Revizie 1.2 16v

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Da. La AutoMarcu's. Uleiul 148.99 lei. Pe saituri cu uleiuri am gasit si cu 77 de lei.
    Last edited by Fanez; 26 May 2018, 22:39.

    Comment


    • Originally posted by ZFMFLORIN View Post
      Masina a cam implinit 5.5 ani si 65.700km, asa ca inaintea verii am decis schimbul de curele/distributie, fara pompa de apa (in urma verificarilor am decis ca trebuie sa mai duca inca o distributie, in ciuda unui f. mic joc de-abiea sesizabil).
      Piese cumparate de mine, de la epiesa.ro (fara a face reclama):

      -216 lei =Kit Distributie Logan 1.2 16 Valve, Original Dacia-Renault 7701476745 / 7701473001 ,
      (cod curea distributie : 8200106085) ;
      -179 lei =Kit Accesorii ( Transmisie ) Logan 1.2 16 Valve Cu A.C. Si Servo-Directie, Original Renault 7701477533, (cod curea AC+servo-directie: 8200830192 , 4PK 1538) ;
      -36 lei = Curea transmisie cu caneluri (alternator) OE RENAULT 8200830183 (3PK 751)

      -cost piese: = 431 lei;
      -manopera servis multimarca = 212 lei (schimb distrib + inspectat/verificat jocuri );

      Total distributie = 643 lei.

      Cu prima ocazie voi inlocui lichidul de racire si bujiile....,dar sa vina un pic caldura (parca ne pregatim de Craciun nu de Paste)
      --------
      A sosit timpul pt cea de a 6-a revizie. De la ultima a trecut un an si o luna si oricum mi-am propus sa nu trec de 15.000km. Distanta parcursa intre revizii: 10.760 km.
      Consumabile cumparate de mine:

      -ulei Valvoline SynPower 5W-40, 4l =100 lei;
      (ACEA A3/B4, API: SN/CF; +Renault RN0700/RN0710);
      -filtru ulei Renault (Mann): 8200257642 = 21 lei;
      -saiba din cupru cu snur de azbest pt buson baie de ulei = 3 lei ;
      -filtru aer Renault: 165461599R = 29 lei;
      -filtru polen Klaxcar = 20 lei;
      -bujii Renault 224018760R, 4 buc = 48 lei;
      -bielete antiruliu 8200277960 / 7700799404, 2buc = 40 lei;


      Cost revizie:
      -consumabile = 261 lei;
      -manopera = 0 lei (consumabile/piese inlocuite de mine);

      Total revizie 6 = 261 lei.

      Deci pana la urma total revizie+distribuite, 904 lei, la care se adauga si o baterie noua 262 lei.
      A murit un element exact in dupa-masa cand ma pregateam de concediu...
      Am inlocuit bateria la repezeala cu ceva similar cu ce a venit din fabrica (12v 60Ah 510EN),
      Rombat Tornada 12v 60Ah 540 EN...

      si mai adaugam si antigelul:
      -45 lei / 3 litri = Antigel OE DACIA/RENAULT 6001997196 GLACEOL RX TYPE D –inlocuit de mine
      -4.5 lei / 3 litri = apa distilata
      Attached Files
      Last edited by ZFMFLORIN; 31 July 2018, 21:45. Reason: adaugare
      ex Dacia Logan Preferance 1,5dci E3/03-2006-->08-2012(76.100km) BV 29 --H

      Comment


      • Sunt curios , ai mai folosit Valvoline-ul ? sau esti la prima incercare ?
        sigpicLogan , from point A to anywhere in the world .....yeap , no problem!!! but hey!!! you said modern roads right ?

        Comment


        • La o masina Logan 2 1.2 16v care are 35 000 km ce ulei se pune ?

          5w30, 5w40 ? sau merge si 10w40 ?

          Comment


          • Daca gasesti un 5w-30 A3/B4 pune-l pe asta , daca nu un 5w-40 , poti sa pui si 10w-40 dar este prea mineral si vascos !
            sigpicLogan , from point A to anywhere in the world .....yeap , no problem!!! but hey!!! you said modern roads right ?

