Probleme Tehnice Logan II

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • #91
    Cartea de intretinere nu duce la nicio relatie contractuala.
    Deci, poate scrie acolo ca toate mamele sunt virgine!
    Este un material informativ, si n-aveti cum sa castigati chiar daca cereti si faceti gura.

    Totusi, mie imi pare o imbecilitate sa ceri ceva ce scrie intr-un manual!
    Deci, oricum nu primiti, indiferent ce faceti si la cine faceti gura, sau cu cine faceti gura.


    Si cu toate astea, la ce va foloseste semnalizarea cu impuls? Eu am la toate masinile si imi pare un mare rahat. Afara daca vreau sa depasesc, cele 3 semnale nu sunt suficiente pentru a trece pe banda cealalta. In oras, la fel, prea putine ca sa poti fi facut vizibil.
    Sa mor daca inteleg la ce ajuta porcaria asta de functie dupa care toata lumea plange.

    @Mihai: "Daca te uiti cu atentie in manual vei vedea ca nu apare nicaieri stema dacia si nici renault. Ba mai mult volanul (vezi imaginile de la 2.19 pana la 2.25, si nu numai) este diferit de cel de dacia, este de renault dar fara sigla. De asemenea la 6.6 veti vedea ca masina are bara fata de renault simbol, dar fara sigla. Concluzia este ca elementele comune trebuie sa aibe aceleasi functii, adica motoare identice, calculatoare identice, functii date de calculator identice,... " si sa aiba aceleasi culori, aceleasi femei ocupante si aceleasi probleme... Bun rationament, ce sa zic
    Last edited by Cezar; 16 May 2013, 10:07.

    Comment


    • #92
      Nu am reusit sa descopar acel meniu.
      Daca il stie cineva poate ne spune si noua.

      Nu se plange chiat toata lumea.
      Mai sunt persoane care cauta nod in papura.
      Last edited by stoicanu; 16 May 2013, 10:35. Reason: Automerged Doublepost
      sigpic

      Comment


      • #93
        @Cezar: "Cartea de intretinere nu duce la nicio relatie contractuala. Sa mor daca inteleg la ce ajuta porcaria asta de functie dupa care toata lumea plange."

        Pai ca sa intelegi treaba asta trebuie sa ii intrebi pe cei de la uzina care au conceput aceasta functie.
        Conform legilor din tara asta orice produs trebuie sa fie insotit de un manual de utilizare sau de instructiuni de utilizare, iar nerespectarea acelor instructiuni duce la pierderea garantiei. Deci! Oare ce document primit la achizitionarea masinii reprezinta o relatie contractuala?
        sigpic

        Comment


        • #94
          Factura si Op-ul pentru plata!
          In rest, la data achizitionarii ai fost informat de dotarile masinii, dotari ce sunt specificate atat pe site cat si atunci cand ai cumparat-o.
          Asadar, tu ti-ai dat acordul ca ai cumparat produsul X cu specificatiile prezentate.
          Ca ai gasit tu in manualul de utilizare, este partea a 2 a. Aia nu conteaza, indiferent cat crezi tu ca ar putea conta.
          Sau, da niste bani pe un avocat sa te reprezinte intr-un proces cu uzina

          N-au conceput-o ei, ci doar au implementat-o
          N-am ce sa-i intreb, pt ca am deja pe celelalte masini si nu-mi foloseste la nimic!

          Comment


          • #95
            Originally posted by Cezar View Post
            la ce va foloseste semnalizarea cu impuls? Eu am la toate masinile si imi pare un mare rahat. Afara daca vreau sa depasesc, cele 3 semnale nu sunt suficiente pentru a trece pe banda cealalta. In oras, la fel, prea putine ca sa poti fi facut vizibil.
            Sa mor daca inteleg la ce ajuta porcaria asta de functie dupa care toata lumea plange.
            Inseamna ca esti sofer cu bun simt si semnalizezi intentia si actiunea ca la carte ca sa vada si ceilalti participanti la trafic ce urmeaza sa faci si sa se adapteze, nu ca majoritatea care cred ca fac intindere daca misca batzu ala in sus si in jos cand fac manevre stanga dreapta. (Sunt la un pas de a monta un silicon/cauciuc gros pe bara din fatza ca sa ii misc un pic de pe traiectorie ). Mai avem un pic si ajungem ca in tarile super algomerate din Asia.

