liniute curse raliuri etc LOGAN

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • e treaba ta ce vrei tu sa crezi , eu doar ti-am zis ca masina mea e stock si ti-am zis ca e 1.6 16v dar tu nu imi spui mie ca mananc rahat ...nu stiu care e copilul aici , avand in vedere ca ai aproape 40 de ani nu ar trebui sa folosesti un asemenea limbaj cu mine ca nu sunt gunoiul tau asa ca vezi-ti de treaba ta si punct

    Comment


    • Off topic de moderare.
      @mumusel
      Poti sa mananci orice iti place, dar fa-o singur, te rog; e posibil ca nu toata lumea sa aiba preferintele tale.
      Degradarea unei societati, incepe cu criza morala profunda a acesteia.

      Comment


      • Pai daca e stock cum faci tu masini 4x4 de 150 cai, altele de 140 samd...

        La 38 de ani nu pot crede orice gogoasa... Tu la 20 poti sa crezi ce vrei, dar macar nu incerca sa ne duci de nas...
        Un om inteligent nu va fi niciodata rau. Rautatea se naste din prostie, inferioritate si frustrare.

        Comment


        • Pai sa vedem niste specificatii ale constructorilor.

          Pe www.ultimatespecs.com zice asa:

          Volkswagen-Golf-4-TDI-150-4Motion prinde suta in 8.8 secunde
          Explore the Volkswagen Golf 4 TDI 150 4Motion detailed specs, including 0-60 mph times, horsepower, and handling data. Get all the Info.


          Seat-Leon-2-FR-14-TSI-125HP prinde suta in 9.8 secunde
          Explore the Seat Leon 2 FR 1.4 TSI 125HP detailed specs, including 0-60 mph times, horsepower, and handling data. Get all the Info.


          Dacia-Logan-16-16v prinde suta in 10.2 secunde
          Dacia Logan 1.6 16v 105HP Teknik özellikler 2006,2007,2008,2009 105 hp, Benzin, Yakıt tüketimi 7.1 l/100, Uzunluk 425.0cm, GeniÅŸlik 174.0cm, Yükseklik 153.0cm, Ağırlık 1115 kg


          O diferenta catastrofica intre timpii masinilor nu este.
          Nu stiu pana la ce viteza maxima sunt liniutele filmate.
          Asta poate influenta mult rezultatul. Masina usoara si cu motor de turatie castiga mult in intervalul 0-50 km/h

          Cele turbo si/sau diesel sunt avantajate la viteze mari.
          Daca faci o liniuta 0-80 km/h s-ar putea sa castige masina mai usoara si de turatie (nu are atatea schimbari de trepte)
          Daca faci o liniuta 80-160 km/h puterea mai mare va castiga.

          Cred ca vedem prea mult lucrurile strict alb sau negru.
          Logan GPL 1.4

          Comment


          • Timpii sunt de la 0 la 100, orice liniuta in general este macar pana la 100... Cu asta cred ca am zis tot...

            Si sustin in continuare ca si cu fiatul sotie pot bate masini mai bune, daca aia nu stiu sa se dea, sau nu au idee ca faci concurs cu ei...


            Iubesc loganul, nu am motive sa il defaimez, dar sunt realist... Si intaplator am detinut un 1.6 16v tot de reno, aproape identic cu cel de logan, de asta comentez, ca stiu ce poate acel motor, care trage bine doar dupa 4000rpm, insa un turbo trage bine deja de la 3000, sa nu zic mai de jos... si curbele de putere sunt diferite, mie mi-a placut mult cum fugea renoul. O singura data m-am dat cu un golf3 'tunat', nu stiu ce motor avea, dar stiu ca ma enervat, ca il depasisem pe el si pe inca unu, dupa ce am tot mers dupa ei... Si el imedeat a sarit in curu meu, si am zis: No bun, ia sa testam renoul, ca oricum nu il forjasem pana atunci, eram obisnuit doar cu motoare mai mici, lesinate, la care cand le dai tr5 parca sta pe loc...

