liniute curse raliuri etc LOGAN

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Fordul cred ca este mai greu...
    Un om inteligent nu va fi niciodata rau. Rautatea se naste din prostie, inferioritate si frustrare.

    Comment


    • 1180 de kilograme al meu, dar e si combi. 1.6 16v are 1135 kg. 4 cai in plus, 3 nm in plus, 45 kg in minus...dar e suficient sa "umileasca"? Asta m-a intrigat pe mine.

      Comment


      • Nu cred ca umileste... Probabile unul din soferi e mai bun, o masina e in stare mai buna... De obicei sh-urile straineze au cel putin 100-200 mii km in plus fata de ce scrie pe bord, e un motiv suficient ca masina sa fie mai lenta...
        Un om inteligent nu va fi niciodata rau. Rautatea se naste din prostie, inferioritate si frustrare.

        Comment


        • liniute curse raliuri etc LOGAN

          Depinde si cutia de viteze cu este etajata


          Sent from my iPhone using Tapatalk
          sigpic

          Comment


          • asta cu cutia o stii si tu, ca tu ai facut liniuta cu seat ca al meu si cutie mai lunga ca la seat nu cred ca exista si te-a facut. Si e si minus 5cp
            1-50
            2-100
            3-150
            Restu nu am incercat.


            le : vad ca exista si cutie mai lunga... In tr 1
            Last edited by mumus; 16 February 2015, 19:48.
            Un om inteligent nu va fi niciodata rau. Rautatea se naste din prostie, inferioritate si frustrare.

            Comment


            • Pai iti spun imediat. Conform manualului nemtesc, nu romanesc:
              1-55 (59 pe bord) km/h, 2-96 (100 pe bord) km/h, 3-147 (154 pe bord) km/h, 4-187 (200 pe bord) km/h, 5-185 km/h. Da, are viteza maxima constructiva in a 4-a conform manualului si niste trepte destul de lungi. Limitarea intra la 6675 rpm, este un motor care se tureaza repede si mult, probabil si datorita faptului ca este japonez, motorul de 1.6 zetec-se fiind construit de yamaha pt mazda si ford.
              Generatia asta de zetec-se 1.7 s-a pus pe puma, 125 de cai/155 de cai, de asta sigur ati auzit. Problema la ele ca au cuplu cam micut, imediat simti cand ai pasageri sau urci la deal. 145 nm fata de 148-150 nm cat au alte motoare de 1.6...
              Hai ca am vbit cam mult despre el. Eu sunt multumit de etajarea cutiei, din cate am inteles la Logan se cam plange lumea de a 3-a si a 4-a...
              LE: vad ca am postat in acelasi timp mumus )
              Sa vezi cum e cutia de pe 1.4 zetec se. 104 km/h real in a doua :/
              Last edited by Dripci; 16 February 2015, 19:48. Reason: Later Edit

              Comment


              • Originally posted by Dripci View Post
                Salut !
                . Eu eram curios pe stoc, pt ca am citit ca de fiecare data Logan 1.6 16v umileste focusul de 1.6 16v si nu-mi prea explic cum pt ca au timpi ~la fel pe 0-100 si 0-402. Sunt constient ca Loganul are raportul cal/putere mai bun, dar chiar sa-l "umileasca", cum au descris cativa colegi mai sus, nu prea cred...
                .
                Sunt fost posesor de Logan 1.6 16v, actual posesor de Focus 1.6 16v.

                Diferenta de acceleratie este frustrant de mare. Focusul se descurca binisor pana in 4000 rpm. Dupa 4000 e jale.
                Simt atat de multa lipsa de putere la Focus...e ca si cum te lovesti de un zid sau pui frana.

                Cand aveam Logan...m-am dat cu un Focus 1.6 16v...la 140 kmh...aveam 5-6 masini in fata.

                Comment


                • Ce an sunt focusurile la care te referi ? Intreb pentru ca sunt mai multe 1.6 16v.
                  Focus 2 1.6 Duratec, da, trage mai ok jos si slab sus.
                  Focus 1 Zetec-SE trage slab jos si bine dupa 3000.
                  Mai exista si Focus 1 Zetec-S care nu exceleaza la nimic, e normal.
                  Chiar daca vei gasi ca Duratec este Zetec redenumit, Zetec-SE este diferit, avand cursa pistonului mai mica, biela mai lunga, e full aluminiu 81 kg fata de 90 kg Duratec.
                  Ma rog, una peste alta eu sunt dispus sa aflu cat este diferenta in face-off cu 1.6 16v, 1.6 8v, 1.5 dci 85 cai, etc.

                  Comment


                  • Chiar si pe GPL?

                    Comment


                    • Originally posted by Dripci View Post
                      Ce an sunt focusurile la care te referi ? Intreb pentru ca sunt mai multe 1.6 16v.
                      Focus 2 1.6 Duratec, da, trage mai ok jos si slab sus.
                      Focus 1 Zetec-SE trage slab jos si bine dupa 3000.
                      Mai exista si Focus 1 Zetec-S care nu exceleaza la nimic, e normal.
                      Chiar daca vei gasi ca Duratec este Zetec redenumit, Zetec-SE este diferit, avand cursa pistonului mai mica, biela mai lunga, e full aluminiu 81 kg fata de 90 kg Duratec.
                      Ma rog, una peste alta eu sunt dispus sa aflu cat este diferenta in face-off cu 1.6 16v, 1.6 8v, 1.5 dci 85 cai, etc.

                      Ai uitat sa pui 0.9 tce


                      Sent from my iPhone using Tapatalk
                      sigpic

                      Comment


                      • Corect! Restul le-am inclus la etc, sper ca nu v-ati simtit exclusi . De dragul stiintei si distractiei, sunt dispus cu orice in jur de 100 de cai.
                        Apropos, e prea mult daca va cer sa enumerati cateva victime ?

                        Comment


                        • Nu le pot numi victime.
                          Cum se stie depinde mult si de sofer.
                          Jetta 1.6 tdi 105 cp
                          Mitsubishi Lancer 1.6 16v 98cp
                          Lansat nu de pe loc.
                          Nu ii cunosc si nu stiu ce fel de soferi erau.
                          Dar exista o vorba in popor
                          Bataia e bataie


                          Sent from my iPhone using Tapatalk
                          sigpic

                          Comment


                          • Si eu ma ofer la teste dar doar in Brasov.
                            Un om inteligent nu va fi niciodata rau. Rautatea se naste din prostie, inferioritate si frustrare.

                            Comment


                            • In schimb cum ma prinde unu cu 1.4 mpi cum ma arde.
                              Si nu se mai satura
                              @mumus trebuie sa mai bagi vitamine in Loganisti de la Brasov poate mai ies si ei din casa


                              Sent from my iPhone using Tapatalk
                              sigpic

                              Comment


                              • Eu tin legatura cu cativa, dar ne vedem asa, undercover si doar cate 2
                                Un om inteligent nu va fi niciodata rau. Rautatea se naste din prostie, inferioritate si frustrare.

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google