Piese Schimbate Pe Garantie

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • #76
    Eu am inteles ca nu ti-a schimbat pe garantie, nasol, problema cu condensul iarasi nasol, numai ca trebuia scrisa la probleme tehnice logan2, pe acolo se uita si natafletii de la fabrica ( au alergie si la rugina).

    Trimis de pe al meu K013 folosind Tapatalk
    „Decât să înjuri întunericul, mai bine aprinde o lumânare.”

    Comment


    • #77
      Schimbat sine scaun sofer

      Comment


      • #78
        Ce simptome aveau?
        La stepway scaunul pasagerului culiseaza f greu,la Iastsa Campina au uns sina,nicio remediere,la Serus Ploiesti au gasit nu stiu ce material prins acolo,l-au scos dar tot greu culiseaza.De pe scaunul soferului este imposibil sa misc scaunul pasagerului cu o mana,trebuie sa ma imping serios in el.Nici Serus nici Iatsa nu au vrut sa-mi schimbe amarata aia de sina.
        Rulez pe Logan 2 1.5 Dci si Stepway 2 1.5 dci

        Comment


        • #79
          Originally posted by florinm View Post
          problema cu condesu am intampinato si eu la faru din stanga , am duso la ei pt poze si etc apoi am revenit dupa 2 zile cu masina la ei sa se uite la far ...... dupa ce a trimis pozele la dacia raspunsu a fost : condensul este fenomen natural si e specificat si in carte . nu imi inlocuieste farul . am facut re analizare am sesizat la vocea clientului de 2 3 ori si la fel nu mi se da acceptul pt skimbarea farului

          cand am dus masina la ei era condens dar dupa ce au testat ei faru mai multa apa este in far . . dar cu toate asta dacia nu aproba schimbarea farului. masina este din 26.06.2015 de la meridian sud.
          Reclamatie la ANPC Arges si Bucuresti. Au experienta, in acest domeniu.

          Comment


          • #80
            Originally posted by masinamica View Post
            Ce simptome aveau?
            La stepway scaunul pasagerului culiseaza f greu,la Iastsa Campina au uns sina,nicio remediere,la Serus Ploiesti au gasit.........
            Si eu intampin aceeasi problema:de pe partea dreapta,scaunul pasagrului se misca extrem de greu.Nu mai vorbesc daca vreau sa ii modific pozitia de pe scaunul soferului....

            Comment


            • #81
              Originally posted by masinamica View Post
              Ce simptome aveau?
              La stepway scaunul pasagerului culiseaza f greu,la Iastsa Campina au uns sina,nicio remediere,la Serus Ploiesti au gasit nu stiu ce material prins acolo,l-au scos dar tot greu culiseaza.De pe scaunul soferului este imposibil sa misc scaunul pasagerului cu o mana,trebuie sa ma imping serios in el.Nici Serus nici Iatsa nu au vrut sa-mi schimbe amarata aia de sina.
              Asa fac toate, ca sa misc scaunul pasagerului, cobor, trec in locul pasagerului si trag de el. l-am mai uns cu spray cu ulei, niciun rezultat viabil. Merge mai usor cand te asezi pe el, altel gol, greu se mai clinteste din loc.

              Comment


              • #82
                Si la mine este la fel, cum a scris aris86.

                Trimis de pe al meu K013 folosind Tapatalk
                „Decât să înjuri întunericul, mai bine aprinde o lumânare.”

                Comment


                • #83
                  Daca ma urc pe scaunul pasagerului si misc scaunul soferului merge fara sa aplic forta deci e clar ca nu e ok,sina aia trebuie sa culiseze fara sa te impingi in el sau sa te infigi in maner si sa te tragi cu tot cu pres in fata sau dupa caz sa te impingi in spate.
                  Cand ma duc pentru inlocuire bloc lumini o sa vad cum o dau sa-mi schimbe sina,m-am saturat sa ma imping in ea.
                  Rulez pe Logan 2 1.5 Dci si Stepway 2 1.5 dci

                  Comment


                  • #84
                    Sinele au fost schimbate deoarece scaunul avea joc - daca tineam de spatar si il miscam, scaunul se misca ( juca pe sine ). Si se misca si greu fata-spate, daca incercam sa-l reglez.

