Masina Mea

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Am montat si eu modulul de deschidere a portierelor la luarea contactului. Functoneaza perfect si sunt foarte incantat. Acum sper sa nu.mi mai rupa maica.mea manerele la portiere.
    Aici aveti un filmulet cu rezultatul obtinut.

    Multumesc Cristi pentru Tutorale Logan

    Multumesc Tudor pentru montaj. Functoneaza perfect.
    My ride

    Comment


    • Am montat capitonajul de pe capacul si de pe peretele din spatele portbagajului.
      Capitonajul a venit insotit de braduletii de prindere si piulitele necesare si a fost achizitionat de la colegul axscu caruia ii multumesc pe aceasta cale.
      Attached Files
      My ride

      Comment


      • Ieri eram in masina si am observat ca ambele plafoniere imi stateau aprinse in mers.
        Deoarece tocmai montasem leduri la butoanele plafonierelor, m-am gandit ca ar trebui sa aiba legatura. Asa ca am scos plafonierele pe rand pentru a le verifica. Cand am dat-o jos pe cea din spate, s-a stins plafoniera fata. Cauza era de la cea din spate, asa ca am luat-o la verificat si am observat ca de la frecare, unul din firele de "-" de pe led s-a dezizolat si imi atingea in partea metalica a plafonierei si astfel, imi stateau plafonierele aprinse.
        Am pus silicon pe toate zonele unde ar putea sa reapara aceasta problema si in alte zone pentru a imobiliza firele si astfel sa elimin riscul de a se dezizola vre-un alt fir. Am pus si 3 poze poate ajuta si pe altii care s-au confruntat cu aceasta situatie sau care vor sa-si faca montajul si sa evite aceasta neplacere.
        Attached Files
        My ride

        Comment


        • In curand.... sa vedem cand voi avea timp sa le montez.
          Attached Files
          My ride

          Comment


          • stie cineva daca s-ar putea monta aeratoarele de peugeot fara sa le tai?! as vrea sa fac modificarea fara sa le scurtez si sa pot folosi clapetele de inchidere a aerului cu care sunt dotate. Ma gandesc daca s-ar putea eventual sa scurtez conductele.
            merci
            My ride

            Comment


            • Sunt asici cativa care si-au montat asa ceva vorbeste cu ei Dar din ce am inteles trebuiesc putin ajustate
              http://www.loganclub.ro/forum/loganu..._4-t46535.html

              Comment


              • M.am uitat pe posturile lor. Din ce.am vazut, ei au taiat noile aeratoare si astfel au renuntat la clapeta de inchidere de pe acestea. Eu ma intrebam daca este cineva care sa fi ajustat tubulatura a.i.sa nu fie necesara taierea aeratoarelor
                My ride

                Comment


                • Am montat telescop la capota motor. Rezultatul --> Aici

                  Atasez si cateva poze. Capul de prindere de pe capota l-am smirgheluit putin pentru ca atingea in aripa.
                  Attached Files
                  My ride

                  Comment


                  • Frumos lucrat. Arata bine
                    Logan GPL 1.4

                    Comment


                    • Frumos , ma bate gandul sa-mi pun si eu dar si pe stanga, oare pot folosii acest amortizor in pereche ? sau devine tot ansamblu prea "rigid" cu capota ?
                      sigpicLogan , from point A to anywhere in the world .....yeap , no problem!!! but hey!!! you said modern roads right ?

                      Comment


                      • Multumesc. Am luat decizia sa-mi pun telescopul dupa ce m-am uitat pe tutorialele lui Cristi. Mi se pare foarte practic si usor de realizat. Timpul de montaj este de 10 minute.
                        Am luat din dezmembrari cele doua suruburi cu sfera (cost 10 lei), le-am dus la un strungar sa le faca filetul de 6 (cost 20 lei) si am mai cumparat un telescop nou (45 lei). Se desfac cele doua suruburi si se inlocuiesc cu cele cu sfera si pui telescopul.
                        Singurul regret este ca nu am facut modificarea asta mai de mult.

                        @prometheus: nu credca are sesn sa pui in ambele parti. Daca pui si in partea cealalta nu faci decat sa iti mai apara un telescop siin stanga care sa te incurce pe tine sau pe mecanic cand ubli la motor. Oricum, daca vei hotara sa pui doua, cred ca va trebui sa optezi pentru doua cu puterea injumatatita.
                        Last edited by Mr.Sebi; 20 April 2016, 13:53.
                        My ride

                        Comment


                        • Cu cat ai luat aeratoarele? Ai reusit sa le montezi?
                          MY CLA

                          Comment


                          • 150 lei, n-am reusit inca. trebuie sa prind o zi calduroasa si chef sa desfac bordul. planuiesc sa modific conductele ca sa nu tai aeratoarele
                            My ride

                            Comment


                            • eu n-as mai fi pus saibele sub acele suruburi de la amortizor. in felul acesta reduci aproape 1mm inaltimea amortizorului. o sa fie mai departat de aripa si de capota(depinde de capat)
                              Daca indeplinesti o sarcina prea bine, vei ramane cu ea pe cap, cum ar fi Tutoriale pentru Dacia Logan

                              Comment


                              • Am pus saiba doar la aripa. La capota n-am mai pus saiba tocamai ca sa reduc cat mai mult distanta si cand am dus surubul la strung ca sa-i faca filetul de 6, l-am rugat pe strungar sa mai ia si din grosimea piulitei dar nu a fost suficient. Cred ca am sa-l duc din nou la strung acel surub sa mai ia 1 - 2 mm din piulita.
                                Am dat comanda si de telescoape de 150N pentru capota portbagajului. Daca o sa-mi izbeasca la deschidere am sa vad cum montez pe acolo niste pistonese ca astea si astfel sa sa franeze la capt deschiderea.
                                My ride

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google