Anvelope Pe 195

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • #31
    sith , ai dreptate !
    eu am avut pe toate 4 , 196/65/15 ... arata ca un tanc , 2 de iarna pe fata, 2 vara pe spate.
    ce pot spune e ca ingreuneaza servo directia *simtitor de mult , motorul trage putin mai lenes ... bineinteles ca forteaza bieletele , la virare pe loc, dupa ceva timp o sa umbli la caseta .. si cam atat
    parti bune ar fi, stabilitate f buna , atat in curbe cat si in slalom uri *evitari gropi/canale ... franare mult mai eficienta *e cauciucul lat , si are de unde prinde ... cam atat imi vine in minte acum ..
    noroc
    LE : seba , acum am citit ce ai spus ...
    da, ai dreptate 195/50/15 merg bine .. is mici , am avut 205/55/15 de vara,cauciuc sport , de care am fost foarte multumit. astea mari , de 65 , cel mai inticat e 185 * pe fata cel putin , parerea mea , si am ceva cauciucuri puse si scoate de pe masina..
    cel mai bine , orientati-va la cauciucuri cat mai usoare,vreti late ? = luati marime mai mica de 65,ca se fie echilibru intre latime/greutate/inaltime *care conteaza !! acum am 185/65/15 pe fata , 195/60/15 pe spate , echilibrate toate 4 , e excelent.
    Last edited by DieselLGN; 22 January 2009, 00:39.
    sigpicSa traiasca urile , si

    Comment


    • #32
      Fratilor hai ca va explic eu ! Am mers 40000 km cu cauciucurile originale montana fara nici o pana si acum 2 saptamani a trebuit sa le schimb ca uzura era deja prea mare.
      Am prins o super oferta de 4 Pirelli P6000 de 185/55/R15, 500 ron toate bineiteles ca le-am luat si le-am montata imediat!
      Diferente sunt destule care la mersul in oras nu se observa dar la drum lung sunt: garda coboara cu 3-4 cm lucru bun in schimb demarajul mai mic si diferente la kilometraj vizibile : 10 km/ora diferenta in rest e ok!
      Va intrebati cum am depistat? simplu GPS ,Inainte viteza de pe kilometraj =cu GPS acum cu noile achizitii viteza pe kilometraj > cu 10 km fata de GPS ; arata 60 km real 50 km ; arata 120 km real 105 km (cu cat cresti viteza creste si diferenta) Comform GPS ; Arata 140 km real pe GPS 120 km
      Sper ca GPS- ul e exact ca altfel m-am pacalit si eu
      Sper ca v-am lamurit !

      Comment


      • #33
        acum hai sa-ti explic si eu de ce nu ai garda la sol coborata cu 4 cm si doar cu 2 pt ca inaltimea talonului la 185/65 r15 e de 120mm, iar la 185/55r15 e de 102mm. deci masina coboara aproximativ 2cm. vitezele probabil sunt ok, pt ca mie din calcule mi-a iesit cu gumele tale o eroare asemanatoare, adica 122km/h la 140 afisati. nu am tinut cont de deformarile anvelopei, am luat cazul ideal. deci gps-ul tau si calculele mele sunt bune
        ti-e clar, sper, ca vei cunsuma cu 8% mai mult decat ai consumat pana acum la acelasi stil de mers si kilometrajul iti va arata mai multi km parcursi, nu? de exemplu daca mergeai cu un consum de 8%, acum ca sa mergi cu aceeasi viteza vei consuma aprox 8.1-8.2%. si pe bord un drum de 1000km va parea de 1100 km. de unde rezulta ca informatiile cb despre distanta, viteza, consum, poti sa le dai la ziar, nu te mai ajuta vorbesc din prisma omului patit, care dupa 195/50R15 am dat acele inapoi si calculam consumul in litrii consumati si distanta de pe gps...
        Democratia nu inseamna ca faci ce vrei, ci ca ai dreptul sa faci ceea ce trebuie.

        Comment


        • #34
          La 1.4 cu gume mai mici (adica 55) consumul la 3500 rpm (doar exemplu) e la fel sau mai mic, chiar daca ai cu 100-200 rpm in plus, puterea e ceva mai mare, ,merge mai lejer motorul. Deci se cam echilibreaza treaba.
          La 1.6 mpi sau 16V poate creste consumul, oricum insignifiant.
          E bine ca ai corectat, adica 8% in plus s-ar traduce ca fata de 8litri la suta de km , cu cele noi ar veni peste juma de litru, cand defapt e vorba de 100-200 gr in plus (adica ~2-3%).

          PS: aa da, cu gume pe 55 demarajul/reprizele e mai bun, nu mai slab (fata de 65).
          La mine mai mult ca sigur ca urmatoarele cauciuce vor fi pe 55 si nu pe 65, ajuta mai mult la 1.4.
          Last edited by Octavian; 23 April 2009, 12:52.

          Comment


          • #35
            caucioacele cu talon mic dauneaza consumului de carburant!
            Democratia nu inseamna ca faci ce vrei, ci ca ai dreptul sa faci ceea ce trebuie.

