Bv 55 wss

Collapse
X

• Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

• a intrat greu pentru ca foarte probabil era un filtru fake

Comment

• Tot ce se poate, nu ma mai mira absolut nimic. Pana si la unele reprezentante se fac magarii cu piesele, sau mai rau, doar iau banii si nu schimba nimic. Se intampla destul de des.
      http://www.loganclub.ro/forum/bv_55_wss-t42524p10.html

Comment

• 27 sept
        - reglat tacheti admisie 10 - evacuare 25

Brasov - Alba Iulia - Sibiu - Brasov 440 km, au intrat 34,8L = consum de 7,9%

Comment

• 29 sept - revizie Gpl 173.500 + predat carnetul pt o luna !

Comment

• da ce facusi? neacordare de prioritate? razie in bv la trecerile de pietoni?

Comment

• Cam tot timpul sunt razii la trecerile de pietoni in BV
              De fiecare data cand am fost, suna tatal prietenei mele, care e taximetrist, sa imi transmita sa am grija la treceri ca e razie.
              Pe luneta mea sta semnu de la ''naic'' bine lipit

Comment

• eu habar nu aveam. mi-a atras o cunostiinta atentia weekendul trecut, pana atunci nu am stiut de vreo razie, nici n-am prins vreuna pana acum

eu am obiceiul de a trece daca pietonul se afla in partea dreapta/stanga departe de mine, chiar daca e pe trecere

cand am dat eu examen, parca asa erau regulile: ca poti trece chiar daca pietonul e pe trecere dar nu a ajuns in apropierea ta. si cum in bv trecerile sunt f lungi...pietonul poate fi la 20-30 de m distanta de tine
                Last edited by e.t.; 2 October 2014, 23:08.

Comment

• 107 in franare pe Aviatorilor in Bucuresti... noapte, sosea goala, uscata, lata, eu grabit... asta e.
                  Se sta foarte des la treceri in Bv cu neacordarea de prioritate pt pietoni si stau cu radar-ul orientat spre trecere ca sa filmeze exact momentul pt a avea dovada in caz de contestatie. In felul acesta nu exista sanse de castig pt sofer.

Comment

• pai, noaptea ?! eu ziua ii dau 100 ca nu sunt radare. noaptea stiu ca trebuie sa merg ca la carte, fiindca atunci stau la treaba. azi-noapte am venit de la nunta pe barbu vacarescu si mergeam cel mai regulamentar. bineinteles ca la intrarea pe gh. titeica erau 3 masini oprite, care ma depasisera . si pe dn1 am mers exemplar, venind de la ambasador, unde facuse si borcea. acolo stau ei. la pesti grasi si cand "trage" cel mai bine. ziua cand n-ai loc sa arunci un ac, poti sa-i dai linistit 100, ca nu te cauta nici dracu.

Comment

• Ups... amintire de pe DN1... cat oul de gaina era cataroiul, din parbriz a sarit pe plafon unde s-a gandit sa mai lase inca o urma !

Permisul: AMR 3. (sper!)
                      Attached Files
                      Last edited by dani55wss; 27 October 2014, 20:50.

Comment

• se schimba pe casco

ceva de genul am si eu numai ca la mine e o crapatura destul de adanca, nu a ramas urma de la impact ca la tine. o am de vreo 2 ani, nu a avansat deloc dar acu vreau sa schimb parbrizul + revopsit plafonul (in urma loviturii unei pietricele sarite de la o basculanta in spatele careia stateam, a sarit vopseaua pana la tabla, cat varful unei mine de pix, am dat cu lac momentan sa nu o ia rugina) ca m-au enervat aia de la reprezentanta cu o chestie

problema e ca mai nou am inteles ca casco nu mai despagubeste daca ti-a sarit vreo piatra pe un element de caroserie si a luat un pic vopseaua pt ca, citez, " la cate pietre sar de pe drum ar insemna sa dea faliment aia de la casco, trebuie sa o ai zgariata , sa se vada bine, altfel pt un punct de vopsea sarit sau o zgarietura cat un fir nu ti-o face nimeni", vorbele unui nene tinichigiu. oricum, trebuie sa iau legatura cu un agent constator pt ca nu cred balivernele celor de la reprezentanta, in plus, tot ce au revopsit ei a plezit prin diverse locuri vopseaua si lacul iar asta o sa ii spun si agentului, ca tot ce vede la masina e produs din vina exclusiva a reprezentantei, ca habar nu au sa vopseasca. nu sunt urme vizibile, trebuie sa te apropii de ea, dar erorile de vopsire se vad clar
                        Last edited by e.t.; 27 October 2014, 21:59.

Comment

• Nu posed casco, nici ca imi fac. Cat plateam pana acum in 4 ani cred ca imi mai luam un Ph2 second hand, in plus nu am avut nevoie vreodata de el... deci erau bani aruncati. Parerea mea.
                          Parbrizul mai are inca vreo 6-7 ciupituri dar asta e cat toate la un loc ! Mi-e frica sa nu inceapa sa se crape tot. :|

Intradevar nu iti repara chiar orice zgarietura pe casco cu toate ca asa ar cam trebui... Dar ce mai e normal in ziua de azi ?

