liniute curse raliuri etc LOGAN

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Nu conteaza ce ai pe masina ! cand te-ai pus la start inseamna ca te bazezi pe masina si ca o sa fi primul ! restu sunt detalii ... bataia e bataie fie ca e la o aripa sau 10 masini.
    sigpic
    Sa nu ai incredere in femei si in franele de Dacie!
    http://www.loganclub.ro/forum/loganu...da-t31364.html

    Comment


    • Nu mai lungesc discutia inutil. Era inaintea mea inca de la start, ne-am luat din mers.
      4 pistons + GPL + tuningu' casei = km multi & 1.5 dCi 85 BoiP

      Comment


      • @ geo si speed.
        Nu aveti sanse cu Ceed-ul.
        Va omoara pe 2 si 3.
        Doar Vio are ce cauta la start.

        Comment


        • O singura cursa vreau (cu alexspeed) si eventual inca una cu Alessandro la volanul ceed ului ptr ca eu nu am experienta deloc in curse.
          Si nu e cu nicio suparare nici dc pierd si nici dc castig- eu nu am nimic de demonstrat tocmai de aceea nu vreau sa imi omor masina cu multe curse/vs alti colegi de pe aici.
          Peste 2 saptamani eu trec la caucioacele de vara- si atunci as vrea - sa ne dam din mers- dar eventual sa imi zici cand iti pui si tu anvelopele de vara ca sa nu fie diferenta.
          Nici a mea nu prea mai ei in deplinatatea celor 126 cai si toti NM ii pentru ca de 35,000 km merge pe gaz.
          Saab 9-5 Aero

          Comment


          • N-are bre nimic daca merge pe gaz.
            Cred ca va fi diferenta dupa 100 km/h.

            Comment


            • Daca as merge 100 km pe benzina inainte nu cred ca ar avea ceva ca si ar reveni.
              Saab 9-5 Aero

              Comment


              • 1 ai inteles gresit, cezar se referea ca ceedul va lua avans dupa 100km/h
                2 chiar va conta enorm daca mergi 100 km pe benzina la modul sportiv 4-6 mii ture, autoadaptivii aia la tine sunt praf si langa un alt ceed de 126 cai ce a mers numai pe benzina vei sta foarte prost
                Daca prostii ar zbura, ar fi intuneric.

                Comment


                • Da domne am inteles perfect ce a zis Cezar.Si eu am zis ca dc as vrea ca nasina sa foloseasca toti cei 126 cai si nm, tre sa merg cel putin 100 km pe benzina inainte, altfel vorba ta trage mai prost decat un ceed ce a folosit doar benzina.
                  Saab 9-5 Aero

                  Comment


                  • De ce zici asta? Ca nu exista fundament tehnic pt asta!
                    Ba chiar e mai bine sa mearga pe gaz.
                    Iata de ce:
                    1. se arde complet
                    2. are CO mai mare
                    3. daca mergi in ture inalte, are nevoie de mai mult gaz, decat pe benzina, deci ECU se adapteaza altfel (nu stiu ce fel de instalatie de gaz ai si de unde primeste informatia).
                    Pe gaz merge mai prost pe ture inalte.
                    Pe ture joase, merge mai bine pe gaz pentru ca.. 1 si 2.

                    Deci, nu vad de ce mersul de 100 km pe benzina ar modifica in vreun fel mersul masinii.

                    Si mai cred ca dupa 100km/h vei face cu manuta. Asta in cazul unui 16v stock, nu ce au baietii pe aici

                    Comment


                    • Singura data cand am mers pe benzina foarte mult a fost dupa ce am schimbat motorul iar asta cam 300 de kilometri ca a trebuit sa merg pana la tara si inapoi + adaptat instalatia de GPL la noul motor.

                      Cand aveam 1.4 mereu circulam cu GPL la fel ca acum si mergeam pe benzina doar cand era motorul rece sau la liniute si nu tragea mai prost decat alte 1.4 de aceeasi greutate in ciuda kilometrilor parcursi de motor 100.000 benzina + 143.000 GPL.
                      4 pistons + GPL + tuningu' casei = km multi & 1.5 dCi 85 BoiP

                      Comment


                      • Originally posted by Cezar View Post
                        De ce zici asta? Ca nu exista fundament tehnic pt asta!
                        Ba chiar e mai bine sa mearga pe gaz.
                        Iata de ce:
                        1. se arde complet
                        2. are CO mai mare
                        3. daca mergi in ture inalte, are nevoie de mai mult gaz, decat pe benzina, deci ECU se adapteaza altfel (nu stiu ce fel de instalatie de gaz ai si de unde primeste informatia).
                        Pe gaz merge mai prost pe ture inalte.
                        Pe ture joase, merge mai bine pe gaz pentru ca.. 1 si 2.

                        Deci, nu vad de ce mersul de 100 km pe benzina ar modifica in vreun fel mersul masinii.

                        Si mai cred ca dupa 100km/h vei face cu manuta. Asta in cazul unui 16v stock, nu ce au baietii pe aici
                        Poate e doar un efect Placebo- dar acum cand merg pe benzina parca nu mai e asa vivace cum era inainte sa pun gaz. Deci parerea mea e bazata pur pe simturile mele- nu am gasit nimic stiintific- poate doar logic ma gandesc ca autoadaptivii se cam dau peste cap un pic cand mergi pe gaz.-cu toate ca harta gpl se suprapune perfect peste cea de benzina.
                        Saab 9-5 Aero

                        Comment


                        • Poate cine stie mai bine cum merge un ECU ne-ar putea spune.
                          Xp-ule, te activezi? Ca suntem in dilema aici si ne-ar ajuta informatiile de care dispui tu.

                          Comment


                          • Nu-i nimic nou, adaptivii ecu benzina inregistreaza stilul de mers din trecutul apropiat. Daca mergi cu masina subturata 100 de km raspunsul la pedala este mult mai slab decat daca mergi 100 de km cu ea in regim de turatie ridicata.
                            Daca prostii ar zbura, ar fi intuneric.

                            Comment


                            • Da asta e logic- dar adaptivii se dau peste cap de la gaz?
                              Saab 9-5 Aero

                              Comment


                              • evident. de aia de merge din cand in cand pe benzina...

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google