Noul LOGAN - Comanda Si Termen De Livrare

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Asa este, a fost o gluma, dar m-a amuzat intrebarea. De multe ori oamenii lasa logica departe si cred in ce scriu altii pe internet. Cum sa iti vanda dealerul unei marci o masina noua neinmatriculabila? Evident ca nu se poate. Dar putem dezbate aceasta posibilitate la infinit daca unii sunt dispusi sa creada.

    Comment


    • Eu am primit mesaj de la dealer ca nu se mai poate inmatricula dupa 01 septembrie daca este omologata dupa norme nedc......

      La inmatriculare auto trebuie sa aiba omologare valabila.
      Inteleg ca omologarile dupa norme nedc expira la 31.08.2018
      Last edited by anduvirgil; 30 August 2018, 10:16.
      Logan 0.9 TCe 2018

      Comment


      • Originally posted by Silviu View Post
        Asta e treaba uzinei.

        ....
        Asta e treaba RAR. Daca vrei sa iti foliezi tu CIV, mergi personal la RAR. Daca nu, dai cativa zeci de lei si o face dealer-ul.

        Uzina doar omologheaza troaca.


        Cum sa iti vanda dealerul unei marci o masina noua neinmatriculabila? Evident ca nu se poate.
        Legal nu are voie sa ti-o mai vanda dupa termenul de la care intra noua norma de poluare.

        Dar daca ti-a vandut-o in iulie si tu ai plecat in conecdiu cu numere rosii, ca nu ai timp de pierdut la inmatriculare, si te duci dupa 1 septembrie sa o inmatriculezi, cum sta treaba?
        Da in scris tu ca le dai banii oamenilor care nu mai pot inmatricula masina?
        Last edited by mr.K; 30 August 2018, 10:22.

        Comment


        • Originally posted by mr.K View Post
          Asta e treaba RAR. Daca vrei sa iti foliezi tu CIV, mergi personal la RAR. Daca nu, dai cativa zeci de lei si o face dealer-ul.
          Eu am primit CIV-ul gata infoliat (si inca vreo 4 colegi ...) si nu am (au) dat nimic in plus. Ma indoiesc ca trebuie sa faci tu, client, treaba asta.

          Si oricum, aceasta speta nu are treaba cu RAR-ul ci strict cu inmatricularea la DRPCIV.

          Dar daca ti-a vandut-o in iulie si tu ai plecat in conecdiu cu numere rosii, ca nu ai timp de pierdut la inmatriculare, si te duci dupa 1 septembrie sa o inmatriculezi, cum sta treaba?
          Da in scris tu ca le dai banii oamenilor care nu mai pot inmatricula masina?
          Cum ziceam, tine de omologare, mai exact de tipul ei: NEDC sau WLTP.

          Conform site-ului Dacia, aici:

          """
          Începând din martie 2018, Dacia va lansa pe piață primele autovehicule certificate prin noua procedură. Din septembrie 2018, toate autovehiculele noi comercializate de Dacia vor deține certificarea WLTP.
          """

          Deci trebuie verificat tipul de omologare; daca e WLTP se pot inmatricula fara probleme oricand.

          Daca nu atunci, da, trebuie pana la 31.08.2018.
          I have no special talent. I am only passionately curious.

          Comment


          • Curios.....de dubios
            Mașina mea a ieșit de pe linia de producție la jumatea lunii mai, are CIV eliberat la sfârșit de iunie....și norma E6 W...nu ZA
            Logan 0.9 TCe 2018

            Comment


            • Eu am primit CIV-ul gata infoliat (si inca vreo 4 colegi ...) si nu am (au) dat nimic in plus. Ma indoiesc ca trebuie sa faci tu, client, treaba asta.
              Cu ce contrazice asta ce am spus eu?
              Ti-a facut dealer-ul un bine gratis. Te indoiesti fara sa cercetezi de orice zice mr.K, stiu.

              Si oricum, aceasta speta nu are treaba cu RAR-ul ci strict cu inmatricularea la DRPCIV.
              Pai la DRCPIV nu ai nevoie de CIV? Iar CIV cu folia securizata vine de la RAR, iar fara omologare valabila, nema CIV.

              Oricum, asta e tare cu CIV-ul foliat de fabrica, mai pune mana si mai studiaza.
              Last edited by mr.K; 30 August 2018, 12:22.

              Comment


              • Originally posted by mr.K View Post
                Cu ce contrazice asta ce am spus eu?
                Ti-a facut dealer-ul un bine gratis. Te indoiesti fara sa cercetezi de orice zice mr.K, stiu.[emoji38]
                Realizezi ca am scos CIVul dintr-un plic, sigilat, de curier. :-) (unde mai erau cateva documente, printre care si certificatul de omologare).

                Uite ca am "cercetat" si CIVurile vin cu sigiliul RAR de la producator. Cel putin aici in TM. Din acest motiv dureaza ceva mai mult pana ajung la proprietar. (Informatia e de la un concesionar local).