            Comment


            • Pana sa iau masina i-a fost facuta revizia, ulei + filtre, discuri + placute.

              Am fost informat ca s-a pus 10w40, ce fac acum ? Il dau jos ?

              Comment


              • Salutare!
                La prima revizie, pune 5w40..de preferat Elf, sigur nu dai gres.

                Comment


                • TazMan cum consideri tu , ai totusi un rulaj foarte mic ca sa iti puna 10w-40 , ti-a pus cei mai ieftin , de asta nu sufar eu reprezentantele.
                  Last edited by prometheus; 31 July 2018, 23:36.
                  sigpicLogan , from point A to anywhere in the world .....yeap , no problem!!! but hey!!! you said modern roads right ?

                  Comment


                  • Exact..motorul o sa mearga si cu 10w40, dar daca vrei sa incepi cu dreptul, lasi uleiul actual pana spre toamna-iarna si apoi il schimbi cu 5w40..si apoi continui cu 5w40 la celelalte revizii..

                    Comment


                    • Originally posted by prometheus View Post
                      Sunt curios , ai mai folosit Valvoline-ul ? sau esti la prima incercare ?
                      nu.
                      prima data cu valvoline.
                      ex Dacia Logan Preferance 1,5dci E3/03-2006-->08-2012(76.100km) BV 29 --H

                      Comment


                      • stiti cumva la cati km se uzeaza placutele? La revizie de curand mi-au spus ca sunt uzate 90% dupa 26.000km masina fiind utilizata in mod moale adica nu sport. Nu e prea repede?

                        Comment


                        • Placutele de frana nu se uzeaza standard la un anumit nr. de km.Depinde de stilul de conducere si de materialul din care sunt facute.
                          Cel mai bine este sa dai rotile jos si sa vezi tu cat sunt de uzate,dupa care sa iei decizia cea mai potrivita.

                          Comment


                          • Salut!
                            Am de facut a doua revizie, Sandero motor 1.2. Nici prima, nici a doua revizie nu am facut-o la timp, masina are aproximativ 3 ani si doar 7 mii de KM.
                            Nu vreau sa o fac la un service autorizat Dacia ci la un service normal, deoarece data trecuta m-au taxat cam mult 500 lei - mai pe nimic.
                            Din pacate in manualele care mi-au fost date cand am primit masina, revizia nu figureaza la cat se face.Multumesc unui coleg de forum pt ca acum am o poza cu intretinerile care se fac.
                            Ce ma sfatuiti si de unde sa cumpar urmatoarele consumabile:

                            - Ulei - sa fie oare Dacia Oil Plus sau altceva?5W40 sau alt tip? De unde sa il cumpar cel mai bine?
                            - Filtru de aer (tip, si de unde)?
                            - Filtru de ulei (tip, si de unde)?
                            - Filtru habitaclu (tip, si de unde)?
                            - Curatare si control aer conditionat - am inteles ca deobicei nu prea se face, mai ales la a doua revizie.Asa este?

                            Va multumesc!


                            Comment


                            • Sa o luam in ordine: ulei iti recomand Elf Sxr 5w40, la bifon de 4 litri; atentie insa sa nu pui in motor mai mult de 3.5 -3.7 litri, adica sa nu te duci la maximum pe joja .
                              Legat de filtre, cel mai bine mergi pe cele de origine Dacia/Renault.
                              Toate le poti procura de la magazine de piese auto sau online ( ca ex autokarma sau epiesa).
                              Pentru AC s-ar impune macar o igienizare, pe care o piti face cu un spray, ce il poti cumpara, de asemenea din sursele mentionate.
                              Revizia in reprezentanta (fara partea cu AC), cu piesele tale, costa maximum 200-250 ron, deci nu e un capat de tara.
                              Bafta!

                              Comment


                              • multumesc frumos!

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google