Logan 2 - 1.5dci - 90CP

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Logan 2 - 1.5dci - 90CP

    Buna ziua tuturor.
    Am marea placere sa va impartasesc noul meu Logan Alb 1.5dci - 90CP Laureat.
    Masina l-am cumparat folosit. Are 1 luna si 2.500km. Acuma are 2.800km. Eu l-am condus cam 300km.
    Pana acuma am folosit un Logan ph1, cumparat nou nout in 2008, 1.4mpi, fara AC, care are 112.000km, pe care urmeaza sa-l vand.
    Deci sunt un loganist din 2008.
    Pareri
    PRO:
    Motorul 1.5dci - 90cp - 220NM este foarte silentios, trage de rupe asfaltul. ajunge foarte usor la 150km/h, fara sa-ti dai seama.
    La 1.750rpm, in treapta a V-a ai 100km/h. Am verificat cu GPS-ul la 100km/h pe bord, gps-ul arata 96km/h.
    La loganul vechi abaterea era de 10%, adica arata bordul 100km/h in realitate era 90km/h.
    Consumul dupa 2800km, conf BC este de 4.1L/100km. Atasez si poze. Mi se pare incredibil de mic consumul, oricum mai astept ca motorul sa se rodeze. (inca nu am citit manualul de utilizare)
    Portbagajul este imens, langa roata de rezerva este loc mare. Acolo o sa pun stingatorul, trusa medicala, triunghiurile reflectorizante, carpa, manusi, sapca, pentru iarna, etc etc.
    Are radio normal, imi place la nebunie, se aude foarte bine, e usor de folosit (nu vroiam cu navigatie). Ascult muzica de pe stick MP3, mai am si comanda la volan. Imi place la nebunie.




    CONTRA:
    La peste 100km/h se aude un suierat enervant. la 130 - 150. Am senzatia ca vine de la geamuri.
    Mi se pare ca ai loc mai mic, adica daca reglez scaunul ca la logan ph1, cei din spate nu mai au atata spatiu.
    Nu vad/simt botul masinii, de ex cand parchez la un gard, am senzatia ca indata lovesc gardul, si scot ies din masina, mai realizez ca mai este ~1m.
    Nici atata nu simt fundul masinii, nici la ph1 nu stiam cat mai pot da cu spatele. (Mi-ar placea sa am senzor de parcare).


    IMBUNATATIRI:
    Doresc sa-i pun urmatoarele
    Covoras cauciuc tip tavita original logan cu sistem de prindere (inca nu am gasit de unde pot comanda)
    Covoras portbagaj cauciuc (inca nu am gasit de unde pot comanda)
    Obturator praf la usa (4 buc)
    Aparator noroi (4 buc)
    La motor sa-i pun cheder din cauciuc sa nu intre apa.
    Mai am o imbunatatire surpriza, dar asta la inceputul lunii mai o sa fac si o sa va-l arat.


    INTREBARI:
    1. Din cate stiu, la masina nu a fost ceruta garantia extinsa. Oare acuma mai pot cere garantia extinsa?
    2. Tare mult imi doresc tempomat pe logan, oare cat de complicat si costisitor este sa-i montez aftermarket tempomat? (chiar daca trebuie sa schimb volanul?)
    3. Ma bate gandul sa-i pun senzor de parcare si in fata si in spate.

    Cam atat per moment, si zilnic o sa intru pe forum.
    Attached Files

  • #2
    sa o porti sanatos

    pct 2 si 3 se puteau comanda direct din fabrica

    Pack Sécurité
    - Asistenta la parcarea cu spatele
    - Regulator limitator de viteza
    - Volan imbracat in piele

    P.S. esti roman?? ca sa imi explic scrisul de sus

    Comment


    • #3
      Sa o rulezi linistit si fara probleme, de departe cea mai buna motorizare la ora actuala pentru logan2.
      Daca prostii ar zbura, ar fi intuneric.

      Comment


      • #4
        jockeu20 - am precizat mai sus ca masina l-am luat second hand. Avea 1 luna si 2.500km cand l-am cumparat. Proprietarul initial nu a cerut Pack Securite.

