Spalat Masina

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Spalat Masina

    va salut
    sper ca am postat bine
    m-am hotarat sa nu mai spal masina la spalatorii auto si sa o spal acasa
    mi-am cumparat o gramada de accesorii si tot nu sunt multumit

    tun de apa, sampon auto, laveta de caprioara,

    m-am uitat la discovery si am vazut ceva frumos dar nu gasesc pe internet in romania de vanzare

    dupa ce spala masina cu sampon si o limpezea, folosea un fel de manusa ca un burete, m--am uitat pe site-uri Romania, nici nu se compara, aceea era mult mai pufoasa si umflata

    apoi lua un prosop de circa 50cm/50cm il aseza cu grija pe masina ,apasa putin pe el. apoi il lua si masina era uscata

    gasesc aceste 2 obiecte in Romania?


    va multumesc

  • #2
    Pai nu iti place cum arata dupa ce o speli pentru ca nu folosesti produse de calitate si adecvate. Cumparati manusa si lavete din microfibra, un sampon de calitate + folosesti spalare 2BM si o sa vezi rezultatele . Aici gasesti tot ce iti doresti pentru a o intretine cat mai bine. Eu personal folosesc Valet pro citrus pre wash si ONR pentru a o sapala si pentru a o sterge un prosop mare din microfibra.
    Last edited by 77sky; 18 June 2014, 23:02. Reason: Fara Link-uri externe! Reclama.

    Comment


    • #3
      ''Laveta aia de caprioara'' ( vrei sa spui laveta confectionata din piele de caprioara, nu? ) este ''fix-pix''.
      sigpic

      Comment


      • #4
        Merita tratamentul cu TEFLON care se face optional la unele spalatorii inainte de spalarea propriu-zisa?

        Comment


        • #5
          Eu o spal la o spalatorie self-service, au program pentru pre-spalare, spalare cu spuma si ceara lichida apoi o sterg eu cu o laveta luata de la un magazin care comercializeaza produse pentru detailing (au chestii de calitate).

          Mi-am luat de la ei laveta pentru exterior (nu lasa nicio urma), laveta pentru bord si laveta pentru geamuri + pulverizatoare speciale pentru bord si geamuri. Iese impecabila masina dupa ce termin cu ea. Daca vrei da-mi PM si iti recomand magazinul. Cei de acolo sunt foarte draguti, te ajuta cu sfaturi si te indruma ce sa-ti iei in functie de buget.

          Comment


          • #6
            Salut, stiu ca nu are legatura cu spalarea exterioara a masinii dar tine de curatenie. Am urmatoarea problemuta. Din cauza ca s-a fumat destul de mult in masina (in special pe bancheta), toata chestia (panza sau ce o fi) de pe plafon dinspre luneta s-a ingalbenit si cand masina se incalzeste de la soare emana un miros usor deranjant de tutun. Scaunele le-am curatat acum vreo luna cand am fost la Oradea la un prieten care are aspirator cu injectie aspirare (cred ca asa se numeste) si am scos tot mirosul din ele...dar nu m-am gandit sa dau si pe plafon. Nici macar nu am observat ingalbenirea din spate pentru ca in fata e curat, iar eu credeam ca tot mirosul de tutun vine de la scaune. Mirosul s-a diminuat mult in masina (abia daca se mai simte) dar acum imi sta pe creier galbeneala aia de pe plafon. Are cineva vreo solutie pe care sa o pot pune in practica singur fara sa distrug puful ala? (in afara de curatare profesionala ca aia e prea scumpa)

            Comment


            • #7
              Salut, masinile cu vopsea nemetalizata la ce tip de spalatorii se spala? In carte zice sa evitam spalatoriile cu jet si astea sunt majoritatea pe la noi. Stiu ca mai sunt si cele cu perii, dar daca sunt uzate nici alea nu sunt prea ok.

              Comment

              Working...
              X
              Anulare DPF
              Politica de Securitate Google