            Comment


            • #36
              Neeeee...
              Caucioacele cu latime mai mare dauneaza consumului de carburant!
              Lamuriri si calcule veti gasi intr-un CALCULATOR unde aveti si inaltimea in mm a talonului.
              @adicata2003,255/40/17 are intr-adevar inaltimea talonului de 102 mm,iar in calculatorul de mai sus vezi exact cum se masoara aceasta.
              Last edited by turbojack; 23 April 2009, 16:18.

              Comment


              • #37
                da, clar. ia pune roti pe 13, cu latime chiar si de de 165, sa vezi daca nu consuma mai mult... in loc sa faca motorul 500000 de ture pe distanta de 100km, cu roata mai mica va face de exemplu 525000 ture, deci consuma mai mult. asta in cazul in care viteza reala e aceeasi, nu cea afisata eronat in cazul 2.
                calculatorul ala din link mie nu-mi functioneaza
                17" la gume nu e de fapt 17" si de acolo diferente intre formula valabila pt 13, 14 si 15 si restul gumelor mai mari. pana la urma nu scap si tre' sa cer specificatiile jantei de 16, respectiv 17, de la conti...
                Democratia nu inseamna ca faci ce vrei, ci ca ai dreptul sa faci ceea ce trebuie.

                Comment


                • #38
                  OK Seba sunt lamurit dar un singur lucru ma deranjaza diferenta asta mare de ce arata bordu cu realitatea in rest sa stii ca zguduie mai tare la hopuri cele de 55 fata de cele da 65 ! E asta e, sa am parte de ele si sa le tocesc sanatos fara evenimente !

                  Comment


                  • #39
                    stai linistit, eu am avut 195/50 cu pereti intariti, bfgoodrich de raliu. si suspensii sport. stiu cum sar plombele prin gura la orice muc de tigara calcat cu roata
                    cum ziceai, uzeaza-le sanatos!
                    Democratia nu inseamna ca faci ce vrei, ci ca ai dreptul sa faci ceea ce trebuie.

                    Comment


                    • #40
                      Eu as vrea sa bag roti mai mari pe spate si mai mici pe fata .. are ceva ?

                      Comment


                      • #41
                        in afara de faptul ca destabilizezi masina pe viraje, consuma mai mult si arata ca ceaiul, in rest nu are nimic...
                        pe de alta parte, ce intelegi prin "mai mari"? diametru? latime? sau per ansamblu mai mari?
                        Democratia nu inseamna ca faci ce vrei, ci ca ai dreptul sa faci ceea ce trebuie.

                        Comment


                        • #42
                          Originally posted by Seba View Post
                          da, clar. ia pune roti pe 13, cu latime chiar si de de 165, sa vezi daca nu consuma mai mult... in loc sa faca motorul 500000 de ture pe distanta de 100km, cu roata mai mica va face de exemplu 525000 ture,...
                          Se pare ca nu ne intelegem ,deoarece se face confuzie intre dimensiunea jantei si diametrul anvelopei.Lucru pe care putini il stiu si il fac,de aici si pareri eronate,este ca orice modificare a dimensiunii anvelopei montate pe masina se face pe baza unor tabele de echivalare pentru a pastra caracteristicile proiectate.Deci trecerea de la o anvelopa R13 trebuie sa aiba acelasi diametru cu alta R17,singurele conditii fiind impuse de existenta acelei dimensiuni in fabricatie.
                          Aici mai intervine un aspect.O dimensiune mai mare a jantei este corelata cu o latime mai mare a ei.
                          De exemplu o echivalare cu o eroare neglijabila este 155/75/13 cu 185/35/17,conditii in care eroarea pe kilometraj va fi de la 120km/h la 119.7 km/h ,dar consumul mai mare va fi dat de latimea mai mare a anvelopei,sau daca se doreste pastrarea latimii cea mai apropiata dimensiune este 155/45 R17,caz in care la 120km/h real vor fi 121.84km/h.
                          Pentru joaca aveti aici.
                          Last edited by turbojack; 24 April 2009, 12:09.

                          Comment


                          • #43
                            eu am postat acolo un caz de modificare extrema. crede-ma ca stiu cum sta treaba cu echivalarea dimensiunilor...ceva mai bine de cat reiese din unele posturi cu usoare urme de ironie...sau decat unele "calculatoare" de pe te miri ce site-uri. observati ca am zis "unele", nu toate. si nu ma refer neaparat la ultimul calculator de gume postat aici.
                            iar referitor la ce ai spus ca o guma lata implica janta mare, in conti timisoara erau in productie la un moment dat gume 185/13 si 165/14, alea pe 13 mult mai late si mai mici ca diametru decat cremvurstii aia pe 14". ca "gume" nu le poti zice
                            Democratia nu inseamna ca faci ce vrei, ci ca ai dreptul sa faci ceea ce trebuie.

                            Comment


                            • #44
                              intrebare (urgenta)

                              deci am anvelope 185/65 R15 , in talon scrie ca pot pune 195/60 R15 si am acasa niste anvelope (primite pe gratis) 195/65 R15 .. pot sa le folosesc ? (nu daca zice politia ceva sau rar sau altii) .. ma intereseaza daca le pot pune pe masina fara sa se intample ceva neasteptat .. astept un raspuns cat mai curanda ca a venit iarna deja .. multumesc ..

                              Comment


                              • #45
                                Cum sa scrie la tine in talon ca poti pune anvelope 195/60/15 ?

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google