Tentativa De Omor ? Touareg Vs Logan

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • #61
    Originally posted by IancuMIC View Post
    Cel putin in noaptea asta va sta la parnaie; pentru unii poate fi un exemplu, ca iata, se poate.
    un exemplu pentru mine, pentru tine, pentru cei putini care au constiinta faptului ca sunt oameni si ca traiesc printre oameni... dar boss-ul soselelor va fi eliberat, pentru ca nu prezinta pericol, pentru ca e om respectabil, pentru ca..., pentru ca... se poate scapa...
    Computer, did we bring batteries?... Computer?...

    Comment


    • #62
      Originally posted by mr.K View Post
      Daca pentru omor in trafic se dau pedepse cu suspendare, in cazul asta vom vorbi de 3-6 luni cu suspendare, cel mult. Eventual o amenda.
      Pai stai asa ca nu-i asa. Una e omorul din culpa, unde lipseste intentia pentru ca autorul nu prevede rezultatul socialmente periculos al faptei sale, desi putea si trebuia sa-l prevada, sau prevede rezultatul dar considera fara temei ca nu se va produce; tocmai de aia se da condamnare cu suspendare. Si alta e tentativa de omor, unde faptuitorul prevede rezultatul faptei sale si il urmareste, sau nu urmareste rezultatului faptei sale, dar il accepta in caz ca se produce - ceea ce, zic eu, face obiectul cazului de fata.

      Cel mai bun exemplu de tentativa de omor in trafic, care s-a pedepsit cu inchisoarea, este cazul Adrian Placinta. Gagiul s-a urcat cu masina peste un cetatean pentru ca l-a deranjat cand isi batea prietena.
      sigpicI don't want you to think like me, i just want you to think.

      Comment


      • #63
        Incadrarea o va face un judecator, nu procurorii; daca va fi incadrat la tentativa de omor si va fi dovedit acest lucru, va lua cu executare.
        Degradarea unei societati, incepe cu criza morala profunda a acesteia.

        Comment


        • #64
          Ba sa avem pardon, nenea Iancule, dar ma vad nevoit sa te contrazic. Procurorul este cel care aduna probe si stabileste incadrarea faptei, apoi se duce in fata judecatorului unde ii spune ce a visat el aseara. Judecatorul este cel care accepta ce zice procurorul, sau il trimite acasa sa refaca tema.
          sigpicI don't want you to think like me, i just want you to think.

          Comment


          • #65
            Cel mai bun exemplu de tentativa de omor in trafic, care s-a pedepsit cu inchisoarea, este cazul Adrian Placinta. Gagiul s-a urcat cu masina peste un cetatean pentru ca l-a deranjat cand isi batea prietena.
            In cazul asta e mai clara intentia, a avut tentative repetate sa-l calce pe ala pe trotuar.

            Dincolo, asa cum ai zis, s-ar putea sa i se spuna procurorului ca a visat, soferul neavand nicio intentie, doar o spasma la mana si de aia a rotit volanul. Aduce si certificate, expertize, nebunii si scapa. In cel mai rau caz pentru el, i se suspenda dreptul de a conduce 1-2 ani.

            Daca ar face macar 6 luni cu executare, s-ar crea un precedent care ar da de gandit smecherilor din trafic.
            Last edited by mr.K; 11 February 2016, 08:55.

            Comment


            • #66
              Originally posted by vitriol View Post
              Ba sa avem pardon, nenea Iancule, dar ma vad nevoit sa te contrazic. Procurorul este cel care aduna probe si stabileste incadrarea faptei, apoi se duce in fata judecatorului unde ii spune ce a visat el aseara. Judecatorul este cel care accepta ce zice procurorul, sau il trimite acasa sa refaca tema.
              E un adevar si asta, dar un judecator poate schimba incadrarea, daca nu sunt probe. Cu alte cuvinte nu e batut in cuie ce spune procurorul, care normal acuza, dar nu judeca.
              ...
              Sa vedem daca se va prelungi arestul pentru 29 de zile; desi nu prea cred. Depinde ce alte probe prezinta procurorii, in afara de filmul pe care l-am vazut si interpretat cu totii.
              Degradarea unei societati, incepe cu criza morala profunda a acesteia.

