Discutii generale 1,6 16v

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • La K4M, cuplul maxim se obtine la 3750rpm; peste aceasta turatie, cuplul scade si cresc cheltuielile.
    Din punctul meu de vedere, acest motor da ce are mai bun in el intre 3500-4000rpm, iar acest lucru chiar se simte. Fara sa laud masina, dar un Logan cu 105cp, "face" multe masini, cand se afla in plaja aia de turatii.
    Last edited by IancuMIC; 12 January 2015, 19:15.
    Degradarea unei societati, incepe cu criza morala profunda a acesteia.

    Comment


    • Intradevar motorasul asta e grozav pe logan si multi raman surprinsi. Dar sunt si motive pentru care eu consider ca are si minusuri, si poate Loganul/1.6 16V nu se impaca perfect impreuna:
      - accelerare brusca, de la viteze mici, pleaca masina de fata stanga sau dreapta;
      - zgomotos, din cauza proastei antifonari dar mai ales din cauza evacuarii situata spre habitaclu;
      - cutie de viteze prost aleasa, JH3. Prea or vrut sa impace si 1.4 MPI si 1.6 MPI si 16V cu aceeasi cutie. Si e si comanda pe tija = joc in timp.
      - lipseste treapta 6. In oras, nu e buba, dar pe sosea, mergea lejer.
      - pentru variantele cu ambreiaj pe cablu: motorul se incalzeste prea tare in spatiul in care este plasat si in timp deterioreaza unsoarea de la comanda ambreajului. Rezultat: ambreiaj ce merge sacadat si scartaie. Nu exista rezolvare.
      - mult mai complicat si pretentios la mesteri "amatori" (ca mine) fata de 1.4 si 1.6 MPI. Nu prea iti iarta nici o interventie gresita (gen spalare, curatate MPP).
      - acces dificil pentru mentenanta (la schimbare distributie, te apuca noaptea. La fel si la curatare admisie aer. La fel si la bujii: trebuie cheie speciala, mai lunga.

      In rest, super! )

      Comment


      • teodormircea, cutia JH3 a fost montata si pe Renault, iar timoneria este foarte precisa- ce-i drept, difera de cea de pe Logan.

        Iar despre performantele motorului, e mare diferenta intre versiunea Euro4 si cea Euro5. Eu am Laguna 2 cu acest motor, masina cu 200 kg mai grea decat Loganul si are performante la fel cu un Euro5, doar viteza maxima difera. Rapoartele cutiei sunt la fel. Datorita insonorizarii vitezele de croaziera de 130-140 nu sunt deranjante. Am avut si Laguna 1 cu acelasi motor si aia era mai zgomotoasa. In Logan se simte mai deranjant "viteza".
        Attached Files
        Last edited by andri1940; 12 January 2015, 23:08.

        Comment


        • Eu nu zic ca JH3 este o cutie proasta, ba din contra. Si deacord, timoneria este foarte precisa, chiar si cu joc in levier. Doar ca pt. acest motor mai mergea o treapta.

          Insonorizarea in schimb este o problema grava, si nu de la 130 in sus, ba chiar de la 110. Dupa 4-5 ore pe autostrada, din experienta vorbind, esti nauc de cap.

          Mai grava si fara rezolvare este insa problema cu temperatura din zona comenzii ambreiaj. Aici au dat-o rau in bara, si cand problema era super discutata si reclamata in service (vezi si cazul lui alessandro de pe forum cu toate incercarile lui), se rezumau doar la un schimb de cablu de ambreiaj....

          Comment


          • La mine ( fabr 2012, ultimile serii de L1ph2 ) ambreiaj hidraulic, comanda schimbator de viteze pe cabluri, acceleratie motorizata, toate bune pina aici, in schimb zgomotul in interior la modul meu de mers in turatii sus e INFERNAL.

