liniute curse raliuri etc LOGAN

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Originally posted by hasserro View Post
    Deci treaba a stat in felul urmator:
    Daca cautati pe autodata, polo variant 1998 1.9 tdi 90 cp are 1270 kg
    Logan 1.2 16 v are 965 sau 980, nu mai tin minte exact. Nu vad ce e asa exagerat sau motivul pentru care aa minti. De la 80 incepea sa recupereze, dar nu suficient sa ma depaseasca pana la ~110.
    Ca sofer/pilot cred ca esti bun, te pasioneaza volanu.
    In mod sigur iti cunosti bine masina, probabil ca scoti tot ce se poate din 75 cp la un demaraj.
    Acelasi lucru il faceam si eu cu utilaju 1.4, am batut destui cu 90 cp, dar macar stiam ca diferenta se facea de la sofer si mai putin de la masina.
    Tot timpul cand am intalnit unu cu 90-100cp care stia cat de cat sa dea in masina, s-a aplicat regula 90cp>75 cp.
    Am avut caz cu 1.6 mpi unde eram egali (sau lua o aripa in fata) , daca faceam schimb de masini ii dadeam fum 2-3 masini...

    Am mai avut un coleg d-aci de pe forum acum cativa ani care spunea ca Aygo 1.0 ma face praf, ca se misca mai bine fata de 1.4, ca n-am nici o sansa.
    Cand a fost in trecere prin oras, am plecat de la lucru sa ne-o dam. Rezultatu a fost normal, 75cp>65cp , sau cat drac are si ascutitoarea aia.
    Plus ca aveam si presiune mica in roti (pe spate 1,5 atm ))) ).
    S-a si vazut ca erau moi rotile, mi-a spus ca le umflu ca sa nu fie loc de discutii cand ma bate,i-am spus sa nu-si faca probleme ca recunosc infrangerea daca iese in fata.

    Se aplica regula si la tedeiu ala de 90 cp, si aici chiar vorbesc din probe pt ca le detin pe ambele, daca e in toate mintile 90cp>75 cp, chiar daca are ~250kg in plus.
    Pe tr I si II orice ascutitoare usoara pleaca bine, dar se termina treaba dupa ~90-100/h.

    PS: de unde dracu or fi taiat la 1.2 Logan ~120kg...? La mine (1.4) fara AC are in talon 1090 kg, pe cantar 1130 kg...

    Comment


    • 1137kg sunt date in carte, cu sofer de 75 kg.
      sigpic

      Comment


      • N-am pretins niciodata ca 1.2 ar fi mai rapid ca 1.9 90, eu am scris aici exact cum s-a intamplat. Omu' imi e prieten, stie de asemenea sa se dea, diferenta mare la plecare era ca afara erau vreo 9-10 grade, eu am cauciucuri noi de vara, el era le cauciucuri tot noi, dar de iarna, la plecare ii dadeam o masina si ceva, de la 80 incepea sa recupereze, pe la 110 era deja cu farul la stopul meu.
        O sa ma uit in talon si va zic exact cate kg are.

        Comment


        • Hasserro - Unde ai invatat sa te dai cu masina si cati ani de experienta ai in practicarea sportului cu motor? Ceva palmares pe la concursuri organizate? Ce masina ai avut inainte de super loganul 1.2?
          sigpic

          Comment


          • 1080 kg in certificat. Banuiesc cu sofer si ceva benzina, banuiesc, nu stiu cum se face cantarirea.
            Mergeam des la kart-uri cand eram mai mic, dar nu la nivel competitional pentru ca nu se organiza asa ceva la mine in oras. In rest, pasiunea pentru masini de cand eram mic. Am avut un 107 pe care l am condus 10 mii de km. In 2 ani de carnet, nu pot spune ca am cine stie ce experienta, aprox 50 de mii de km facuti.

            Comment


            • In talon e trecuta greutatea minima, pt modelul fara aer, fara...
              sigpic

              Comment


              • 50 000 km in 2 ani de curse ? ������
                Can't touch this !

                Comment


                • 50 de mii de km facuti in total in 2 ani de carnet.

                  Comment


                  • Originally posted by hasserro View Post
                    1080 kg in certificat. Banuiesc cu sofer si ceva benzina, banuiesc, nu stiu cum se face cantarirea.
                    Mergeam des la kart-uri cand eram mai mic, dar nu la nivel competitional pentru ca nu se organiza asa ceva la mine in oras. In rest, pasiunea pentru masini de cand eram mic. Am avut un 107 pe care l am condus 10 mii de km. In 2 ani de carnet, nu pot spune ca am cine stie ce experienta, aprox 50 de mii de km facuti.
                    Pai daca ai facut 10000km cu masina veche...inseamna ca ai 40000km cu cea noua. Corect?
                    sigpic

                    Comment


                    • Daca stau sa calculez la fix, probabil ies mai multi km.
                      In jur de 10-11 mii cu 107-le, 5000 cu o octavia 3, 2000 cu logan aniversar 1.5, 1000 cu golf 7, si 35-40 de mii cu loganul. In orice caz, ~50.000

                      Comment


                      • pai esti zeu ma ! banuiesc ca noaptea in somn cand auzi un claxon schimbi viteza sub plapuma din reflex !
                        Can't touch this !

                        Comment


                        • Originally posted by MihaiiahiM View Post
                          In talon e trecuta greutatea minima, pt modelul fara aer, fara...
                          In talon e greutatea masinii tale asa cum e livrata, nu e la misto. Tine cont de motor si echipare.
                          Nu contraziceti moderatorii, iti iei ban daca ai dreptate.

                          Comment


                          • Eu vs panamera 264 cai 0-1 am ratat a doua, n.a mai vrut revansa ca lua bataie...
                            Eu vs audi 1.8t150 cai 4x4 1-0 doua tiruri distanta
                            Eu vs seat leon 1.8t aprx 220 cai 0-2 am ratat odata 2 iar a foua oara mi.a dat aproape o masins
                            Eu vs corsa opc 190 cai 1-0 4 masini distanta
                            Can't touch this !

                            Comment


                            • liniute curse raliuri etc LOGAN

                              Ionu
                              Bataia e bataie nu conteaz ca ratezi
                              [emoji12][emoji12]


                              Sent from my iPhone using Tapatalk
                              sigpic

                              Comment


                              • Ionutz,tu ce utilaj ai si cati cp?
                                Vrei sa te remarci ca fiind idiot?Atunci da quote la ultimul mesaj postat!!

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google