Bandouri Logan 2

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • #61
    Exista vreun risc de deteriorare a lacului sau a vopselei daca mi le deslipesc in service? Astazi reusesc in sfarsit sa ma sincronizez cu service-ul dupa o luna jumatate (cu toate ca eu am observat dupa o ora de la plecarea din reprezentanta cand am ridicat-o) si sa vad ce le fac pentru ca sunt dezlipite...

    Edit: prima poza e recenta, a doua e de cand am ridcat-o. S-o fi adunat multa mizerie incat sa necesite deslipirea si apoi lipirea? Sau le dau jos si in gunoi cu ele?
    Attached Files
    Last edited by iatagan; 13 July 2018, 11:19.

    Comment


    • #62
      In mod normal se dezlipesc, se curata si se lipesc iar, corect.
      Alta varianta care ar fi? Sa iti umple gaurile cu lipici? Doar ca sa nu iti mai intre apa/mizerie? Asta poti sa faci si tu...Dar e o carpeala ordinara

      Comment


      • #63
        L-au dat jos pe cel lipit ciudat si l-au inlocuit cu unul nou. Am impresia ca asa sunt construite, adica acum le dau si eu dreptate ca nu era din vina lor cum s-a lipit... In fine, cel nou pare ok... Mai am la altul varful putin dezlipit dar asta e...

        Comment


        • #64
          Poate nu e vina lor dar nu trebuiau sa ti-o predea asa. Daca vezi ca sunt strambe le schimbi singur. Dar au zis "lasa ba ca merge asa"...Bine ca ai rezolvat

          Comment


          • #65
            Salut prieteni, cei care aveti din fabrica asa ceva, sunteti norocosi. Eu am Black & White Edition si nu are asa ceva iar daca le aveam, scuteam vopsirea usilor partea dreapta.
            In vacanta in Turcia, un scuterist idiot, m-a sters pe partea dreapta chiar deasupra pragului. Ideea este ca am vopsit in pierdere si culoarea Dune Beige este una extrem de pretentioasa iar in lumina, se vad umbre. Din nefericire am ochiul format si imi sare mereu in evidenta acest lucru.
            Ideea este ca vreau sa achizitionez acele bandouri autocolante originale, singura mea grija este ca in timp sa nu se dezlipeasca, de aceea va intreb, cei care ati montat asa ceva, rezista in timp, se dezlipesc ?

            Comment


            • #66
              conteaza ce dublu adeziv folosesti, este unul 3M foarte puternic, VHB, imi scapa denumirea exacta dar il poti gasi la baietii de la Leykom care importa 3m

              Comment


              • #67
                Am folosit așa ceva la vechea mașina cu rezultate bune...încă rezista după un an https://www.dedeman.ro/bucuresti5/ba...-5-m/p/5001588
                Logan 0.9 TCe 2018

                Comment


                • #68
                  Nu voi folosi alt adeziv decat cel ce se gaseste pe bandouri, vreau sa achizitionez bandourile originale de la dearleship, am vazut ca au un cost de 260 ro.
                  Sunt rezistente in timp odata lipite?

                  Comment


                  • #69
                    Parerea mea e ca bandourile alea nu ajuta cu nimic, mai mare bataie de cap. Am o fabia 1, e lovita si zgariata saraca pe toate usile, de la parcarile vecinilor care deschid usile larg fara sa se uite ca nu sunt singuri in parcare. O solutie mult mai buna, cred eu, e aplicarea de folie magnetica pe partile cele mai proieminente ale usilor, acolo se produc zgarieturile, nu in partea de jos unde sunt bandourile. Am vazut pe net folii de 1 mm grosime cu o fata de vinil, poate fi decupata in ce forma si dimensiune doresti si apoi lipita pe usa. O poti da jos cand doresti, ideea e sa nu ti-o dea jos cineva atunci cand nu doresti.

                    Comment


                    • #70
                      Ugabrielu, da-mi si mie un link in privat, nu stiam ca ca exista asa ceva. Ai avut? Se aduna mizerie? Mersi!

                      Comment


                      • #71
                        Eu dupa ce am montat bandourile, de a lungul timpului mi au salvat portierele de destule zgarieturi si mici lovituri

                        Comment


                        • #72
                          Mai bine foliati masina pe usi stinga dreapta sau unde credeti ca e dispusa la zgarieturi si de-foliati inainte de vinzare va fi vopseaua ca si noua, asa facem noi la taxi si clientul o ia de fata-mare masina !
                          Last edited by george.sce; 11 October 2019, 16:07.

                          Comment


                          • #73
                            iatagan
                            Iti trimit pe privat doua link-uri ce mi s-a parut mie interesant, cred ca cea mai buna e de 0.9 mm la 60X90. Cred eu ca e suficient de groasa, poate fi decupata si in ce forma vrei, o lipesti foarte usor si o dai jos cand vrei fara batai de cap.
                            Nu stiu daca pot sa pun link-urile in articol, sa nu ma trezesc cu vreun ban.

                            Comment


                            • #74
                              Folie magnetica
                              Toti magnetii de care ai nevoie intr-un singur loc! Supermagneti din neodim (NdFeB), ferita si AlNiCo, banda magnetica, folie magnetica, magneti tip oala, magneti industriali, alte produse magnetice. Pret de importator, expediere rapida din stoc!

                              sau am mai gasit asta unde vinde la metru


                              Prima mi s-a parut OK, are 1 mm grosime, suficient de groasa sa atenueze loviturile si suficient de mare sa acoperi ce portiune doresti. Prima chiar e dedicata pentru reclame pe autovehicule.

                              Comment


                              • #75
                                E interesant!
                                ideea este că sunt la a 3 a mașina nouă (cu Casco). M-am "abrutizat" in mediul asta in care trăiesc...in Bucureștiul magic unde ori îți faci Casco-ul muci in fiecare an să repari ce fac bizonii oricum și oriunde, ori faci o colantare totală gen taxi (dar oricum nu va atenua șocurile date la maxim de uși sau alte obiecte, biciclete, cărucioare, chei bine ținute în mână) ori îți dezvolți o "bătătură" cum am făcut eu până la urmă...
                                Devii imun până la urmă și nu merită ulcerul și nervii dezvoltați pe parcursul deținerii mașinii....este imposibil sa previi tot și dacă ai bani suficienti atunci îți repari mașina în fiecare lună. Daca nu, îți faci frumos înăuntru, sa te simți bine și accepți că este imposibil să te ferești de toți bizonii și toate elementele naturii ce vor face exteriorul praf....

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google