Halogene Sau Xenoane !?

Collapse
This topic is closed.
X
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • alfabit
    replied
    Totusi daca le zice blue vision te astepti la o culoare spre albastru, adica o temp de culoare dincolo de 5000k,spre 6000k.
    4000k este inspre rosu, 6000k aproape alb ( albul perfect dar e parerea mea ), 8000k spre albastru intens.
    4000k si " blue " e ceva gresit undeva... nu se pupa ...

    Leave a comment:


  • kubala7
    replied
    la Osram Cool blue nu stiu exact... La blue Vision culoarea are 4000k ... Imi cer scuze de poza dar e cu telefonul facuta aseara, si era si frig in masina, tremuram
    Attached Files

    Leave a comment:


  • bGy
    replied
    Cum e culoarea acelor philips bluevision kubala ?
    Dar Osram ? Ma refer strict la culoarea afisata in far, de luminat nu are cum sa lumineze prost.

    Leave a comment:


  • kubala7
    replied
    Eu aseara am avut primul contact cu Philips Bluevision, am ramas pur si simplu uimit... Mai bine pui ceva becuri premium cu halogen si esti legal, decat sa tremuri de fiecare data cand treci pe langa politie.

    Leave a comment:


  • Razvy
    replied
    Eu am avut Csenoane in far normal, dar acum am trecut la Osram Night Braker + si crede-ma ca e mult mai bine!
    La xenoane daca sunt murdare farurile nu vezi aproape nimic, pe cand la halogen trebuie sa fie jegoase rau de tot ca sa nu mai vezi.

    Leave a comment:


  • TyTo
    replied
    Originally posted by poli View Post
    Eu am 6000k si sunt multumit de ele, da asta depinde de tine ce vrei sa alegi.
    Cred ca o sa merg pe varianta 6000k

    Leave a comment:


  • poli
    replied
    Eu am 6000k si sunt multumit de ele, da asta depinde de tine ce vrei sa alegi.
    Last edited by poli; 13 January 2013, 00:28.

    Leave a comment:


  • TyTo
    replied
    Vad foarte bine cu actualele faruri. Sunt cele originale dar m-am gandit ca ar fii dragut sa aduc o schimbare masinii mele din cate am inteles de la voi un kit h4 bixenon + lupa ar fii cel mai convenabil... ramane sa ma decid ce aleg intre 4000k si 6000k.

    @bGy Ai mare dreptate ! La asta ma refer si eu.

    Leave a comment:


  • alex.dinca91
    replied
    In primul rand de ce ai nevoie sa schimbi farurile de pe masina?Nu vezi foarte bine in ele?Din cate stiu cele originale sunt omologate deci daca nu vezi bine in ele ai probleme cu vederea.In acest caz iti recomand control la ochi.
    In al doilea rand , pentru a monta xenon in far ai nevoie de lupe + sistem de spalare al farurilor pentru a putea circula pe drumurile patriei.In plus vei evita situatiile in care vei fii nevoit sa scoti bani din buzunar la itp sau cand esti tras pe dreapta.

    Ar fii bine sa tii cont de sfatul meu mai ales pentru ca ai precizat "Pentru aspect dar circul destul de mult noaptea! In afara de faptul ca ies in oras aproape in fiecare noapte cu masina, o data pe saptamana fac traseul craiova-bucuresti"

    P.S. tin sa mentionez ca in acest comentariu nu exista nici o urma de sarcasm sau rautate.Incerc sa indrum un coleg care nu se pricepe pe drumul bun din punct de vedere legal si al sigurantei in trafic.

    P.S. 2 Acest comentariu se refera strict la upgrade'ul la xenon.

    P.S. 3 Nu ma intereseaza comentariile altora de genul "eu nu am avut probleme".Astas tine doar de noroc, noroc pe acre ti-l mai faci si singur!
    Last edited by alex.dinca91; 12 January 2013, 23:51.

    Leave a comment:


  • poli
    replied
    Baga lupe in far arata si bine se vede si bine.

    Leave a comment:


  • bGy
    replied
    Daca a spus ca vrea mai mult pentru aspect, cred ca se refera la lumina acea alba arctic pe care o ofera xenon la 6000K...Nicidecum pentru ca nu vede

    Leave a comment:


  • ion_R5
    replied
    @ TyTo Cred ca ar trebui sa te gandesti mai practic - daca cu farurile/becurile Loganului asa cum sunt ele din fabrica, vezi bine noaptea drumul si te descurci in trafic - atunci eu as recomanda sa nu schimbi nimic (tu ar trebui sa stii care e starea farurilor tale - au oglinda buna; sunt corect reglate)

    Eu am Logan si pot spune ca farurile de Logan asigura lumina destul de buna. Foarte multi isi pun becuri cu halogen de putere mai mare sau xenon - care deranjeaza foarte mult in trafic pe celalti soferi - ceea ce nu e deloc OK. Daca mergi mult noaptea si drumul e liber, poti folosi faza mare, iar daca e trafic folosesti faza de intalnire.

    In Romania asta e o boala de pe vremea Dacia 1300, cand foarte multi isi puneau halogen de 75 sau 100W, fiindca "asa e bine". (mai nasol era de cei cu Oltcit care faceau treaba asta si topeau farurile - fiindca oglinda era din plastic)

    Leave a comment:


  • Nimeni
    replied
    indescifrabil , cu lupe nu cred ca aveai problema asta . Daca ai posibilitatea financiara sa mergi pe lupe+xenon , de ce nu ? (este cu mult peste halogen ) . Adevarul ca , in functie de cum este xenonul (5000k , 6000k ) , pe ceata si ploaie poate sa te deranjeze intr-o oarecare masura , depinde le la caz la caz .

    Leave a comment:


  • o8MeLC
    replied
    totusi poti incerca niste osramuri night breaker plus... sau niste philipsuri dar mult mai scumpe
    Product benefits
    Up to 50 % longer life (compared to previous version NIGHT BREAKER)
    Optimum light for more reaction time
    Patented blue ring coating for less reflected glare
    Up to 90 % more light on the road (compared to standard halogen lamps)
    Up to 35 m longer beam of light (compared to standard halogen lamps)
    Up to 10 % whiter light (compared to standard halogen lamps)
    Drivers spot obstacles and dangerous situations much sooner

    Poti incerca asta sau poti lua xenoane.

    Leave a comment:


  • indescifrabil
    replied
    Eu zic sa ramai la becurile cu halogen. Ceva gen Night breaker sau Silverstar care dau mai multa lumina.
    Am avut xenon(4300k) pe masina si le-am dat jos pt ca nu le puteam regla cum imi doream eu, lumina era imprastiata, faza lunga egala cu zero iar daca le ridicai primeai flash-uri pt ca ii orbeai pe cei de pe contrasens.
    Adevarul ca aveam multa lumina pe sosea cu xenon dar sunt cam multe dezavantaje.

    Leave a comment:

Working...
X
Anulare DPF
Politica de Securitate Google