Noul LOGAN - Comanda Si Termen De Livrare

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Originally posted by raulz0r View Post
    Stie cineva care mai e termenul de livrare la Logan 0.9 tce?
    Depinde de noroc... .
    Inițial am vrut 1.0 SL prestige plus, dar am optat pentru 0.9 SL plus.
    Livrarea a fost de azi pe mâine...mașina era în showroom.
    Logan 0.9 TCe 2018

    Comment


    • Stați un pic că sunt nedumerit. Am platit avans pentru un Sandero stepway 1.5dci și probabil voi intra in posesia mașinii pe la jumătatea lui septembrie. Mașina o voi mai putea inmatricula? Este motorul vechi fara adblue.

      Comment


      • Da, se poate.

        Comment


        • Este foarte posibil sa nu o mai poti inmatricula. Nu ar fi prima data cand producatorii de masini vand autoturisme noi direct pentru dezmembrari. Trebuie sa fii foarte atent la asa ceva.

          Comment


          • Vrei sa zici ca-i da teapa dacia? O vinde si nu-i mai da bani inapoi?

            Comment


            • Originally posted by valioglu View Post
              Este foarte posibil sa nu o mai poti inmatricula. Nu ar fi prima data cand producatorii de masini vand autoturisme noi direct pentru dezmembrari. Trebuie sa fii foarte atent la asa ceva.
              Cum adică e posibil, ori e da ori e ba. Legea ce spune?

              Mie ăștia de la Dacia mi-au zis sa nu-mi fac probleme că o pot inmatricula și în septembrie.

              Voi ce știți?

              Comment



              • sau textul cu rosu

                "IMPORTANT !
                Pentru vehiculele noi categ.M1, M2,N1 clasa I, omologate NEDC, înmatricularea este obligatorie până la data de 31.08.2018.

                Deținătorii de vehicule noi (neînmatriculate) sunt rugați să contacteze urgent dealerii auto de la care au fost achiziționate pentru confirmarea tipului de omologare, iar cererile de înmatriculare a acestor categorii de vehicule vor fi soluționate de serviciile publice comunitare în regim prioritar."

                Documente de referinta


                pct 9
                "Pentru a permite autorităților de omologare și producătorilor să instituie procedurile necesare pentru a se conforma
                cerințelor prevăzute în prezentul regulament, precum și pentru a respecta cât de mult posibil calendarul stabilit
                pentru aplicarea cerințelor privind emisiile, acesta ar trebui să se aplice noilor omologări de tip de la 1 septembrie
                2017 în cazul vehiculelor din categoriile M1, M2 și N1 clasa I de vehicule și începând cu 1 septembrie 2018 în
                cazul vehiculelor din categoria N1 clasele II și III și vehiculelor din categoria N2, iar pentru vehiculele noi începând
                cu 1 septembrie 2018 în cazul vehiculelor din categoriile M1, M2 și al vehiculelor din categoria N1 clasa I, și de la
                1 septembrie 2019 în cazul vehiculelor din categoria N1 clasele II și III și al vehiculelor din categoria N2."


                pct 3
                "Procedura WLTP urmează să fie introdusă treptat, începând cu noile tipuri de autoturisme descrise în partea B
                a anexei II la Directiva 2007/46/CE, de la 1 septembrie 2017, urmate de noile autoturisme, de la 1 septembrie
                2018. Vehiculele de sfârșit de serie, astfel cum sunt definite la articolul 3 punctul 22 din Directiva 2007/46/CE,
                care sunt omologate de tip și măsurate în conformitate cu NEDC, pot fi introduse pe piață pentru o perioadă de
                douăsprezece luni de la data expirării validității omologării de tip CE, și anume până la 31 august 2019. În
                consecință, începând cu 1 septembrie 2019, toate autoturismele noi introduse pe piața din Uniune trebuie testate
                în conformitate cu WLTP. "

                clasificare norme poluare

                Vezi anexa 2, tabel 1 litera w - categoria M, N1 clasa I
                Last edited by anduvirgil; 29 August 2018, 06:50. Reason: Automerged Doublepost
                Logan 0.9 TCe 2018

                Comment


                • Originally posted by Lvnatic View Post
                  Stați un pic că sunt nedumerit. Am platit avans pentru un Sandero stepway 1.5dci și probabil voi intra in posesia mașinii pe la jumătatea lui septembrie. Mașina o voi mai putea inmatricula? Este motorul vechi fara adblue.
                  Referitor la intrebarea ta, asta intrebarea asta am pus eu la Vocea Clientului ca tinand cont ca am facut comanda in 27 august iar termenul de livrare nefiind specificat iar in conformitatea cu noile reglementari care vor intra in vigoare din 01.09.2018 cum sunt afectat eu ca si client. Raspunsul a fost ca motorizarea 0.9 tce (asta am eu) vine cu comanda WLTP (Worldwide Harmonized Light Vehicle Test Procedure) si ca nu sunt sau vor fi probleme.
                  Asadar nu strica sa intrii in contact cu ei si sa intrebi, sau cel putin sa intrebi dealerul. Oricum eu din ce am citit in bonul de comanda, scrie foarte clar ca orice modificare se aduce in termenul de la acordarea avansului, dacia se obliga sa comunice , iar in cazul in care achizitorul nu este de acord acestia se obliga sa restituie banii integral fara comisioane.
                  Artificial intelligence is no match for natural stupidity.

                  Comment


                  • Eu am depus actele pt Rabla 2018 , editia de toamna si am ales un Logan Black&white 1.0 Sce(MASINA DIN STOC) .
                    Mi-au facut bon de comanda pe care am codul VIN al masinii ,am platit avansul de 5% si astept sa demareze programul.

