    replied
    Am achizitionat de la dezmembrari un airbag pasager de pe o masina si cand a vrut omul sa-mi dea si calculatorul a vazut ca masina avea si airbaguri laterale asa ca mi-a dat un calculator de pe o alta masina. Daca imi aduc bine aminte masina a doua avea airbagurile plesnite. Am cateva intrebari:

    Calculatorul acela mai e valabil daca masina avea airbagurile plesnite? cum as putea sa-l verific daca e bun?

    Am observat la masina mea ca are mufa de cuplare a airbagului sub bord iar cand pun contactul mi se aprind in bord semnalele de airbag sofer dar si cel de airbag pasager si apoi se sting pe rand. E posibil sa fie calculatorul pe care il am pe masina si pentru airbag pasager? cum as putea sa verific?

    Intreb pentru ca vreau neaparat sa fac modificarea si daca tot o fac as vrea sa si functioneze la nevoie.

    Stiu ca nu e de joaca cu airbagurile si tocmai de aia vtreau sa am cat mai multe informatii inainte sa ma apuc de treaba. Orice raspuns si sfat sunt binevenite. Astept rasuns daca poate cineva sa ma ajute, stima!
    Attached Files
    Last edited by merlasviorel; 25 July 2013, 13:37.

    Leave a comment:


  • faraonw
    replied
    da il aveam..cred ca tie iti trebuie airbag si butonul acela on/off din dreapta..

    Originally posted by merlasviorel View Post
    Am cerut azi intr-un magazin de piese auto sa-mi dea sa vad un airbag de aproape dar nu aveau ca cica aduc numai pe comanda.Vanzatorul mi-a spus ca nu pot pune orice airbag ci doar un anumit airbag pe care calculatorul sa-l recunoasca si ca trebuie sa-i dau niste date ale masinii sa stie ce sa-mi aduca.O fi adevarat sau omul batea campii?
    Oare dupa instalarea airbagului mai trbuie modificat ceva in soft? Cu DTT poate?
    Stie cineva sa ma lumineze si pe mine?
    astea sunt balarii..cauta in dezmembrari airbag cu tot cu buton..te duce in jur de vro 400..eu am dat 900 pe amandoua si pe calculator..dar nu a mai fost nevoie de calculator ca le-a recunoscut cel vechi al meu..la tine e posibil sa iti trebuiasca si alt calculator pentru amandoua..
    Last edited by faraonw; 19 July 2013, 10:07. Reason: Automerged Doublepost

    Leave a comment:

Working...
X
Anulare DPF
Politica de Securitate Google