Comment

• depinde de situatie, pe mine cel putin m-a ajutat, altfel plateam vreo 8 mii de lei intr-o iarna, tot din vina fabricii (reglasera farurile maxim jos si eu nu vedeam nimic pe drum, drept urmare am vazut un caine pe mijlocul drumului cand era la 10-15 m in fata masinii, la distanta asta batea faza scurta, 10-15m in fata masinii, interesant ca mersesem asa vreo 12 mii de km, nu am apucat decat sa iau piciorul de pe acceleratie si in secunda 2 deja il lovisem)

parerea mea ca nu strica, mai ales in orasele mari. daca stai la tara sau intr-o comuna uitata de lume unde probabilitatea sa pateasca ceva din vina altcuiva (zgarieturi, acte de vandalism, spargeri, etc) e mult mai mica, nu are rost sa mai dai banii pe casco

nu iti crapa, stai linistit. a mea e mica dar foarte adanca si a trecut prin 2 veri si 2 ierni si e ca la inceput, nu a avansat. dar mi-au atras atentia cei de la reprezentanta " vezi ca ai parbrizul crapat" si daca casco tot a somat vreo 6 luni, zic sa ii pun un pic la treaba si sa remediezi si problema asta si lipsa de experienta a vopsitorilor dacia de la reprezentnat. poate intre timp au mai invatat sa vopseasca

lacul de pe pragul soferului a inceput sa sara, vopsea sarita pe muchia de jos a portierei spate stanga, plafon revopsit, revopsire aripa dreapta (lucrarea e inca in garantie, se vede diferenta de nuanta, cred ca nu au revopsit intregul element ci numai jumate), o aripa gazata tot de reprezentanta cand au vopsit altceva si bara fata revopsita, vopseaua s-a exfoliat

sa vedem cat merge sa rezolv din toate astea

am uitat si capacul portbagajului, incepe sa se exfolieze lacul din jurul butonului de deschidere(lucrare facuta tot de reprezentanta)
                            Last edited by e.t.; 27 October 2014, 22:25. Reason: Automerged Doublepost

Comment

• Unde o vopsesti ? Te intreb ca sa stiu sa ocolesc acel loc in caz de nevoie !

Parerea mea este sa astepti primavara pt vopsit, iarna stii si tu cum e pe strazi...

De curiozitate, cat costa casco pe an ?

Comment

• pana acum am avut la omniasig casco, 4 ani cat a fost garantia masinii (am optat pt garantie extinsa) iar acum am luat de la groupama, polita e de 1300 pe an, roni. pana acum nu am apelat deloc la serviciile groupama, sunt la ei de 9 luni. de omniasig am fost foarte multumit, absolut nimic de reprosat, orice deviz umflat de al reprezentantei l-au acceptat fara nazuri. sper ca si cei de la groupama sa se ridice la acelasi nivel

ca detalii, masina e din 2009, a avut la momentul incheierii politei aprox 63.000 km iar masina a fost evaluata la 15200 de lei, 152 de mil vechi

mie nu-mi place sa stau sa astept ceva, de ce sa astept primavara? mai ales ca am si cativa de tabla expusa, chiar in partea de jos a portierei stanga spate. inca nu-mi dau seama daca au vopsit peste vopseaua initiala sau a crapat asa aiurea ca nu au vopsit-o ei corect.

daca elementele sunt corect revopsite nu am nici o treaba cu iarna. masina o spal saptamanal

revopsirea la reprezentanta observ ca se face in asa fel incat sa reziste putin peste pragul garantiei care e de 1 an, dupa 1 an si ceva, max 2 incepe sa te lase ori vopseaua ori lacul si ei se spala pe maini, zic ca nu mai e in garantie lucrarea

cat despre reprezentanta buclucasa, ai pm

o sa adopt strategia lui dr_mke, le voi cere sa-mi revopseasca elementele respective aplicand 3 straturi de lac iar cand voi face receptia lucrarii nu o sa mai fac greseala pe care am facut-o pana acum si anume sa verific sumar masina. nu, o sa fac o inspectia amanuntita, o sa "pipai" vopseaua si lacul sa vad daca sunt ok, daca sunt diferente flagrante de nuanta, etc si daca e ceva ii pun s-o faca din nou. nu mai merge asa, pe incredere. in plus, revopsirea are garantie 1 an, in decursul caruia o sa fiu foarte atent la evolutia lucrarii

am uitat sa mentionez si efectul de coaja de portocala pe o portiune de vreo 30 de cm de pe portiera cu vopsea sarita. nu am observat decat tarziu cand am inspectat-o cu atentie

ce e ciudat/interesant/paradoxal e ca portiera prezinta acea coaja de portocala numai pe o zona care a fost retusata mai demult, restul portierei avand lacul dat uniform de unde trag concluzia ca cei de la reprezentanta au obiceiul de a taxa revopsirea/relacuirea unui intreg element iar in realitate revopsesc/relacuiesc numai zona afectata, nu tot elementul
                                Last edited by e.t.; 28 October 2014, 01:39. Reason: Automerged Doublepost

Comment

Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google