        Intrebarea ramane, oare ii poti monta tempomant after market?
        Si o sa fac o agenda exact cu consumul de la pompa. Sa vad cat este abaterea intre consumul aratat de BC si consumul real.

        827sam - intradevar - cumnatul meu este un anti-logan-ist. dupa test drive ~30km a ramas cu gura cascata cat de bine trage motorul, el avand un Astra G - 1.6 benzina - 101cp

        Cum pot modifica postul initial?
        mai vreau sa adaug niste lucruri care acuma mi-au venit in minte

        CONTRA: schimbatorul de viteza parca agata, parca trebuie sa schimbi foarte precis.
        La ph1 merge asa usor, simplu, nu agata.
        Last edited by djxhouse; 22 April 2013, 13:41. Reason: Automerged Doublepost

        Comment


        • #5
          S-o stăpâneşti sănătos şi să te bucuri de ea !

          Comment


          • #6
            @djxhouse, sigur merge pus, avand in vedere ca sunt optionale, le poti monta si dupa. Aftermarket gasesti mai ieftin, dar e mai riscant.
            Last edited by vitriol; 22 April 2013, 15:29.

            Comment


            • #7
              Garantia extinsa mai megrea ceruta parca in primul ana. Intreaba la orice dealer Dacia.
              Nu contraziceti moderatorii, iti iei ban daca ai dreptate.

              Comment


              • #8
                Ms. O sa intreb la dealer.

                Originally posted by Razvy View Post
                jockeu, si daca e maghiar, neamt sau alta nationalitate ce relevanta are? Esti total pe langa!

                @djxhouse, sigur merge pus, avand in vedere ca sunt optionale, le poti monta si dupa. Aftermarket gasesti mai ieftin, dar e mai riscant.
                Mi-ar placea sa am tempomat pe volan, cum este din fabrica, la acest aspect m-am gandit.
                Ce zici, e posibil?

                Originally posted by Ampt View Post
                S-o stăpâneşti sănătos şi să te bucuri de ea !
                Multumesc frumos. Cam de un an tot caut un logan diesel si cu AC.
                Last edited by 77sky; 22 April 2013, 19:03.

                Comment


                • #9
                  Originally posted by djxhouse View Post
                  Mi-ar placea sa am tempomat pe volan, cum este din fabrica, la acest aspect m-am gandit.
                  Ce zici, e posibil?
                  Daca mergi la dealer sigur se poate, dar o sa te coste destul de mult.

                  Comment


                  • #10
                    Tocmai am primit mailul cu accesoriile la logan. LINK
                    Am trimis mail la Dacia, cu tempomat after-market. Astept daca este posibil sau nu.
                    Last edited by 77sky; 22 April 2013, 19:04.

                    Comment


                    • #11
                      eleganta masina sa o stapanesti sanatos
                      http://www.loganclub.ro/forum/loganu..._4-t46535.html

                      Comment


                      • #12
                        In primul rand te felicit pentru achizitia facuta. In al doilea rand, iti urez sa o stapanesti sanatos si sa ai parte numai de drumuri bune cu ea si fara nicio problema.

                        Comment


                        • #13
                          Va multumesc pentru urari.
                          Mi-am mai adus aminte de inca un lucru.
                          Vreau scut metalic.

                          sa vad daca au pentru logan 2.

                          Este obligatoriu de schimbat scutul plastic pe un scut metalic.

                          Revin cu detalii, cum primesc raspuns.

                          Comment


                          • #14
                            Fain arata pe alb! S-o stapanesti sanatos....pune si niste poze cu interiorul

                            Comment


                            • #15
                              Ca sfat: pune-i autocolant negru intre stalpi ca sa arate si ea a masina, nu a dulap. Iar asta e valabil pentru toti posesorii de Logan II, in special pentru cei care au culori deschise.

                              Am facut un desen in paint ca sa-ti poti face o idee.
                              Attached Files
                              sigpicI don't want you to think like me, i just want you to think.

                              Comment

                              Working...
                              X
                              Anulare DPF
                              Politica de Securitate Google