R A R - I T P

Collapse
This is a sticky topic.
X
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Codul Rutier va impune suspendarea de drept a înmatriculării unui autovehicul dacă noul proprietar nu solicită în cel mult 90 de zile autorităților transcrierea dreptului de proprietate sau dacă inspecția tehnică periodică (ITP) este expirată sau anulată

    Codul Rutier va impune suspendarea de drept a înmatriculării unui autovehicul dacă noul proprietar nu solicită în cel mult 90 de zile autorităților transcrierea dreptului de proprietate sau dacă inspecția tehnică periodică (ITP) este expirată sau anulată. O aplicație online va permite verificarea stării de înmatriculare, iar șoferii cu ITP expirată au șansa să evite sancțiunea.
    Degradarea unei societati, incepe cu criza morala profunda a acesteia.

    Comment


    • Va face, va drege, totul la timpul viitor.
      De 5 ani citesc proiecte ce nu se mai regasesc si in acte oficiale.

      Comment


      • Guvernul a aprobat vineri noul Cod Rutier, care prevede suspendarea înmatriculării unui vehicul în cazul în care ITP-ul este expirat sau anulat. Modificările intră în vigoare din 20 mai 2018.
        Sa vezi de acum scandal in randurile celor care isi tineau permanent masinile la iernat, pe spatiul public.
        Degradarea unei societati, incepe cu criza morala profunda a acesteia.

        Comment


        • O masura foarte buna. Pacat ca vine asa tarziu.
          De ce scandalul la care faci referire?
          Din ce stiu eu (poate gresesc) exista obligativitatea doar ca masina sa nu stationeze mai mult de 30 zile pe domeniul public. Altfel spus sa fie miscata o data pe luna.
          Eu zic ca scandal nu trebuie sa se faca nici macar cu cei care parcheaza neregulamentar.
          Trebuie doar aplicata legea.
          La cate masini sunt parcate neregulamentar in Bucuresti, se fac rost de atatia bani incat nici nu poti sa-i cheltui.

          Comment


          • nu cred ca exista o astfel de obligativitate.

            iar suspendarea inmatricularii nu e decat o contraventie in cazul in care te prinde cu masina, o amenda, adica iarasi nimic deosebit.
            nu se radiaza, nu trebuie sa faci nimic. doar o duci la itp si aia e.
            Dacia Logan Prestige 1.6 16v - B 21 xxx

            Comment


            • Suspendarea inmatricularii este echivalenta cu conducerea unui autovehicul neinmatricula si prin urmare este infractiune.


              LE: da se pare ca e doar contraventie, au introdus explicit acest lucru, desi in mod normal ar fi trebuit sa fie infractiune.


              Sent from my SM-A510F using Tapatalk
              Last edited by Silviu; 26 November 2017, 00:34.
              I have no special talent. I am only passionately curious.

              Comment


              • Circulaţia pe drumurile publice a vehiculelor pentru care a intervenit suspendarea înmatriculării va fi interzisă, iar conducerea unui vehicul a cărui înmatriculare este suspendată va fi sancționată cu amendă de 9 la 20 de puncte. De asemenea, certificatul de înmatriculare sau de înregistrare ori dovada înlocuitoare a acestuia va fi reținută de către poliția rutieră dacă înmatricularea este suspendată.`



                Actul normativ aprobat de Guvern mai stabilește că organul fiscal are obligaţia de a notifica înstrăinarea autovehicului în termen de 5 zile lucrătoare autorităţii competente de înmatriculare, iar aceasta va face menţiunea privind înstrăinarea vehiculului în Registrul naţional de evidenţă a permiselor de conducere şi a vehiculelor înmatriculate, constituit de Direcţia regim permise de conducere şi înmatriculare a vehiculelor. Parlamentul a modificat și această prevedere prevăzând că notificarea respectivă trebuie realizată ”în baza solicitării fostului proprietar”. Guvernul a stabilit că la 20 mai 2018 se suspendă de drept înmatricularea autovehiculelor cu ITP expirată sau anulată înainte de această dată. Parlamentarii au stabilit însă ca suspendarea înmatriculării vehiculelor în această situație să fie realizată ”în termen de 90 de zile” de la data notificării Direcției de Permise de către organul fiscal. Noile prevederi trebuie să fie promulgate de președintele Iohannis și ar urma să intre în vigoare începând cu 20 mai 2018.


