Logan Cu Motor 1.0 Sce Pareri

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Si cum il impiedici sa se opreasca? In afara de a sta mereu cu degetul pe buton, sa ii dai on-off

    Cumnatului i sa oprit si la deal, unde urca incet incet cu tr1 (Megane) nu dacie...
    Un om inteligent nu va fi niciodata rau. Rautatea se naste din prostie, inferioritate si frustrare.

    Comment


    • Nu's cum se face....dar eu n-am simtit decat de doua ori (in aproape 2 ani jumate)...ca ma incurc S&S...in rest...si uit de el. El isi vede de treaba lui...eu de a mea...nu reuseste nici macar sa se faca simtit (adica cand vreau sa plec...masina pleaca...si gata). Doar la consum simt...cam cu 1L mai putin in TM

      Comment


      • Originally posted by dizy82 View Post
        Nici mie parca nu-mi iese cu a doua. Cum adica schimbi "scurt" sau "lung"?
        scurt=adica schimbi rapid viteza. Timpul din momentul apasarii ambreiajului si momentul eliberarii ambreiajului este cat se poate de scurt iar eliberarea ambreiajului se face brusc.
        lung=schimbi viteza mai lent decat ai schimba in mod normal. Timpul din momentul apasarii ambreiajului si momentul eliberarii ambreiajului este mai lung decat timpul scurs in cazul unei schimbari normale iar eliberarea ambreiajului o faci lent, "patinezi" putin ambreiajul.
        Daca nu m-am exprimat corect, chiar va rog frumos sa ma corectati.

        Comment


        • Oare cu acest tip de combustibil am face o racheta din 1.0 sce?...intreb pentru un prieten!
          Attached Files
          Last edited by 77sky; 5 November 2018, 21:39.

          Comment


          • Da, da..pentru 1.0 SCE ar deveni inutile si rotile..iar in loc de S&S ar trebui sistem aterizare&decolare..
            Vezi, totusi, ca e recomandat pentru cei cu turbo..cei cu MOTOARE, adica nu cred ca intra 0.9 TCE..

            PS: la 1.0 SCE se pierde garantia si daca montezi GPL, daramite sa pui alt combustibil decat cel de pe eticheta (95/98)..

            Comment


            • Originally posted by bolovan View Post
              Nu's cum se face....dar eu n-am simtit decat de doua ori (in aproape 2 ani jumate)...ca ma incurc S&S...in rest...si uit de el. El isi vede de treaba lui...eu de a mea...nu reuseste nici macar sa se faca simtit (adica cand vreau sa plec...masina pleaca...si gata). Doar la consum simt...cam cu 1L mai putin in TM
              Imi cer scuze daca sunt off topic, dar mie mi-a"crapat" acumulatorul original doar dupa 2 ani de folosire intensiva a S&S si nici n-au vrut sa mi-l schimbe pe garantie, spunand ca dupa 2 ani a iesit din garantie,Acum nu stiu daca doar S&S este de vina sau si actionarea cutiei easy-r care este electromecanica, cert este ca n-avea cum sa nu ma tina macar 4-5 ani de zile.Parerea mea este ca acest S&S nu face decat sa reduca poluarea in oras, economia de combustibil find nesemnificativa pt. a risca sa-ti omori bateria inainte de vreme sau poate chiar electromotorul

              Comment


              • Nu cautati tot felul de explicatii fanteziste. Bateria "a crapat" pentru ca a fost proasta. S-au intamplat astfel de cazuri si la masini cu cutie manuala, fara S&S, si nu doar la Dacia. Nu are nici macar legatura cu marca bateriei (Rombat). La orice producator exista un procent de rebuturi. Difera doar valoarea acestui procent. In viata mai conteaza si norocul.

                @meticulosul Nu are nicio importanta cifra octanica atat timp cat respecti valoarea minima impusa de producator, astfel incat sa nu se produca autoaprinderea.
                Last edited by abc; 5 November 2018, 08:44.

                Comment


                • @aurbrz Masina mea are 2.5 ani si aproape 60k km...si nu am probleme cu acumulatorul. Cum spunea @abc...exista un procent de rebuturi...se mai intampla. Din nefericire acumulatorul este in categoria placutelor de frana/ambreajului etc.

                  Comment


                  • Nu stiu care este situatia actuala dar la Logan-ul meu foarte vechi erau trecute in cartea masinii piesele/componentele care aveau o garantie mai mica decat garantia generala a masinii iar in dreptul lor se preciza garantia specifica. Spre exemplu la: acumulator, amortizoare, anvelope, etc. In plus si in mod evident exista la orice masina piese/componente care nu sunt incluse in garantia generala a masinii fara sa fie specificat undeva acest lucru. Exemplu: placute frana, filtre, etc.
                    Last edited by abc; 5 November 2018, 10:06.

                    Comment


                    • Nu cred ca se mai specifica...ba chiar la unele componente nici 18luni nu mai este. De exemplu, la skoda la acumulator se ofera maxim 6 luni.(cel putin la astea de la firma)

                      Comment


                      • Originally posted by bolovan View Post
                        @aurbrz Masina mea are 2.5 ani si aproape 60k km...si nu am probleme cu acumulatorul. Cum spunea @abc...exista un procent de rebuturi...se mai intampla. Din nefericire acumulatorul este in categoria placutelor de frana/ambreajului etc.
                        Ai zis ca faci 3000 de km anual in oras, dar in afara cat faci? Ca aici eu cred ca compensezi.

                        Comment


                        • cam 18K...cred ca totusi in oras fac ceva mai mult...
                          Anual fac un total de 22-25K

                          Comment


                          • @jonnie007, poti sa incerci cu aceasta metoda. Chiar sunt curios daca doar la mine functioneaza.[/QUOTE]


                            Varianta “din scurt” nu merge la mine. Smuceste, da in nas si azvarle.
                            Aia lunga si mai lina merge, dar e o mica mare bataie de cap.
                            Keep walking...

                            Comment


                            • Nici mie nu imi reuseste de fiecare data varianta "din scurt". Trebuie o sincronizare foarte buna intre ambreiaj si acceleratie. Varianta lunga e ok dar trebuie sa astepti sa scada turatia motorului apoi eliberarea ambreiajului trebuie facuta usor, deci cum ai spus si tu, e o mica mare bataie de cap. Ne obisnuim noi pana la urma.

                              Comment


                              • Exact, e cu spagata-n aer, ca tre’ sa scada turatia.
                                Keep walking...

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google