            No, si cand am vazut ca era golfu in spatele meu, eram in tr3, am calcat-o la podea, ajung spre limitare(6000rpm) ma uit in oglinda, ala tot in spate, bag tr4, ajung aproape de limitare, ma uit in oglinda, ala tot in spate, fix in spate... Incep sa ma resemnez ca asta a fost, ma face un junghi, ca asa arata... Si dau tr5, moment in care in loc ca masina sa nu mai accelereze, masina tragea binisor, incep sa depasesc un tir, il depasesc fff repede, din fata vad un jeep, trecem ca fulgerele unu pe langa altu, mai mai sa ne atingem oglinzile, (Ogroapa pe sensul lui) ma uit in oglinda, golful a ramas in spate bine, voia, da nu mai putea... ma uit pe ceas vad 190, raman masca, iau piciorul de pe acceleratie, o las sa curga, ca gumele nu cred ca erau ok la viteze de genul... Sincer, cred ca mai urca undeva la 200, 200 si putin, dupa care se termina probabil turometru....

            In rest cand mai mergeam la mare cu un amic bun (logan mcv 1.5 dci 70 cp) il lasam mereu pe e in fata, cand vedeam ca depaseste cu fum, dadeam tr4 si o calcam, si instant il depaseam pe cel depasit de el, si din inertie si pe el, deci motoru era potent...

            Si chiar daca masina era grea, mi sa zis si de un mecanic de la dacia care avea 1.6 16 berlina (logan) ca masina mea trage mult mai bine decat a lui ( o testase la blana, ca il rugasem sa verifice ceva)... Si cum stiu ca seatul acum are undeva la ~120 cp si stiu cum mergea renou cu 113cp, indraznesc sa pun pariu ca un logan stock nu ma face, ptr ca nu are cu ce... daca eram cu cei 85 de cai de fabrica ma facea, ptr ca pana la 4000 nu puteam face diferenta intre putere la seat sau reno, dar peste 4000 reno fugea mult mai bine, deci banuiesc ca si un logan era tot pe acolo...
            Last edited by mumus; 31 October 2018, 23:38. Reason: Automerged Doublepost
            Un om inteligent nu va fi niciodata rau. Rautatea se naste din prostie, inferioritate si frustrare.

            Comment


            • @mumus Am inchis gura multor carcotasi ca tine de fiecare data cand am fost luat in ras si in bataie de joc pentru ca stiam ca am dreptate si am avut dovezi pe viu dar tie nu trebuie sa iti demonstrez nimic mai mult , fiecare e liber sa creada ce vrea ...sa stii ca filmuletele sunt facute de mine pe calculator ) sa nu crezi nimic din ele ca nu e real evident glumesc .
              Catre ceilalti colegi: Conteaza foarte mult soferul la o asemenea cursa , conteaza foarte mult sa iti cunosti masina si sa stii sa o folosesti , sa dai tot ce e mai bun din ea...acum nu spun ca sunt eu cel mai bun dar am primit laude destule cum ca as stii sa "ma dau" si alte chestii desi eu nu consider asta . Mai conteaza cauciucurile , norocul , timpul de reactie si alte chestii care nu le mai enumar pentru ca le stiti . Am avut si infrangeri la curse bineinteles...am postat acum cateva pagini . Si referitor la domnul "mumus" pe langa aia 105 cai care ii are masina mai are si o cutie scurta in primele trepte , motorul suporta turatii destul de ridicate , cauciucurile sunt putin mai late decat dimensiunea din talon , arcuri sport , avea toba intermediara sparta...si toate astea adunate ar trebui sa conteze intr-o oarecare masura + experienta adversarilor privind cursele si etc.

              Comment


              • Esti za best, ma inclin, si loganul tau e racheta, ca orice masina a unui pusti de 20 de ani...
                Nu mai am nimic de zis in legatura cu acest subiect, sau pus dovezi clare mai sus.