                Eu cred ca doar zarva se va face si sincer nici nu vreau sa faca asta
                Mai degraba se vor axa pe impozite mai mari si taxe si la ce naiba se mai gandesc sa ia mai multi bani.
                sigpic
                !

                Comment


                • Comment


                  • "se arată într-o precizare a reprezentanţilor Ministerului Afacerilor Interne pe pagina de Facebook"

                    ceva mai de incredere decat facebookul nu este ? alt articol scris pe genunchi , defapt copy/paste de pe retele de socializare.

                    macar asa trebuia sa arate :
                    "Din 20 mai, în Codul rutier va fi trecută sancțiunea suspendării automate a înmatriculării mașinilor care circulă fără ITP (chestiunea a fost introdusă prin Ordonanța Guvernului nr. 14/2017). Așadar, cine va circula fără ITP se va trezi că are înmatricularea suspendată, ceea ce va însemna o dublă sancționare pentru șoferul care va circula în astfel de condiții: una pentru lipsa ITP-ului și una pentru că circulă cu înmatricularea suspendată.

                    În momentul de față, conducerea pe drumurile publice a unui automobil care are ITP-ul expirat poate aduce sancționarea cu cel puțin nouă și cel mult 20 de puncte-amendă, adică o amendă între 1.305 și 2.900 de lei. Același act normativ prevede aceeași sancțiune pentru circularea cu o mașină a cărei înmatriculare a fost suspendată.

                    Prin urmare, șoferul va primi două astfel de amenzi dacă circulă cu ITP-ul expirat, totalul situându-se între 2.610 și 5.800 de lei."
                    o/____\o
                    (i)
                    .........

                    Comment


                    • Activităţile de inspecţie tehnică periodică (ITP) trebuie să fie înregistrate prin intermediul unui sistem video începând cu 20 mai 2018, potrivit unor prevederi aplicabile de la data respectivă. Termenul inițial ar fi trebuit să fie 1 ianuarie 2017, dar autorităţile au decis să îl amâne cu mai bine de un an, pentru a da posibilitatea tuturor firmelor din domeniu să se conformeze noilor cerinţe.

                      Comment


                      • Stai calm, că se vor găsi șmecheri și după 20 mai. Le trebuie doar un program de editare video la care să lucreze un operator cu minim de cunoștințe și un program care schimbă data când a fost creat fișierul.

                        Editor video - ca să monteze (alte) imagini cu noxe, frâne și alte minuni de pe acolo la standardele admise.

                        Program care schimbă data - ca să pară că a fost filmat fix în ziua ăn care X-ulescu a "trecut" ITP-ul.
                        http://www.loganclub.ro/forum/pictur...pictureid=8026

                        Comment


                        • Asta pentru că oficialii guvernului nu știu încă de MD5 checksum pe fișierul video. Dacă ar fi știut, le-ar fi cerut ca semnătura să fie stocată la RAR imediat ce se obține certificarea în sistemul lor online. În felul acesta, nu ar putea nimeni modifica ulterior caracteristicile fișierului.

                          Comment


                          • Momentan rămâne așa până se vor arde și va ieși șmecheria la iveală, însă țineți minte ce am scris eu aici... deoarece vă spun de pe acum că îmi va pare rău pentru că am avut dreptate.

                            Originally posted by Catalin S. View Post
                            ăn care X-ulescu a "trecut" ITP-ul.
                            Mea culpa, litera "ă" este lângă litera "î" pe tastatură, de aici și "gafa de proporții".
                            http://www.loganclub.ro/forum/pictur...pictureid=8026

                            Comment


                            • Exista si azi suparacontrol pe ITP de la RAR, am ptit-o eu saptamana trcuta

                              Comment


                              • oricum este o masura buna (alaturi de itp-ul anual la +12) care va reduce putin ilegalitatile si va ingreuna putin activitea celor care comit astfel de fapte

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google