Problema Motor 0.9 TCe

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Dap, taciune, ca si la celelalte 2 turbo pe care le am in batatura. Lucrurile s-au schimbat, in cazul "celorlalte" doua, dupa primul schimb de ulei, in sensul ca a 2-a "sarja" a devenit taciune undeva dupa 3000Km.

    Comment


    • incercati
      nu m-am priceput mai mult sa ascund linkul
      cu spalare la schimb ...tot pe acolo

      Comment


      • Eu nu recomand nici un fel de aditiv
        Schimbul la timp al uleiului e cel mai bun "aditiv"
        sigpic

        Comment


        • O mai las pina spre 7000Km, ii fac un schimb de ulei dupa care talpa. Este prima Dacia/Renault pe care o conduc si chiar sant curios cum si ce poate 0,9-le asta, asa micut cum este el...
          Dupa parerea mea raportul calitate-performanta/pret este unul bun in cazul Daciei.

          Comment


          • Originally posted by stoicanu View Post
            La 0.9 uleiul se face negru chiar i dup 300 km
            Indiferent de uleiul folosit
            Depinde...
            Renault EVOLUTION RN-TECH 5W40 nu s-a inegrit pana acum si are deja 5000 km. Motorul este mult mai selentios, noxe foarte putine.
            Pana acum am folosit SXR 900 si se inegrea dupa 300km lejer....parca suna mai "sport" motorul cu el.

            Comment


            • In cazul inlocuirii recente a uleiului, innegrirea rapida a acestuia se datoreaza predominant datorita proprietatilor detergente a uleiului, respectiv dizolvarea si fragmentarea depunerilor de calamina din motor.
              Oxidarea uleiului si acumularea de produsi de ardere (calamina, lacuri, gome, cocs) se face intr-un timp mai mare de functionare.

              Comment


              • Originally posted by jioco-di-mano View Post
                Dupa parerea mea raportul calitate-performanta/pret este unul bun in cazul Daciei.
                Total de acord, la banii astia e un motor reusit. Ture multe si se duce!

                Comment


                • Sa va vad eu cum mai laudati rasnita asta de motor cand isi da duhul!

                  Motoarele mici nu au viata lunga. Constransi de legi absurde date de somitatile de la putere, foarte multi producatori dezvolta propulsoare supraalimentate cu capacitate extrem de mica (nu doar Dacia/Renault, vezi Ford, VW etc) numai ca in tarile civilizate unde salariile minime sunt decente, populatia isi permite sa schimbe masina la 5-7 ani. In Romania in schimb, inca ne ghidam dupa sintagma "mi-am luat frate masina noua, sa na tina macar 10-15 ani!".

                  Ma indoiesc profund ca acest motor de mixer va avea longevitatea, chiar si fiabilitatea lui 1.4...

                  Comment


                  • Da domnule ai dreptate, lasa-ne pe noi astia cu rasnite sa ne facem griji, probabil ca o sa supravietuim.

                    Comment


                    • Originally posted by Sifredi View Post
                      Sa va vad eu cum mai laudati rasnita asta de motor cand isi da duhul!

                      Motoarele mici nu au viata lunga. Constransi de legi absurde date de somitatile de la putere, foarte multi producatori dezvolta propulsoare supraalimentate cu capacitate extrem de mica (nu doar Dacia/Renault, vezi Ford, VW etc) numai ca in tarile civilizate unde salariile minime sunt decente, populatia isi permite sa schimbe masina la 5-7 ani. In Romania in schimb, inca ne ghidam dupa sintagma "mi-am luat frate masina noua, sa na tina macar 10-15 ani!".

                      Ma indoiesc profund ca acest motor de mixer va avea longevitatea, chiar si fiabilitatea lui 1.4...
                      Fiabilitatea lui 1.4 mpi cred ca o au doar motoarele diesel de pe cobra
                      Asa ca nu le poti compara
                      1.4 Mpi este indestructibil
                      Cel putin rastinita de 0.9 tce este fiabil cu cateva slabiciuni care de fapt este unul singur , lantul de distributie
                      Sper sa fie cel putin la fel de fiabil ca 0.9 din dotare care a trecut cu brio de 240.000 km
                      sigpic

                      Comment


                      • Sifredi ne cerem scuze...nu te mai retinem.

                        Comment


                        • Originally posted by Sifredi View Post
                          Sa va vad eu cum mai laudati rasnita asta de motor cand isi da duhul!

                          Motoarele mici nu au viata lunga. Constransi de legi absurde date de somitatile de la putere, foarte multi producatori dezvolta propulsoare supraalimentate cu capacitate extrem de mica (nu doar Dacia/Renault, vezi Ford, VW etc) numai ca in tarile civilizate unde salariile minime sunt decente, populatia isi permite sa schimbe masina la 5-7 ani. In Romania in schimb, inca ne ghidam dupa sintagma "mi-am luat frate masina noua, sa na tina macar 10-15 ani!".

                          Ma indoiesc profund ca acest motor de mixer va avea longevitatea, chiar si fiabilitatea lui 1.4...
                          S-au vazut cazuri mult mai grave, adica macar asta stoarce 90 de cai din 900 cmc. La altii e harneala pe fata: dai 40k iepuroi pe un VTEC de 2L si 320 de cai. Asta nu e viata...
                          Imi cer scuze, eram ironic...

                          Comment


                          • Sifredi, detaliza te rog cum ai ajuns la concluziile aste
                            Ai motor 0.9 ? Ai mers vreodata cu el?

                            PS. Mama are un mixer de 20 de ani si merge si acum, face niste eclere delicioase.
                            Last edited by sadicu; 4 May 2018, 10:18.

                            Comment


                            • E parerea lui si...asta e; ca sa fiu foarte sincer, un dram de adevar este in ceea ce spune omul ala, cand vorbeste despre motoarele mici turbo.(nu neaparat de cel de pe Logan)
                              ...
                              Nu mai suportati si pareri care nu corespund cu ale voastre?
                              Degradarea unei societati, incepe cu criza morala profunda a acesteia.

                              Comment


                              • Originally posted by Sifredi View Post
                                Sa va vad eu cum mai laudati rasnita asta de motor cand isi da duhul!
                                .....
                                Ma indoiesc profund ca acest motor de mixer va avea longevitatea, chiar si fiabilitatea lui 1.4...
                                Nu-i bai !
                                240.000 e o cifra acceptabila.
                                Parerea mea !

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google