                Eu iti relatez cum am patit eu si au patit si altii, poate se intampla si cum zici tu dar habar nu am si mi se pare ilogic sa fie asa: eu cumpar o masina noua cu care ma duc direct la inmatriculare...

                Sent from my Mi A1 using Tapatalk
                I have no special talent. I am only passionately curious.

                Comment


                • CIV-ul si certificatul de conformitate le-am primit de la dealer ...în ziua ridicării. Am înțeles că am avut noroc...alții au primit documentele prin curier.
                  Logan 0.9 TCe 2018

                  Comment


                  • Originally posted by radiantm View Post
                    Din graba m-am exprimat gresit :nu era vorba de RAR era DRPCIV-cei cu inmatricularile...
                    Am spus clar la dealer ca vreau masina prin Rabla ,altfel nu-urmand sa cumpar un tichet.M-am dus din timp ca sa nu pierd programul ca in primavara...
                    DA , AM TERMEN DE LIVRARE , CEEA CE MI-A PARUT SUSPECT avaand in vedere ca programul nu a demarat, DAR reprezentantul cu care am vorbit mi-a spus ca va fi prin rabla...PE BONUL DE COMANDA AM O OBSERVATIE prima de casare se reduce la plata diferentei
                    Deci ,mai pot inmatricula masina ?
                    In cazul in care NU prind RABLA(adica m-a fentat dealerul) pot renunta la masina ,chiar cu pierderea avansului de 5%?
                    PS la cod vin/referinta pe bonul de comanda e ceva de gen serie sasiu (sunt o gramada de caractere)
                    Cu mari multumiri,Adi
                    Lucrurile stau in felul urmator:
                    1. Alegi marca si modelul de masina.
                    2. Te duci la dealer si discuti cu el specificand in mod clar ca doresti sa iei masina doar prin Rabla. Atentie, chestia asta este doar verbala si nu va fi intocmit niciun act in acest sens.
                    3. In acest moment dealerul nu poate confirma ca programul Rabla va demara la o anumita data. Totusi, cei de la Dacia cam stiu daca va mai exista sau nu o noua alocare de fonduri si daca au informatia ca va incepe, iti vor lua comanda si iti vor comunica un termen de livrare estimat dupa care trebuie sa platesti avansul. La acest moment tu ai dat comanda si esti inregistrat pentru o masina pe care o vei cumpara normal, la pretul comunicat de dealer, adica fara Rabla.
                    4. Cat astepti, pregatesti toate documentele pentru Rabla. Cand se anunta oficial in ce zi va incepe Rabla, dai fuga la dealer cu toate actele necesare si completezi un formular de inscriere.
                    5. In ziua cand mediul deschide aplicatia de inscriere, cei de la Dacia introduc datele in program si cel mai tarziu a doua zi vei primi raspunsul daca ai fost sau nu acceptat in program.
                    6. Daca nu ai fost acceptat, Dacia iti va inapoia avansul si poti pierde ceva banuti din cauza cursului valutar sau, ca sa nu te piarda de client, iti pot oferi o reducere dar nu la nivelul primei de casare.
                    7. Daca ai fost anuntat ca ai fost acceptat te poti prezenta intr-un termen destul de generos (e de preferabil cat mai repede cu putinta) la dealer cu restul actelor. Tot acum vei face si o cerere prin care vei solicita ca masina sa o cumperi prin Rabla, urmand ca prima inscriere sa fie anulata. Va fi aceeasi masina, aceeasi serie etc.
                    8. Ce se intampla daca masina ta vine totusi inainte de a incepe oficial programul? Simplu, soliciti dealerului sa pastreze masina la ei in curte pana demareaza programul.

                    Ca fapt divers, eu am dat comanda in martie anul trecut si masina mi-a fost livrata fix dupa trei luni.

                    ---------------------
                    In alta ordine de idei, ce intelegeti voi prin infolierea CIV? E vorba cumva de folia de securizare? Daca da, Dacia va inmaneaza CIV-ul (cam la o saptamana dupa livrarea masinii) cu tot cu folia respectiva si nu este nevoie de un drum la RAR. Chiar daca teoretic nu platiti nimic in plus, nu uitati totusi ca pentru numerele rosii se ia 100 de lei.
                    Si da, mai sunt unii dealeri de la alte marci care iti dau CIV-ul fara folia de securizare.