                Ma bucur ca recunosti ca conteaza experienta adversarilor... Ca asta tot zic si eu... Dar tocmai din cauza asta ar fi normal sa nu te lauzi asa de tare... Ca devii penibil. Esti copil, iti place masina ta, e normal...
                Last edited by mumus; 1 November 2018, 10:02. Reason: Automerged Doublepost
                Un om inteligent nu va fi niciodata rau. Rautatea se naste din prostie, inferioritate si frustrare.

                Comment


                • decat sa tot discutati, de ce nu faceti o liniuta, daca va tine si va bazati pe masini ? si asa, unul dintre voi va tace.

                  Comment


                  • De ce nu, cand are drum in Brasov, ii dau si un suc.
                    Un om inteligent nu va fi niciodata rau. Rautatea se naste din prostie, inferioritate si frustrare.

                    Comment


                    • cu cea mai mare placere . in august vin acasa si direct la munte ma duc deci fi sigur ca vin si la brasov...adu-mi aminte

                      Comment


                      • Alta treaba nu am Pune si tu un reminder.
                        Un om inteligent nu va fi niciodata rau. Rautatea se naste din prostie, inferioritate si frustrare.

                        Comment


                        • numai sa fie ambele benzinare, ca dieselul ar fi avantajat la altitudinea aia.

                          Comment


                          • Originally posted by B997NDL View Post
                            ...si asa, unul dintre voi va tace.
                            De ce sa taca? Sa vina cu detalii, chestii... nu trebuie sa taca nici unul.
                            Scuze dce offtopic.

                            Comment


                            • Eu momentan am zis ce am avut de zis, nu are rost sa ne certam pe aici aiurea, nu asta este scopul acestui thread. Eu nu am filmat intreceri, in schimb m-am dat cu un amic, pe cand masina mea era stock (seatul), avea si cred ca il mai are, megane coupe, sau cum ii zice, 1.6 16 v, zicea ca e cipuit la vreo 120 cai, ne-am dat si din mers si de pe loc si cum vreti voi, deabea ma facea, la final era usor confuz... Cred ca este forumist de aici, sau a fost...
                              Nu ii venea sa creada ca a mea are doar 85 cai.. Eu am dat vina pe varsta masinii si ca era incepator in liniute, nu ca eu as fi profesionist...

                              El se jura ca masina are 120 cai, eu am zis ca si daca dupa remap a ramas cu 105 cai sanatosi, ptr mine rezultatul a fost mai mult decat favorabil...
                              Last edited by mumus; 1 November 2018, 19:22.
                              Un om inteligent nu va fi niciodata rau. Rautatea se naste din prostie, inferioritate si frustrare.

                              Comment


                              • eu am o fisa de gtech de-acu vreo 10 ani, logan 1.6_16v stock, 0-100km/h 10.3 sec, fabrica da 10.2. daca tu reusesti sa bati timpii din carte, ai un motor "special". personal, ca unul care m-am cam "dat" cu masina, poti bate la liniuta masini de 150cp, cu conditia ca alea sa fie balene de 2 tone sau cu soferi incompetenti. de curiozitate, ce timp ai pe 80-120? daca esti sub 6 secunde, nu prea ai 105cp. iar basmele cu remapul la 1.6_16v pe emgane de 120cp, n-ai nici un motiv intemeiar sa le digeri, ma poti crede pe cuvant ca tipul vorbeste degeab. eu inclin sa cred ca aia cu care te-ai dat ori au probleme la masini, ori nu stiu sa se dea. cum ziceam, poti face masini mai tari, dar nu la diferente de 2 secunde intre timpii dati de producator. am batut si eu mondeo de 140cp, "pisicute" 318is, de 140cp, dar masinile ale daca le biciuiesti calumea, si au toti caii la apel, cam bat loganul 16v. sa fim seriois, de la 100km/h in sus, aerodinamica de soba de teracota a loganului nu te avantajeaza deloc.
                                Democratia nu inseamna ca faci ce vrei, ci ca ai dreptul sa faci ceea ce trebuie.

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google