              Comment


              • #67
                Vreau sa dau o bere...il aleg pe NDL- eu [emoji2],daca smecherashul asta o sa fie pedepsit..
                Vrei sa te remarci ca fiind idiot?Atunci da quote la ultimul mesaj postat!!

                Comment


                • #68
                  Si procurorul, si judecatorul dau aceleasi examene si termina INM-ul (Institutul National al Magistraturii), deci ambii sunt magistrati si sunt pe aceeasi treapta ierhica, iar procurorul nu este un idiot care sa intocmeasca un rechzitoriu fara probe.

                  Si eu sunt curios de cum se va solutiona cazul asta cu Touareg-ul.
                  Last edited by vitriol; 11 February 2016, 09:45.
                  sigpicI don't want you to think like me, i just want you to think.

                  Comment


                  • #69
                    Eu sunt curios daca, dupa ce scapa, mai lucreaza in domeniul aviatiei. Sper sa nu mai vedem cazuri cu avioane ce ies de pe pista pentru ca nu se inteleg prin radio, sau lumini pista stinse. Nu stiu ce atributii avea, dar odata ce a trecut de pct de control....si mai era si cu fetita in masina.

                    trimis de pe mobil
                    „Decât să înjuri întunericul, mai bine aprinde o lumânare.”

                    Comment


                    • #70
                      Originally posted by micutzu666 View Post
                      Vreau sa dau o bere...il aleg pe NDL- eu [emoji2],daca smecherashul asta o sa fie pedepsit..
                      sa-i pedepseasca pe toti, da-i dreq...
                      ramanem doar noi doi si casiera de la cora sau ospatarul.

                      Comment


                      • #71
                        Sa ma tragi de maneca cand l-or condamna pe asta!![emoji23] [emoji23]
                        Vrei sa te remarci ca fiind idiot?Atunci da quote la ultimul mesaj postat!!

                        Comment


                        • #72
                          Deocamdata e, putin arestat.



                          Procurorii sustin ca "a avut un comportament sicanator si agresiv fata de un alt participant la trafic. Atunci cand a ajuns in paralel cu acesta, circuland cu o viteza de aproximativ 89 km/h, a franat brusc si a virat violent in directia autoturismului Dacia Logan, intrand in coliziune cu acesta in mod intentionat."
                          Degradarea unei societati, incepe cu criza morala profunda a acesteia.

                          Comment


                          • #73
                            Problema grava este ca Sanducu asta este o picatura intr-un ocean. Ca el sunt multi si probabil ca multi au murit infipti in copacii de pe marginea drumului, sicanati de astfel de cretini.

                            Zilele trecute se agita un dobitoc la distanta de 20 cm in spatele meu, cu mana blocata pe flash-uri, pentru ca nu l-am lasat sa se urce peste mine in masina, eu circuland pe banda din mijloc si mergand inainte, iar el venind tare de pe banda destinata celor care faceau la dreapta in intersectie.
                            Am oprit masina pe banda a 1-a (din doua) ca pe acolo m-a dus banda din mijloc, fara sa franez brusc cum fac meltenii, a oprit si el, a stat 5 secunde apoi si-a vazut de treaba. Cred ca asta este cea mai buna varianta de a scapa de melteni.
                            Probabil o sa ma intrebati de ce nu am tras pe dreapta... Pentru ca nu eram sigur daca dobitocul vrea sa ma depaseasca pe dreapta sau pe stanga (cred ca nici el nu stia).

                            Sa te apuci sa accelerezi ca sa scapi de ei, mi se pare cea mai neinsiprata alegere.
                            sigpicI don't want you to think like me, i just want you to think.

                            Comment


                            • #74
                              Se pare ca baiatul are deja 2 luni de arest si tocmai a fost trimis in judecata:
                              Link editat
                              Last edited by 77sky; 5 April 2016, 19:45.

                              Comment


                              • #75
                                Inchisoare pe viata, pentru soferul Touareg-ului?

                                Şmecherul cu Touareg care în iulie 2015 a acroşat intenţionat o maşină în zona fântânii Mioriţa din Capitală a fost trimis în judecată pentru tentativă de omor calificat. Dacă va fi găsit vinovat, controlorul de trafic aerian Şerban Iulian Sănducu ri...
                                Degradarea unei societati, incepe cu criza morala profunda a acesteia.

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google