                    Originally posted by rhydin View Post
                    Multumesc de clarificare.


                    referitor la "Deci ,mai pot inmatricula masina ?" Colegul meu a luat ford prin rabla si nu o poate inmatricula pana nu da rabla. Asta mi-a comunicat el azi.
                    Interesanta treaba ca iti apare termenul de livrare pe comanda.
                    Eu am facut si confirmarea si ..... nimic. Drept este ca daca o primesc la sfarsitul lui octombrie numai bine imi revin de pe urma rablei si a avansului .
                    Nici nu o sa mai primesti vreo alta confirmare chiar daca asa scrie acolo.
                    Cat despre colegul tau nu prea inteleg cum de a luat masina fara a avea certificatul de distrugere de la un operator autorizat? Nu primesti masina pana nu predai certificatul respectiv.
                    Poate ca Ford asa face, Dacia insa nu. Poate colegul tau nu a primit CIV pana cand nu vine cu certificatul. Sau poate a luat masina printr-un program intern Ford similar cu Rabla. Asa cel putin era anul trecut. In oricare dintre aceste situatii este insa total irelevant. Aici se discuta despre concesionarii Dacia care ar trebui sa aiba aceeasi metodologie in toata tara si nu despre cei de la Ford.
                    Last edited by gabrieln1960; 30 August 2018, 13:12. Reason: Automerged Doublepost

                    Comment


                    • Originally posted by gabrieln1960 View Post
                      Nici nu o sa mai primesti vreo alta confirmare chiar daca asa scrie acolo.
                      Cat despre colegul tau nu prea inteleg cum de a luat masina fara a avea certificatul de distrugere de la un operator autorizat? Nu primesti masina pana nu predai certificatul respectiv.
                      Poate ca Ford asa face, Dacia insa nu. Poate colegul tau nu a primit CIV pana cand nu vine cu certificatul. Sau poate a luat masina printr-un program intern Ford similar cu Rabla. Asa cel putin era anul trecut. In oricare dintre aceste situatii este insa total irelevant. Aici se discuta despre concesionarii Dacia care ar trebui sa aiba aceeasi metodologie in toata tara si nu despre cei de la Ford.
                      Exact, nu a primit CIV-ul pana nu duce actele solicitate. Dupa cum spuneati acolo cei de la Dacia stiu cand incepe programul.
                      Oricum multumesc pentru mentiunea din pct 8.
                      Artificial intelligence is no match for natural stupidity.

                      Comment


                      • Am uitat sa mai precizez un lucru. Cand dai comanda initiala, o sa platesti avansul de 5% din pretul total al masinii. Daca la acel moment sunt ceva discounturi si tu ai precizat ca vrei numai cu Rabla avansul tot intreg o sa-l platesti (adica la suma fara reduceri) avand posibilitatea ca in momentul in care incepe programul sa beneficiezi de o eventuala oferta valabila la acel moment.
                        Adica daca astazi, cand contractezi o masina, nu ai niciun discount iar cand iti vine masina exista vreo reducere, o garantie suplimentare sau mai stiu eu ce orice altceva o sa beneficiezi de oferta valabila la acel moment.

                        Comment


                        • Multumesc Gabrieln1960 pt raspunsul ultraelaborat si documentat.
                          Temerea mea era ca NU voi putea inmatricula masina (cu livrare din stoc prin Rabla) dupa 1 sept datorita noilor norme .
                          Intre timp(la prima ora a diminetii) am sunat si la Vocea clientului unde o doamna amabila mi-a spus ca seriile(datele) masinilor vandute din lichidarea stocurilor ajung la cei de la DRPCIV si nu vor fi probleme cu inmatricularea.
                          Sper ca nu m-au dus cu vorba si m-au prostit in fata(adica prima multinationala din Romania sa-mi dea o teapa de aprox 10000euro si eu sa nu pot inmatricula masina...)

                          Cu mari multumiri,Adi

                          Comment


                          • Tot Vocea mi-a spus (la început de august) că trebuie înmatriculată până la 31.08.2018 ...și nu părea a avea alternative la întrebarea ce fac eu dacă am programare în sept și nu pot rezolva în timp util.

                            Să înțeleg că graba s-a mai domolit, iar imposibilul a devenit posibil?! Adică ce nu mai putea fi înmatriculat de la 01.09.2018 ...acuma poate fi?!

                            Nu știu dacă să râd sau să plâng ...totul e pe vorbe....
                            Logan 0.9 TCe 2018

                            Comment


                            • Ziceați ca nu voi primi nicio confirmare. Nu sunt 30 de minute de când am fost contactat de către Dacia Pitești sa ma anunțe ca a fost eliberat vin definitiv și ca autoturismul meu va ieși pe 15 Oct din fabrica dar va intra în test 2 zile asadar livrarea exacta va fi în 25 octombrie.
                              Artificial intelligence is no match for natural stupidity.

                              Comment


                              • Originally posted by anduvirgil View Post
                                Tot Vocea mi-a spus (la început de august) c trebuie înmatriculat pân la 31.08.2018 ...i nu prea a avea alternative la întrebarea ce fac eu dac am programare în sept i nu pot rezolva în timp util.
                                Pai daca ti-au zis de la VC probabil ai omologare veche si atunci trebuie sa o inmatriculezi pana pe 1.09.

                                Mergi la DRPCIV. Am inteles ca au prioritate cazurile astea.

                                Dar verifica tipul omologarii inainte, sa nu existe dubii.




                                Sent from my Mi A1 using Tapatalk
                                I have no special talent. I am only passionately curious.

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google