            Au aparut dezechilibre/zgomote aiurea la motorasul potent dar in 3 cilindri? Ar fi trebuit o reclama / campanie pentru logan cu motor 0.9tce cu cateva sute de mii de km...

            Comment


            • #96
              Pana acum nu a aparut nici un zgomot in plus la motoras.
              Chiar s-a mai linistit si parca nu mai trepideaza ca in primele mii de km.
              Am ajuns la 21.000 km in bord.
              sigpic

              Comment


              • #97
                Originally posted by indefinite View Post
                Inseamna ca esti sofer cu bun simt si semnalizezi intentia si actiunea ca la carte ca sa vada si ceilalti participanti la trafic ce urmeaza sa faci si sa se adapteze, nu ca majoritatea care cred ca fac intindere daca misca batzu ala in sus si in jos cand fac manevre stanga dreapta. (Sunt la un pas de a monta un silicon/cauciuc gros pe bara din fatza ca sa ii misc un pic de pe traiectorie ). Mai avem un pic si ajungem ca in tarile super algomerate din Asia.

                Au aparut dezechilibre/zgomote aiurea la motorasul potent dar in 3 cilindri? Ar fi trebuit o reclama / campanie pentru logan cu motor 0.9tce cu cateva sute de mii de km...
                Sunt sunt cel mai bun sofer, drept dovada ca am avut permisul suspendat de 2 ori pentru neacordare de prioritate. Probabil de acolo mi se trage semnalizarea prelungita.
                Totusi, 3 semnale chiar nu sunt suficiente pentru a putea trece in siguranta de pe o banda pe alta. Poate doar zmucit.
                La viteza mare nici nu mai zic. Ai dat 3 si abia incepi schimbul de benzi. Pana il termini mai ai nevoie de 3.
                Deci, din punctul meu de vedere este fix inutil!

                Comment


                • #98
                  Originally posted by Cezar View Post
                  Cartea de intretinere nu duce la nicio relatie contractuala.
                  Deci, poate scrie acolo ca toate mamele sunt virgine!
                  Este un material informativ, si n-aveti cum sa castigati chiar daca cereti si faceti gura.

                  ...
                  Nu as vrea sa o lungim la nesfarsit ... chiar nu are rost ... insa te rog sa o sesizare la ANPC pe tema faptului ca in manualul de utilizare al unui produs ai gasit o functionalitate pe care aparatul tau nu o are (sau nu functioneaza) si ca in manualul respectiv nu iti spune nicunde ca acea functionalitate este una optionala (etc.) si sa vedem ce rapsuns primesti.
                  Eu unul am avut cateva sesizari de genul acesta pana acum si ...culmea ... mi s-a dat dreptate spunandu-mi-se ca manualul este parte integranta a unui produs etc.
                  Merci
                  sigpic
                  This is My Ride!
                  !Visit and enjoy!

                  Comment


                  • #99
                    Poate nu este locul potrivit, dar nestiind unde sa postez am zis sa pun aici lucrarea pe care am facut-o astazi.