                    DECI , POT INMATRICULA MASINA SAU NU ??!! VOI AVEA PROBLEME LA RAR ?
                    ( adica se pot inmatricula masini euro 3 si euro 6-noua -nu??)

                    Comment


                    • Originally posted by radiantm View Post
                      Eu am depus actele pt Rabla 2018 , editia de toamna si am ales un Logan Black&white 1.0 Sce(MASINA DIN STOC) .
                      Mi-au facut bon de comanda pe care am codul VIN al masinii ,am platit avansul de 5% si astept sa demareze programul.

                      DECI , POT INMATRICULA MASINA SAU NU ??!! VOI AVEA PROBLEME LA RAR ?
                      ( adica se pot inmatricula masini euro 3 si euro 6-noua -nu??)
                      pt ce rar? direct inmatriculare. Masinile noi nu trec prin RAR, iar ITP faci odata la 3 ani.
                      PS: codul VIN asa scurt a devenit? eu il am F3302xx
                      Ti-au dat cumva si termen de livrare?
                      Artificial intelligence is no match for natural stupidity.

                      Comment


                      • Din graba m-am exprimat gresit :nu era vorba de RAR era DRPCIV-cei cu inmatricularile...
                        Am spus clar la dealer ca vreau masina prin Rabla ,altfel nu-urmand sa cumpar un tichet.M-am dus din timp ca sa nu pierd programul ca in primavara...
                        DA , AM TERMEN DE LIVRARE , CEEA CE MI-A PARUT SUSPECT avaand in vedere ca programul nu a demarat, DAR reprezentantul cu care am vorbit mi-a spus ca va fi prin rabla...PE BONUL DE COMANDA AM O OBSERVATIE prima de casare se reduce la plata diferentei
                        Deci ,mai pot inmatricula masina ?
                        In cazul in care NU prind RABLA(adica m-a fentat dealerul) pot renunta la masina ,chiar cu pierderea avansului de 5%?
                        PS la cod vin/referinta pe bonul de comanda e ceva de gen serie sasiu (sunt o gramada de caractere)
                        Cu mari multumiri,Adi
                        Last edited by radiantm; 29 August 2018, 22:02.

                        Comment


                        • Originally posted by rhydin View Post
                          PS: codul VIN asa scurt a devenit? eu il am F3302xx
                          Ti-au dat cumva si termen de livrare?
                          Este un cod temporar pana cand il obtine pe cel final cu multe caractere.

                          Comment


                          • Originally posted by iatagan View Post
                            Este un cod temporar pana cand il obtine pe cel final cu multe caractere.
                            Multumesc de clarificare.

                            Originally posted by radiantm View Post
                            Din graba m-am exprimat gresit :nu era vorba de RAR era DRPCIV-cei cu inmatricularile...
                            Am spus clar la dealer ca vreau masina prin Rabla ,altfel nu-urmand sa cumpar un tichet.M-am dus din timp ca sa nu pierd programul ca in primavara...
                            DA , AM TERMEN DE LIVRARE , CEEA CE MI-A PARUT SUSPECT avaand in vedere ca programul nu a demarat, DAR reprezentantul cu care am vorbit mi-a spus ca va fi prin rabla...PE BONUL DE COMANDA AM O OBSERVATIE prima de casare se reduce la plata diferentei
                            Deci ,mai pot inmatricula masina ?
                            In cazul in care NU prind RABLA(adica m-a fentat dealerul) pot renunta la masina ,chiar cu pierderea avansului de 5%?
                            PS la cod vin/referinta pe bonul de comanda e ceva de gen serie sasiu (sunt o gramada de caractere)
                            Cu mari multumiri,Adi
                            referitor la "Deci ,mai pot inmatricula masina ?" Colegul meu a luat ford prin rabla si nu o poate inmatricula pana nu da rabla. Asta mi-a comunicat el azi.
                            Interesanta treaba ca iti apare termenul de livrare pe comanda.
                            Eu am facut si confirmarea si ..... nimic. Drept este ca daca o primesc la sfarsitul lui octombrie numai bine imi revin de pe urma rablei si a avansului .
                            Attached Files
                            Artificial intelligence is no match for natural stupidity.

                            Comment


                            • Originally posted by rhydin View Post


                              pt ce rar? direct inmatriculare. Masinile noi nu trec prin RAR, iar ITP faci odata la 3 ani.
                              ...
                              Doar CIV-ul ti-l foliaza Mos Craciun, direct in Laponia.

                              ( adica se pot inmatricula masini euro 3 si euro 6-noua -nu??)
                              Masinile noi Euro3 nu se mai pot inmatricula demult, legislatia la care faci referire se refera la masini noi.
                              Poti inmatricula orice masina SH non euro, cat timp corespunde tehnic.

                              De la 1 septembrie, orice masina noua care se inmatriculeaza trebuie sa corespunda normei 6 imbunatatite de poluare.
                              Daca Dacia a vandut din stoc masini cu Euro 6, mai aveti 2 zile sa o inmatriculati.

                              Dupa 1 septembrie, probabil ca si comercializarea masinilor cu Euro 6 standard va fi interzisa, asa cum s-a procedat la fiecare modificare de norma de poluare.
                              Last edited by mr.K; 30 August 2018, 09:11.

                              Comment


                              • Originally posted by mr.K View Post
                                Doar CIV-ul ti-l foliaza Mos Craciun, direct in Laponia.
                                Asta e treaba uzinei.

                                Cred ca stirile astea cu "nu mai puteti inmatricula" sunt cam false/eronate.

                                Nu se mai pot omologa dupa 1 Septembrie, care defapt cred ca e 11 Septembrie, cand intra in vigoare OMT 1255/2018.

                                Omologarea o face uzina si nu clientul.
                                I have no special talent. I am only passionately curious.

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google