                    Filmuletul din postul asta, se intampla si la mine

                    Comment


                    • #85
                      Sandero Stepway 2 dci 90-06 2013(68k km) Inlocuit:Bascula dr,bloc lumini,tubulatura -admisie,maneta schinbator viteze(se rosese cusatura,hiba inca de la megane 2)
                      Urmeaza schimb furtun intercooler-tubulatura admisie(intercooler murdar de vapori de ulei) si probabil scaun sofer,azi l-am simtit ca se misca spatarul mai tare.
                      Ambreiaj-trepideaza la plecarea de pe loc nu f deranjant dar nici nu pleaca fluid.

                      Logan 2-dci 75(65k km) cu soft-11-2013 inlocuit tubulatura admisie.Nu necesita inlocuire bloc,nu bate nu troncane per total merge de 10x mai bine ca sandero este mai inchegat si nu are vreun greieras.
                      Ambreiajul cupleaza f lin desi cuplul acum este crescut,la fel ca dci 90 stock.

                      Per total loganul care a fost mai ieftin cu 2000 euro este mai fiabil si merge pe tot felul de drumuri asfaltate si neasfaltate.
                      Rulez pe Logan 2 1.5 Dci si Stepway 2 1.5 dci

                      Comment


                      • #86
                        La-i nimerit (LOGAN) mai fiabil, sunt aceleasi masini, nu se poate generaliza, "Logan mai bun ca Sandero", poate sa fie si invers. Nu sunt doua Logan-uri la fel (fiabilitate, rugina).
                        Este o completare, nu contrazic pe nimeni.
                        Last edited by Oti; 12 November 2015, 09:54.
                        „Decât să înjuri întunericul, mai bine aprinde o lumânare.”

                        Comment


                        • #87
                          Avem la firma un Sandero din Octombrie 2013. Este condus zi de zi de o coleg.Sunt unele lucruri care i se pot reprosa ei (fetele de usi zgariate, barile zgariate la colturi, d'astea), dar alte lucruri precum mastic umflat si rugina pe la scurgerile din portiere, bord care are turme de greieri, chedere coapte, usi care joaca in balamale, vopsea exfoliata pe hayon nu tin de sofer!
                          MULTA LUME, PUTINI OAMENI...

                          Comment


                          • #88
                            Asta e clar ca am nimerit unul mai cu ghinion,dar parca e un facut.Intre 2005-2012 am avut 2 logan1 disesel 65 respectiv 67.Cel de 67 a avut numai probleme,cel de 65 merge si acum la peste 300k km fara interventii la motor sau sistemul de injectie.

                            Rugina nu am pe nicaieri desi ma asteptam la logan care are vopsea nemetalizata.Dar masinile sunt spalate o data pe saptamana,la fel erau tratate si celelalte care cu greu au ruginit.
                            Last edited by masinamica; 12 November 2015, 10:25.
                            Rulez pe Logan 2 1.5 Dci si Stepway 2 1.5 dci

                            Comment


                            • #89
                              Originally posted by masinamica View Post
                              Sandero Stepway 2 dci 90-06 2013(68k km) Inlocuit :...
                              Ambreiaj-trepideaza la plecarea de pe loc nu f deranjant dar nici nu pleaca fluid.
                              Aceeasi treaba si la mine. Dar am vazut ca doar cand motorul e rece se reproduce fenomenul. Dupa ce s-a incalzit, merge perfect lin. L-au inlocuit sau doar e o observatie ?

                              Altii cu aceeasi problema descrisa ca mai sus, ati rezolvat ceva ?

                              Comment


                              • #90
                                Nu l-am inlocuit inca,e destul de greu sa-i convingi ca este defect de fabricatie.Ciudat este faptul ca in primii 20-30k km nu a trepidat.
                                La mine trepideaza indiferent de temperatura.
                                Rulez pe Logan 2 1.5 Dci si Stepway 2 1.5 dci

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google