R A R - I T P

Collapse
This is a sticky topic.
X
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • la 32.000 km cred ca si in 2018 trece pe bune

    Comment


    • Singura "problema" este ca din cei 32000 km aproximativ 25000 km sunt facuti numai in bucuresti pe distante scurte (in medie 8-10 km), cei drept motorul este pe benzina si unul simplu (fara turbina).
      In plus prin cate gropi a trecut si prin cate intersectii cu linii de tramvai ma gandesc ca pot sa apara probleme la directie/articulatii chiar daca are kilometri putini.
      Avantajul este ca nu a mai mers pe zapada de cand cu legea anvelopelor de iarna (nu am asa ceva si in consecinta nu circul cu masina asta).
      Nici cu imbatranirea elementelor din cauciuc nu cred ca sunt probleme majore pentru ca vara sta in garaj, la subsol, la racoare iar iarna este caldura de la calorifer.
      Vopseau nu s-a matuit iar de rugina nu cred ca este cazul.
      Singura nemultumire este ca s-a uzat putin tapiteria de la scaunul soferului, nu mult dar arata o idee mai rau decat cel din dreapta.
      Tapiteria de la usile fata este foarte putin murdara (nu-mi expic de ce).
      Huse nu-mi pun, nu-mi plac. Poate peste multi ani, daca mai pastrez masina, o sa refac tapteria, desi costa cam mult. Pana atunci as putea sa pun "niste fete" pentru scaunele din fata, de care se gasesc in hypermarket.
      In rest numai de bine
      Last edited by abc; 3 July 2016, 11:47.

      Comment


      • O statie ITP in Ploiesti paote sa imi recomande cineva?

        Comment


        • Peste 2 saptamani trebuie sa fac si eu itp-ul la loganul meu 1.2 benzina din 2015. Mentionez ca masina are 22.000 km, sa ma astept la vreo problema? Cei care aveti modele similare ati intampinat probleme la ITP? A mea estetic se prezinta bine ( nu am parbrizul fisurat nici lovituri, indoituri, etc ) si de asemenbea tehnic nu ma deranjeaza nimic.

          Comment


          • Nu-ti face probleme!
            Masina te e ca noua la km astia, presupunand ca n-ai mers doar pe drumuri afectate.
            La directie, articulatie si noxe, teoretic ar trebui sa stea beton.
            Vezi sa-ti functioneze tot sistemul de lumini...si aia e.

            Bafta!

            Comment


            • Masina oarecum curata, trusa, stingatoar, triunghiuri, bolitinu, talonu', CIV si baniii.
              Last edited by IancuMIC; 5 May 2017, 13:25.
              Degradarea unei societati, incepe cu criza morala profunda a acesteia.

              Comment


              • Ma framanta si pe mine o dilema: masina mea a fost bombardata anul trecut in iunie de o grindina ingrozitoare (au fost bucati de gheata chiar si de marimea unei mingi de tenis de camp). Nu s-a deteriorat absolut nimic la ea, dar mi-au ramas vreo 30 de urme de impact (vopseaua nu a fost afectata). Am luat atunci si dovada de la politie, pe care scrie "caroserie infundata" (au fost atunci cateva sute de masini din oras in aceeasi situatie, motiv pentru care am stat vreo 4 ore la coada la politie pentru obtinerea dovezii). Intrucat grindina n-a afectat masina decat dpdv estetic (nu foarte tare, ca daca nu te uti atent, nu prea se vad urmele), n-am reparat-o inca. Ma intreb, oare din cauza acelor "infundaturi", s-ar putea sa am probleme la ITP-ul din februarie anul viitor?
                M-am născut cu prea puține degete mijlocii în raport cu lumea în care trăiesc.

                Comment


                • Categoric, NU.

                  Comment


                  • Originally posted by IancuMIC View Post
                    Masina oarecum curata, trusa, stingatoar, triunghiuri, bolitinu, talonu', CIV si baniii.
                    Cu mentiunea ca cele doua de mai sus trebuie sa fie in termenul de valabilitate. Tocmai pentru astea doua voia sa ma respinga la primul ITP. Eu n-am stiut ca alea din fabrica erau valabile doar 18 luni...
                    Last edited by vitriol; 5 May 2017, 13:34.
                    sigpicI don't want you to think like me, i just want you to think.

