Anvelope Pe 195

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • #76
    Originally posted by king julian View Post
    eu am 195 setul de iarna.arata destul de bina masina cu ele dar fac un zgomot foarte urat.
    Si eu am 195/65/15 de iarna, Dunlop Wintersport, pe set separat de jante. Nu fac zgomot mai mare decat cele de vara, eu zic ca treaba cu zgomotul nu vine de la centimetrul latime in plus, ci de la materialul si profilul anvelopei, sau de la (ne)echilibrarea rotii sau dereglari de geometrie a puntilor.
    La vremea respectiva nu le-am luat de 195 cu un scop anume, ci pt. ca am prins o oferta in Metro, dar nu imi pare rau.

    Comment


    • #77
      eu am cauciucuri de 195/65/15.am pus 600 kg. pe ea .au loc destul si nu ating pe nicaieri.

      Comment


      • #78
        Originally posted by zaetz_mcv View Post
        la iarna mai iau o pereche sa o incalt definitiv cred ca tot de 195, ca sa fie putin mai inalta. bafta!
        mai lata vrei sa spui nu?

        Comment


        • #79
          daca e 195/65, atunci e si mai inalta. daca e 195/60. 195/55 sau 195/50 atunci e mai joasa. in toate variantele, insa, e mai lata. eu iarna as evita alte dimensiuni decat cele din civ, pt ca nu stii cum te opreste si ti-a saltat talonul. plus ca ar fi normal sa avem iarna gume mai inguste.
          Democratia nu inseamna ca faci ce vrei, ci ca ai dreptul sa faci ceea ce trebuie.

          Comment


          • #80
            Ce parere aveti de 185 55 15 ? Nu ma intereseaza stabilitatea (am arcuri sport) , ma intereseaza un plus de ferformanta . Ce sa pun pe 15" ?
            sigpic

            Comment


            • #81
              e o dimensiune scumpa. mai repede 195 50 r15 sunt mult mai ieftine

              Comment


              • #82
                merge ok frate 195/65/15 ca am eu si mai faci si economie la benzina ca le-am testat si 195 si 185.cu 185 nu mai fuge deloc.

                problema este ca trebuie sa corespunda la rar.
                Last edited by ionnel; 22 April 2013, 18:40. Reason: Automerged Doublepost

                Comment


                • #83
                  Salut baieti.Va rog si eu frumos daca puteti sa mi dati si mie un sfat . Am primit o oferta foarte buna de la un prieten sa cumpar jante de aliaj cu anvelope 195/50/15. Sunt foarte bune la pret si arata impecabil. Intrebarea mea ar fi daca ar fi vreo problema sa circul asa sau trebuie sa schimb anvelopele. Daca cumba mai are cineva dimensiunea asta miar prinde foarte bine niste sfatrui cu avantaje si dezavantaje. Multumesc mult si stima

                  Comment


                  • #84
                    Diametrul total va fi mai mic cu ~4,5 cm si o sa ai viteza reala mai mica cu ~7km/h fata de ce-o sa arate bordul.

                    Comment


                    • #85
                      Am inteles. Hai ca asta cu viteza mai mica nu prea ar fi o problema. Altceva nu se poate intampla nu? Ma refer sa sufere caseta de directie sa traga mai greu masina sau chestii de genul asta ? Stima

                      Comment


                      • #86
                        Pai daca spui ca ti-e prieten, roaga-l sa ti le dea sa faci o proba si-o sa-ti dai seama singur daca e ceea ce vrei, atat ca look cat si ca functionalitate.

                        Comment


                        • #87
                          Nu strici absolut nimic cu 195/50/r15 , doar sa fii atent ca e mai joasa si atingi dedesubt mai usor. Et-ul jantelor nu se modifica semnificativ nu?
                          o/____\o
                          (i)
                          .........

                          Comment


                          • #88
                            ok am inteles. Pei da o sa i le cer sa fac si o proba inainte dar m-am, gamdit sa va intreb si pe voie ca mie poate sa-mi placa acuma cum sta pe masina si cum merge si mai tarziu sa nu apara vreo problema. Multumesc tuturor pentru raspunsuri. Stima si frumuri fara incidente

                            Comment


                            • #89
                              deci , care sunt mai bune 195\60\15 sau 195\60\15????

                              scuze, 195\65\15
                              Last edited by adrian-logan; 4 May 2014, 18:29. Reason: Automerged Doublepost

                              Comment


                              • #90
                                Uitate la mine eu am 195 65 15 si dau foarte bine.

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google