liniute curse raliuri etc LOGAN

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • uiti de cutia de viteze. cuplul la roata conteaza, nu ala brut la volanta. ca sa obtii aceeasi viteza, dieselul are nevoie de reductor mai mic, deci amplificarea de cuplu e mai mica decat la benzinar. de exemplu, ambele de 110cp, sa zicem, merg blana 180km/h. la diesel asta se intampla la 3800rpm, cuplu de 150-155Nm, la benzinar, pe la 5800rpm, cuplu de 130Nm. reductie la diesel 3:1, reductie la benzinar, 4.5:1. acu zi tu ce e mai mare, 4.5x130 sau 3x155? vrei neaparat sa intri si tu in clubul alora care se uita pe niste cifre, fara sa le inteleaga? nu e totul asa simplu ca-n brosurile de prezentare...adevarul e ca anumite cutii/trepte de viteza avantajeaza unul sau altul dintre motoare, dar pt o masina gandita corect, puterera mai mare, pe aceleasi kile, bate puterea mai mica. iar daca vorbim de motoare cu cuplu cat mai liniar (vezi electricele) o sa prinzi usor ideea ca nu conteaza doar cifrele alea, ci intreg lantul cinematic, despre care multi nu zic nimic.
    Last edited by Seba; 9 November 2018, 16:39.
    Democratia nu inseamna ca faci ce vrei, ci ca ai dreptul sa faci ceea ce trebuie.

    Comment


    • Dar un benzinar turbo este alta mancare de peste fata de un dci sau tdi...
      Un om inteligent nu va fi niciodata rau. Rautatea se naste din prostie, inferioritate si frustrare.

      Comment


      • Originally posted by Seba View Post
        , vezi ca acel cuplu maxim e o capcana pentru multi, in special posesori de diesel, ei "uita" ca au acel cuplu pe o plaja de 500rpm si la cap de turometru, unde conteaza de fapt, mai au 60% din cuplul ala, pe cand
        dieselul are cuplu maxim la 1750 de ture, cand conteaza. cu a'ntaia si a doua il fac, recuperaza poate pe a treia, dar aici depinde cat de lunga e liniuta.
        si el stie, de aia o baga cu 80-120km/h. poate nici nu se ajunge acolo.
        si la care capat de turometru te referi ? ca e pana la 6000 dar e degeaba. cine naiba ii da atata. mai mult de 4000 nu are nevoie.
        de fapt, cred ca peste intra in limitare.

        Comment


        • Daca crezi ca il faci cu 1-a si a 2-a fie ca esti stock fie ca ai soft, cred ca nu mai are rost discutia ������

          Comment


          • Pai bagati aici orice test din mers vreti, si il repet si eu, ne dam asa... Online...

            Nu vreau de pe loc ca nu vreau sa *** ambreajul aiurea, il pastrez ptr Rachetuta...

            Eu treptele le am etajate asa:
            Tr 1 50km\h 6000rpm
            Tr2 100km\h 6000rpm
            Tr 3 150km\h 6000rpm
            (Cutie de diesel)


            Puterea maxima o am la 5000 rpm si cuplul maxim la 3500
            Last edited by mumus; 9 November 2018, 17:18.
            Un om inteligent nu va fi niciodata rau. Rautatea se naste din prostie, inferioritate si frustrare.

            Comment


            • Oricum si la plecare esti in avantaj, din ce mi aduc aminte ar trebui sa ai protectie de turatie pe care poti sa o folosesti ca launch control.
              Nu strici tu ambreiajul din cateva plecari stai linistit. Eu am 55 de cai si 110nm peste cat declara ambreiajul stock si n are niciun fel de problema.

              Comment


              • Originally posted by mumus View Post
                Un test facut asa, pe repezeala, o singura incercare, sigur pot mai bine daca plec din tr 2. Calculati voi cat scoate de la 80 la 120.


                Cati cai ai?

                Din ce vad in filmare cam 6s ti-au trebuit de la 80-120 in tr. 3.

                Vezi aici, la mine, dCi90, MCV (1300kg, cu 3 adulti, 33 grade afara deci A/C) acceleratie in tr. 4 Easy-R:



                sec. 3 - sec. 12 (80-120km/h).
                I have no special talent. I am only passionately curious.