                    Comment


                    • Cred ca au marit intre timp termenele de valabilitate pe acareturile alea. Le-am schimbat si eu dupa cativa ani de la expirare (nu m-au intrebat niciodata de ele la ITP) si din cate imi amintesc, termenul de valabilitate e undeva in jur de 3 ani. Pe vremea aia de la Vesta aveau exclusivitate la comericalizarea acestor produse "omologate" RAR. Restul cica nu erau bune.
                      Intre timp nu mai e asa, sunt destui producatori care au omologari RAR.

                      Comment


                      • La trusa sanitara termenul de valabilitate este inscris pe cutie sau, daca s-a pierdut eticheta, se gaseste si pe pungile in care sunt ambalate componentele sterile. Poate fi si mai mult de 18 luni (de exemplu, trusa mea cumparata anul trecut e valabila pana in august 2020).
                        In ceea ce priveste stingatoarele, indiferent de tipul si destinatia lor (adica fie ca echipeaza cladirile sau autovehiculele), ele trebuie verificate anual de catre un operator economic care sa fie atestat de catre IGSU pentru astfel de verificari. Chiar daca cumperi un stingator omologat nou, pe care scrie ca are garantie 5 ani, garantia aia se refera la buna sa functionare sub rezerva efectuarii verificarilor periodice, asadar el tot trebuie dus la verificat la un an de zile (in cazul stingatorului nou anul decurge de la data fabricatiei, nu de la cea a cumpararii).
                        M-am născut cu prea puține degete mijlocii în raport cu lumea în care trăiesc.

                        Comment


                        • Am facut revizia de 2 ani la Meridian Vest, iar dupa ce a iesit de pe rampa de revizie, am bagat-o pe stand la ITP (distanta de 10m intre rampe). Baiatul ala de la ITP stia ca trusele cu care au venit masinile (in vremea aia) sunt valabile doar 18 luni, asa ca m-a pus sa i le arat... Altfel, ce sa gaseasca la o masina care a facut revizia cu 5 minute in urma?
                          sigpicI don't want you to think like me, i just want you to think.

                          Comment


                          • Ce chitra si ala...
                            Masina tipla, vroia si el de-o ciunga.
                            Am 5 ITP-uri la activ, niciodata nu m-au pus sa deschid portbagajul. Bine, nici nu m-am dus in perioada sarbatorilor.

                            Comment


                            • Originally posted by Cherubino View Post
                              In ceea ce priveste stingatoarele, indiferent de tipul si destinatia lor (adica fie ca echipeaza cladirile sau autovehiculele), ele trebuie verificate anual de catre un operator economic care sa fie atestat de catre IGSU pentru astfel de verificari. Chiar daca cumperi un stingator omologat nou, pe care scrie ca are garantie 5 ani, garantia aia se refera la buna sa functionare sub rezerva efectuarii verificarilor periodice, asadar el tot trebuie dus la verificat la un an de zile (in cazul stingatorului nou anul decurge de la data fabricatiei, nu de la cea a cumpararii).
                              Foarte corecta remarca.
                              Nu cred ca e cineva care sa se duca anual cu stingatoru' la verificare, cum la fel cred ca la ITP, nu va cere nimeni si acest lucru; viza anuala.
                              Si trusa si instinctorul de la masinile mele au termen de valabiliate 5 ani. Dupa aia, altele.
                              Last edited by IancuMIC; 5 May 2017, 13:59.
                              Degradarea unei societati, incepe cu criza morala profunda a acesteia.

                              Comment


                              • Originally posted by IancuMIC View Post
                                Masina oarecum curata, trusa, stingatoar, triunghiuri, bolitinu, talonu', CIV si baniii.
                                +polita RCA valabila la data la care se efectueaza ITP.

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google