                    In cateva cuvinte, ieri am fost cu putina treaba pe la Giurgiu si stand vre-o doua ore pe langa masina am mai analizat-o nitel si am vazut ca radiatoarele, mai bine zis sinusoidele alea din tabla de aluminiu care fac stransferul termic de la radiatoare au fost strambate de pietricele.
                    Avand in vedere treaba aceasta, dar si putin timp liber, astazi am fost la un magazin de accesorii auto, am cumparat o sita de aluminiu (erau diverse culori, eu am luat neagra) pentru auto la 17 lei si m-am apucat de treaba. Rezultatul este urmatorul...
                    Attached Files
                    Last edited by MihaiiahiM; 16 May 2013, 23:26.
                    sigpic

                    Comment


                    • Originally posted by M.FLORIN View Post
                      Nu as vrea sa o lungim la nesfarsit ... chiar nu are rost ... insa te rog sa o sesizare la ANPC pe tema faptului ca in manualul de utilizare al unui produs ai gasit o functionalitate pe care aparatul tau nu o are (sau nu functioneaza) si ca in manualul respectiv nu iti spune nicunde ca acea functionalitate este una optionala (etc.) si sa vedem ce rapsuns primesti.
                      Eu unul am avut cateva sesizari de genul acesta pana acum si ...culmea ... mi s-a dat dreptate spunandu-mi-se ca manualul este parte integranta a unui produs etc.
                      Merci
                      Bine
                      Du-te si plangi la Anpc, sa vedem ce iese

                      Comment


                      • Originally posted by MihaiiahiM View Post
                        Poate nu este locul potrivit, dar nestiind unde sa postez am zis sa pun aici lucrarea pe care am facut-o astazi.

                        In cateva cuvinte, ieri am fost cu putina treaba pe la Giurgiu si stand vre-o doua ore pe langa masina am mai analizat-o nitel si am vazut ca radiatoarele, mai bine zis sinusoidele alea din tabla de aluminiu care fac stransferul termic de la radiatoare au fost strambate de pietricele.
                        Avand in vedere treaba aceasta, dar si putin timp liber, astazi am fost la un magazin de accesorii auto, am cumparat o sita de aluminiu (erau diverse culori, eu am luat neagra) pentru auto la 17 lei si m-am apucat de treaba. Rezultatul este urmatorul...
                        idee de nota 10. acea plasa metalica cum l-ai montat/prins?

                        Comment


                        • Am prins plasa din loc in loc cu soricei (coliere de plastic negre mici) de grila originala. Este simpla treaba si se rezolva in maxim o ora. Daca te uiti cu atentie se vad in prima si a treia poza.
                          Last edited by MihaiiahiM; 17 May 2013, 08:21.
                          sigpic

                          Comment


                          • Originally posted by MihaiiahiM View Post
                            Am prins plasa din loc in loc cu soricei (coliere de plastic negre mici) de grila originala. Este simpla treaba si se rezolva in maxim o ora. Daca te uiti cu atentie se vad in prima si a treia poza.

                            Astazi a fost ridicat masina, pentru a se monta scutul metalic.
                            Si asa am avut si eu ocazia sa ma uit mai atent.
                            Intradevar, si la mine (masina are 4.000km) deja se vede destul de accentuat la radiator. dar nu DOAR la partea inferioara (pe desen cu nr.2), chiar si la partea superioara (pe desen cu nr1) (adica sar pietricele si pe partea cu nr.1.
                            Deci ma gandesc ca nu ar fi mai bine sa se monteze un grilaj care acopera intregul radiator.
                            Dar cum sa fie prins aceea plasa metalica, sa nu faca zgomot?

                            2. Cum ai reusit sa bagi manasi acel grilaj intre spoiler si radiator?
                            Attached Files
                            Last edited by djxhouse; 17 May 2013, 17:51.

                            Comment


                            • Au aparut si la mine primele probleme, desi am doar 2500 km, respectiv niste pocnituri la viteze foarte mici (adica cand plec de pe loc sau cand opresc) - de la 30-40 km/h în sus masina merge perfect.
                              Am fost la reprezentanta, mi-au ridicat-o pe elevator, au tras de toate articulatiile si au spus ca totul e in regulă, sa merg linistit, iar daca nu dispare troncanitul sau dace se agraveaza sa revin.

                              Comment


                              • ... nasol ... dar asta suna a o alta caseta de directie schimbata

                                Sent from my GT-I9300 using Forum Runner
                                sigpic
                                This is My Ride!
                                !Visit and enjoy!

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google