                Comment


                • Eu as zice 5.5 secunde, da na... 6 sa fie


                  Am 130 cai, si eram singur in masina, si fara ac si in tr 3...

                  Se pare ca dci al tau e super masina, si eu am o caruta...
                  Last edited by mumus; 10 November 2018, 11:00.
                  Un om inteligent nu va fi niciodata rau. Rautatea se naste din prostie, inferioritate si frustrare.

                  Comment


                  • @mumus, doar ti-am dat un filmulet ca ai cerut. Ti-am spus si conditiile, sunt trecute si la descrierea filmului (e facut de ceva vreme). Am tot acolo pe canal si un film cu repriza in tr.5, aceleasi conditii.

                    Am tras eu ceva concluzii? Totusi sunt 3s diferenta si dupa 150km/h dci-ul nu mai urca asa sustinut.

                    Parca mai sus ai zis ca ai facut dyno, ai un grafic? Sunt curios cum arata curba de cuplu/putere dupa modificari.
                    Last edited by Silviu; 10 November 2018, 12:10.
                    I have no special talent. I am only passionately curious.

                    Comment


                    • Pai am tras eu concluzia, ca nu am alta explicatie.

                      Am la mine la seat fisa. Intra si vezi.


                      Hahahaha acuma vad ca ai scos 9 secunde hahahaha eu vazusem 6 hahahaha

                      Gata, nu mai am caruta. E sareta hahaha
                      Mersi ptr film

                      Ar fi fain o sa puna si ndl unul, fie cu 30 120, sau 50 120, sau 70 120 sau 80 120, ceva, sa pot compara si eu.
                      Last edited by mumus; 10 November 2018, 12:42.
                      Un om inteligent nu va fi niciodata rau. Rautatea se naste din prostie, inferioritate si frustrare.

                      Comment


                      • Gata, nu mai am caruta. E sareta hahaha
                        A liniute sareta bate caruta. Fuge mai tare. (sareta e maxim cat o jumatate de caruta).

                        Comment


                        • Originally posted by mumus View Post
                          Ar fi fain o sa puna si ndl unul, fie cu 30 120, sau 50 120, sau 70 120 sau 80 120, ceva, sa pot compara si eu.
                          Am sa mai fac si eu daca prind ocazia si mai postez pe aici.
                          I have no special talent. I am only passionately curious.

                          Comment


                          • haha nu pot decat sa ma amuz la ce scrie pe aici...si sa spunem ca ma faci domnul mumus dar iti garantez ca diferenta mare nu e intre noi daca ma faci ...si apoi ce-o sa zici ? ca ai facut un copil cu un logan haha

                            din mers 1.5-ul de 90 de cai ar trebui sa fie mai bun decat 1.6 16v asa ca daca vrei sa te dai din mers ma dau si din mers dar ar fi mai palpitant sa te dai cu NDL-ul . am sa fac un filmulet daca am timp sa poti sa compari

                            Comment


                            • Dar ndl ce utilaj are? Ce soft?


                              Iulica, cand te fac o sa zic doar ca 130 cai sunt mai multi decat 105...

                              Ca tu asta tot o tii, si cu asta nu sunt de acord, ca 105 sunt mai multi ca 140-150 cai ... Dar de fapt conteaza starea masinii si soferul...

                              Daca pe tine te incalzeste atat de mult incat chiar te lauzi cu asa victorii, asta e, eu dau vina pe varsta ta. Nu vreau sa te denigrez, pur si simplu doar sa iti demonstrez ca masina ta cu 105 cai e mai slaba ca alta cu 130...

                              Ndl, faci ceva tema ptr acasa ptr mine?
                              Last edited by mumus; 11 November 2018, 09:50.
                              Un om inteligent nu va fi niciodata rau. Rautatea se naste din prostie, inferioritate si frustrare.

                              Comment


                              • Din ce am gasit pe net, logan dci de 90 cai resoftat a ajuns la 124 cai.

                                Eu momentan in bv am dat peste un singur dci pe care deabea l-am facut,
                                Si ala chiar parea sa aibe ceva caluti. Undeva pe la 120 am reusit sa trec de el.
                                Un om inteligent nu va fi niciodata rau. Rautatea se naste din prostie, inferioritate si frustrare.

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google