Imbunatatiri Logan 2

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Pai aici nu mai este vina lor


    Sent from my iPhone using Tapatalk
    sigpic

    Comment


    • Nu am zis ca este vina lor, vina mea ca nu m-am uitat cu atentie si m-am increzut prea mult in tehnologie.

      Comment


      • Senzorii sunt buni. Vreau si eu. Am ras eu de mine cand am dat cu spatele intr-un stalp intr-o parcare la un "supramarket", dar am si vazut pe altul dand la fel ca mine. Sunt stalpii aia cam de 80cm inaltime care nu se vad prin luneta de la o anume distanta.

        Comment


        • stai linistit Fanez, eu am dat intr-un zid de piatra ... Are curu mare, scaunele alea inalte, e dificil de apreciat ... Ce am mai condus eu: espero, nissan primera nu mi se pare asa dificil ca la logan de dat cu spatele. O camera de filmat e perfecta si ceva bun la orice masina parerea mea, mai ales la loganel ...

          Comment


          • Eu am senzori de parcare montati la 3 luni dupa ce am luat masina, dar niciodata nu m-am bazat pe ei. Cel mai bine te orientezi in oglinzile laterale. Daca esti in Logan Van, unde nu ai luneta, ce faci? Nu mai dai cu spatele?

            Daca tot luati senzori de parcare, luati din aia cu avertizare sonora. Privirea trebuie sa stea in oglinzile laterale, nu in display (sau in navigatie - pentru cei cu camera).
            Last edited by vitriol; 10 March 2017, 09:45.
            sigpicI don't want you to think like me, i just want you to think.

            Comment


            • Am senzori montati din fabrica.Am cerut sa-i monteze ptr ca Loganul 2 are portbagajul inalt fata de 1310 .Cand parchez lareral sau cu spatele,ma uit numai in retrovizoere dar ascult si sunetul emis de senzori.Nu au dat gres daca rulezi cu viteza mica sa ai timp sa franezi.Cand suna lung inseamna ca sunt la 30 cm fata de obstacol.Borduri nu am luat ptr ca masina are garda inalta iar stalpisori nici atat.Un bun sofer testeaza terenul inainte.
              Cu camionul e mai greu dar ii inveti gabaritul si lui pana la urma.
              Nu condu cu viteza mai mare decat poate sa zboare ingerul tau pazitor!! sigpic

              Comment


              • Cele mai tampite faze sunt cu carucioarele in parcarea supermarketului. Am vazut cu ochii mei cum un pustan a fost trimis de tat-su sa duca caruciorul si intentionat (sau prostie) la lasat in spatele unei masini, unde o cucoana la volan a inceput manevra sa dea cu spatele (s-au aprins luminile).......unghiul perfect....si aia, nesimtita, la proiectat in alta masina....bineinteles, toti au tulit-o de la locul faptei. Din acest motiv recomand camera video, dublata de senzori parcare cu semnal sonor....cum a scris si Vitriol. Cand parchezi undeva faci o recunoastere a terenului, doar nu ai un camion cu remorca......te uiti un pic in jur sa vezi, poate sta sa cada un copac , macara pe masina, cum am patit eu...capac de canal lipsa in fata rotii, unghi fara vizibilitate, acoperit de iarba, vegetatie.
                Last edited by Oti; 10 March 2017, 12:44.
                „Decât să înjuri întunericul, mai bine aprinde o lumânare.”

                Comment


                • Nu stiu daca m-as putea obisnui cu camera video.Ar insemna sa stau cu ochii in Navi si mai rar in retrovizoare.
                  Nu condu cu viteza mai mare decat poate sa zboare ingerul tau pazitor!! sigpic

                  Comment


                  • Alta faza intre posesori de Dacia in supermarket, tanar cu Logan da cu spatele sa iasa din parcare cu manevra spre dreapta, unul cu Dacia 1300, pensionar, s-a bagat in unghiul mort....si poc cade spoilerul din plastic intr-un nor de praf, de la Dacia 1300, aripa indoita, samd. Pe urma ...circ...cu toate alea. Camera video....te obisnuiesti cu monitorul, arunci un ochi si pe ala., mai ales cand senzorii te avertizeaza.
                    Last edited by Oti; 10 March 2017, 13:00.
                    „Decât să înjuri întunericul, mai bine aprinde o lumânare.”

                    Comment


                    • Am si eu senzori montati de ei cand am cumparat masina cu avertizare sonora si un mic display cu liniute montat pe oglinda retrovizoare. Sunt buni mai ales ca am logan mcv dar ce ma deranjeaza la ei ca pe vreme urata atunci cand se murdaresc (stropi, noroi...) cand bag in marsarier te avertizeaza sonor chiar daca nu am obstacol in spate

                      Comment


                      • Senzorii de parcare sunt mai buni decat nimic, camera de marsarier e mai buna decat senzorii. Cine vrea sa fie "acoperit" isi ia si senzori si camera.

                        Comment


                        • Am si senzori, am si camera. Prea putin ma uit pe ecranul navigatiei cand dau cu spatele. E utila camera in parcarea spic, mai ales in zonele aglomerate si pe bulevardele "de viteza", intrucat iti arata ceea ce nu vezi venind din lateral decat daca dai cu spatele mai mult si te apropii de prima banda.
                          Camera+senzori+navigatie+atentia soferului fac echipa buna.

                          Comment


                          • Poate in viitor imi voi monta si eu camera ,daca spuneti ca ajuta la parcare.
                            Nu condu cu viteza mai mare decat poate sa zboare ingerul tau pazitor!! sigpic

                            Comment


                            • Pentru ca aveam un buton fals am zis sa ii gasesc o utilizare practica , asa ca l-am decupat si montat in el un voltmetru luat de pe Aliexpress.
                              Alimentarea se face de la butonul de langa care are plus de contact pentru alimentarea geamurilor electrice.
                              Attached Files
                              Captain of the black pearl

                              Comment


                              • Am reusit in sfarsit sa-mi pun (de fapt mi-a pus GFN ) plasa la priza de aer a ventilatiei/aerotermei.
                                Inainte

                                Si dupa.

                                Fabian, trebuia sa tragem si noi firele alea mai sub priza.
                                Attached Files
                                Last edited by 77sky; 5 June 2019, 19:32.

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google