Masina Mea

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Azi am mai contribuit cu o imbunatatire la Loganul meu. I-am montat telescoape la capota portbagajului.
    Initial am montat un singur telescop de 150 N si am lasat si arcurile masinii. Cu un singur telescop se comporta cam -> asa
    Apoi l-am montat si pe al doilea si se comporta cam -> asa . La filmul asta sa dati sonorul incet ca la un moment dat m-a sunat cineva si se aude destul de tare.
    Se deschide ok dar izbeste usor la capat. Insa, cred ca am gasit o rezolvare pentru aceast inconvenient. Voi inlocui cele doua opritoare de cauciuc cu niste sisteme de franare folosite la inchiderea sertarelor de mobilier (ca cele din poza). Le voi monta si va spun daca functioneaza. Trebuie insa sa largesc gaura in care sunt montate acele opritoare (ca in poza) pentru a putea introduce in loc sistemele de franare (care sunt tot niste telescoape cu ulei si functioneaza asa).
    Attached Files
    My ride

    Comment


    • cine se respecta, foloseste Hafele
      eu zic ca este suficient unu singur, iti ridica capota fara probleme.
      Daca indeplinesti o sarcina prea bine, vei ramane cu ea pe cap, cum ar fi Tutoriale pentru Dacia Logan

      Comment


      • Am dat 30 lei pe 4 Hafele de 150 N Am inteles ca ar fi mai bunicele si sunt si ieftine.
        Am montat amortizoarele alea. Tot mai sare putin la capat dar reduce considerabil miscarea cand ricosa capacul portbagajului. Acum ramane de vazut la cate socuri vor rezista astea mici
        Attached Files
        My ride

        Comment


        • In cele din urma am rezolvat problema ricosarii capotei portbagaj la deschidere.
          Am largit gaura unde venea tamponul de cauciuc, doar cea din partea superioara, apoi am introdus silicon in partea inferioara a acesteia prin gaura de jos care a ramas la dimensiunea initiala, siliconul avand rolul de a imobiliza telescopul ala mic de culoare maro, telescop pe care l-am introdus in gaura superioara (largita in prealabil) astfel incat sa se apropie de partea de jos a tevii si sa se prinda in siliconul pus acolo dar sa nu ajunga pana in teava. Astfel telescopul atenueaza izbirea si siliconul preia o alta parte din lovitura (functionand ca un tampon pentru telescopul mic maro) iata si rezultatul. La capat ingheata capota fara nicio vibratie.
          Rezultatul se poate vedea -> aici.
          Last edited by Mr.Sebi; 23 April 2016, 11:25.
          My ride

          Comment


          • Azi am primit cateva piese de la colegul axscu, pe care le-am montat deja pe masina.
            - capitonajul de deasupra pedalelor
            - cuiele de la incuietoare
            - capacul de la incuietoarea portbagajului (care nu s-a potrivit pe locasul de la capota mea asa ca a trebuit sa-l "tiganesc" putin)
            Ultima poza este cu MP3 Playerul de Duster ce il am pe masina si pe care vreau sa-l marit (detalii in privat)
            Si cateva poze:
            Attached Files
            My ride

            Comment


            • Imi plac modificarile aduse Loganelului Spor la mesterit in continuare! ;)
              Facebook: https://www.facebook.com/CrisGarage

              Comment


              • Multumesc, spor si tie! Jantele alea ale tale sunt belea!
                My ride

                Comment


                • Schimbat Player.
                  Montat mocheta in buza portbagajului.
                  Playerul si mocheta au fost achizitionate de la colegul Cosmin_UAU, baiat de nota 10.
                  Urmeaza sa pun si microfon la player dupa sarbatori.
                  Attached Files
                  My ride

                  Comment


                  • Pe zi ce trece din ce in ce mai multe modificări, care mai de care interesante. Imi place ideea de microfon la player, sunt curios de rezultate.
                    Felicitări pentru munca depusa la masina si sa ajungi cu ea la clasa de lux

                    Comment


                    • Multumesc pentru aprecieri. Ideea cu microfonul la player nu-mi apartine. A fost initiata de mult aici :P . Dar daca playerul are optiunea asta, ar fi pacat sa nu profit de ea.
                      My ride

                      Comment


                      • Un buton de like exista pe aici ?
                        Facebook: https://www.facebook.com/CrisGarage

                        Comment


                        • Originally posted by Mr.Sebi View Post
                          In curand.... sa vedem cand voi avea timp sa le montez.
                          Mi se pare mie sau sunt de audi? De unde se pot achiziționa?
                          sigpic
                          NEVER FORGOTTEN

                          Comment


                          • Sunt de peugeot 308. Le.am luat de la un coleg de pe forum.
                            My ride

                            Comment


                            • Ai reușit sa le pui sus? Întreb pt că nu am reușit sa răsfoiesc forumul ��

                              Originally posted by Mr.Sebi View Post
                              Am realizat montajul. Timp de lucru 30 minute.
                              1. am desfacut partea de jos a chederelor de la portierele fata.
                              2. am scos masca de la consola centrala
                              3. am montat conductele si le-am cuplat in aeroterma
                              4. am prins conductele cu braduti (sunt 3 gauri iar bradutul se prinde in cea de a 3-a din fata in spate - deci cea mai apropiata de bancheta spate)
                              5. am crestat mocheta in fata calului langa cele doua conducte
                              6. am montat la loc mocheta
                              7. am montat masca - prelungirea bordului
                              8. am decupat mocheta sub scaune la gurile de refulare a aerului - capetele conductelor.

                              - nu am desfacut scaunele -

                              -baga aer excelent in treptele 2-3 se simte super bine.
                              Salut și scuze de întrebări probabil repetate; as vrea sa stiu daca instalația se potrivește și cu consola centrală de la ph2? Mă refer aici la plasticul din jurul schimbătorului de viteze.
                              Cine se mai ocupă de piese pe forum?
                              Last edited by VDO_racing; 2 May 2016, 21:40. Reason: Automerged Doublepost
                              sigpic
                              NEVER FORGOTTEN

                              Comment


                              • Conductele de aer pt spate, din cate stiu eu se potrivesc pe ph2. Aeratoarele de peugeot inca nu le.am montat.
                                Piese au Cosmin_UAU, Planetara, axscu, mario_07 si cred ca mai sunt si altii.
                                My ride

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google