Problema Motor 0.9 TCe

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • #31
    Nasol, ca nu mai e garantie... E cumparata în septembrie 2013. De asta sunt panicat de costuri. Si ai dreptate e cam devreme. În iarna asta am tot completat cu antigel, la, un moment dat mi-a crescut nejustificat nivelul uleiului pe joja, adica, în urma cu o saptamana era normal i apoi cu 1 cm peste maxim (fara sa completez sau schimb). Am dat excedentul afara imediat. E posibil sa ajunga antigel i în ulei? Avand in vedere ca sunt ceva pb pe partea asta, e posibil sa fie vreun OTS i pentru pierderile de lichid de racire, sa scap de plata (mai plang altii i pe afara din cauza asta)?

    Trimis de pe al meu ASUS_Z00LD folosind Tapatalk

    Comment


    • #32
      Cum ai eliminat excedentul?
      Trebuia să golesti pe la bușonul de golire... vedeai clar dacă ai antigel in ulei.
      Dacă aștepți ots-uri păstrând apa in ulei, o să faci varza motorul!
      „Viaţa e prea importantă ca să fie luată în serios.” Oscar Wilde

      Comment


      • #33
        În 2013 s-a oferit gratis 2 ani dacia extenso. Eu am prins promoția și mai este în garanție anumite elemente ale mașinii pana în noiembrie 2018.

        Comment


        • #34
          Originally posted by tipicarul View Post
          Cum ai eliminat excedentul?
          Trebuia s golesti pe la buonul de golire... vedeai clar dac ai antigel in ulei.
          Dac atepi ots-uri pstrând apa in ulei, o s faci varza motorul!
          Am scos cu perfuzorul.. Nu e spuma pe busonul de umplere si pe joja uleiul arata ok, de asta nu m-am alarmat atunci. Am intrebat, daca ar fi posibil, avand în vedere scurgerile exterioare...

          Trimis de pe al meu ASUS_Z00LD folosind Tapatalk

          Originally posted by aris86 View Post
          În 2013 s-a oferit gratis 2 ani dacia extenso. Eu am prins promoia i mai este în garanie anumite elemente ale mainii pana în noiembrie 2018.
          Oare de la VC pot afla daca mai e în garantie? La achizitie nu mi s-a spus treaba asta. tiam ca extenso e contracost. Nu am nicio mentiune pe documentele masinii despre perioada de garantie, am verificat. De aceea am presupus ca a fost de 3 ani.

          Trimis de pe al meu ASUS_Z00LD folosind Tapatalk
          Last edited by sebi.vas; 26 March 2017, 01:26. Reason: Automerged Doublepost

          Comment


          • #35
            Daca ti-a crescut brusc 1 cm, trebuia să faci o verificare completa nu doar sa bagi perfuzorul!
            Probabil că acum ai in baie o emulsie ulei-antigel care îți va scurta viața motorului.
            „Viaţa e prea importantă ca să fie luată în serios.” Oscar Wilde

            Comment


            • #36
              Da, poți sa suni luni la VC, sfatul meu ar fi sa nu mai meri cu mașina, ca e posibil sa fi făcut daune destul de mari la motor. Dacă ai garanție, poate ai noroc sa-ti schimbe și alte elemente la motor. În acea perioada s-a dat la toți dacia extenso pe 2 ani gratuit.

              Comment


              • #37
                Nu e pb, ca motorul asta are "tehnologie de formula 1" ,merge si fara ulei )), asa a zis Renault.. Nu imi spune si mie nimeni cât ma costa distractia cu termostatul sau ce o fi pe acolo..

                Trimis de pe al meu ASUS_Z00LD folosind Tapatalk

                Comment


                • #38
                  Pai cat poate sa coste ?
                  La audi am dat 100lei pe un termostat + antigel...

                  Comment


                  • #39
                    Aici nu se schimba doar termostatul, se schimba blocul cu tot.

                    Last edited by aris86; 26 March 2017, 11:57. Reason: Automerged Doublepost

                    Comment


                    • #40
                      Mda... urmeaza ca la noua generatie logan sa dam roata jos ca sa schimbam un bec, exact ca la megane 2...

                      Comment


                      • #41

                        Daca nu ma însel este cutie iesire apa


                        Sent from my iPhone using Tapatalk
                        sigpic

                        Comment


                        • #42
                          Mulumesc

                          Trimis de pe al meu ASUS_Z00LD folosind Tapatalk

                          nu mai folosi "quote" cand raspunzi ultimului post!
                          Last edited by Seba; 26 March 2017, 22:19.

                          Comment


                          • #43
                            De ce ai schimbat si radiatorul??

                            Vroiam sa te intreb de mult daca pana la 200 de mii cat ai acum ai avut probleme cu bobinele de inductie?

                            Comment


                            • #44
                              Termostatul la H4B400 e altul, nu ce apare pe codul de la stoicanu.

                              Ce a schimbat stoicanu era 1, termostatul e 3

                              cutie apa
                              110608635R cod vechi 110606217R
                              29,61e
                              marking 110606217R

                              termostatul e sub alternator
                              cutie vana termostat
                              110616064R
                              61,91e+tva
                              marking 110171.110172
                              deshidere de la 83C
                              Attached Files
                              Last edited by t0rquemada; 26 March 2017, 19:45.
                              Pentru H4B(0,9 TCe) datu' cu părerea (mai ales cand nu ai toate datele) e sport național - Do not feed the trolls.

                              Comment


                              • #45
                                Originally posted by sebi.vas View Post
                                Nu e pb, ca motorul asta are "tehnologie de formula 1" ,merge si fara ulei )), asa a zis Renault.. Nu imi spune si mie nimeni cât ma costa distractia cu termostatul sau ce o fi pe acolo..

                                Trimis de pe al meu ASUS_Z00LD folosind Tapatalk


                                Buna gluma!
                                „Viaţa e prea importantă ca să fie luată în serios.” Oscar Wilde

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google