            Comment


            • Originally posted by teodormircea View Post
              Eu nu zic ca JH3 este o cutie proasta, ba din contra. Si deacord, timoneria este foarte precisa, chiar si cu joc in levier
              nu ca e proasta. de fiabile sunt fiabile si JH si JR, problema e ca sunt cele mai ieftine cutii dintre cutiile ieftine ale lui Renou.
              de aia huruie toate de zici ca sunt cu dinti drepti sau au rulmentii stricati in ele, dar ele nu au nici pe dracu. asa merg ele.

              Comment


              • @bogdan_cr - inseamna ca stii ce vreau sa spun despre zgomot.

                In rest, te invidiez, ai exact ce as vrea eu schimbat la masinea mea....

                Comment


                • Cu tot respectul, 3500-4000 rpm ? Vorbim de vre-un diesel ultra rafinat cum ar fi 1.6 dCi bi-turbo ?

                  Motorul trage aspru dupa 4000 rpm, pana o mustata peste 6000 !
                  sigpic

                  Comment


                  • De ce ai merge cu o masina de familie, cu 5000 rpm?
                    Din punctul meu de vedere astea sunt situatii extreme, dar ca sa faci o obisnuinta din asta chiar nu vad rostul.
                    Degradarea unei societati, incepe cu criza morala profunda a acesteia.

                    Comment


                    • Originally posted by teodormircea View Post
                      Intradevar motorasul asta e grozav pe logan si multi raman surprinsi. Dar sunt si motive pentru care eu consider ca are si minusuri, si poate Loganul/1.6 16V nu se impaca perfect impreuna:
                      - accelerare brusca, de la viteze mici, pleaca masina de fata stanga sau dreapta;
                      Explica si mie te rog partea bolduita!

                      Comment


                      • Sper ca nu de torque stear vorbesti.
                        Un om inteligent nu va fi niciodata rau. Rautatea se naste din prostie, inferioritate si frustrare.

                        Comment


                        • Nu, dar poate vorbea de torque steer.
                          Nu contraziceti moderatorii, iti iei ban daca ai dreptate.

                          Comment


                          • ''pentru variantele cu ambreiaj pe cablu: motorul se incalzeste prea tare in spatiul in care este plasat si in timp deterioreaza unsoarea de la comanda ambreajului. Rezultat: ambreiaj ce merge sacadat si scartaie. Nu exista rezolvare.'' UAU....si la laguna se intampla acest fenomen destul de enervant pa canicula !

                            ''- acces dificil pentru mentenanta (la schimbare distributie, te apuca noaptea. La fel si la curatare admisie aer. La fel si la bujii: trebuie cheie speciala, mai lunga.'' Te apuca noaptea de o schimbi tu acasa cu manualul de rapartie in fata. UN mecanic o schimbat in 2 ore...cel putin la mine, cu tot cu pompa de apa, role etc. Nu este mare inginerie. Eu am schimbat o de 2 ori intr-o luna...curea de distribuie Gates facea precum un diesel )))))...asa ca am pus Contitech si este ok.

                            Ce ''probleme'' am eu la motor...cred. Daca o tin turata pe loc intre 2100 rpm si 2500 se aude un zgomot metalic si suna a diesel...si la relanti se aude un zgomot metalic de zici ca acum sare pompa de apa. Acelas sunet l am auzit si la un taximetrist...dar nu a stiu sa mi zica ce si cum ptr ca era masina de firma.
                            Dupa prima cheie dimineata, dupa cca 10 secunde incep sa se aude niste zgomote ciude prin motor de parca nu ar avea benzica si merge putin balbait...in rast cand se incalzeste totul revinde la normal.
                            IN reste motorul merge foarte bine si nu consuma ulei. AAA...era sa uit de vehea problema cu turatia care fluctueaza la relanti. Schimbat tot setul de garnituri admisie etc ....degeaba.

                            Eu am pus asa ceva recent in cutia de viteze si s a schimbat treaba cu agatarea in treapta 1. Cutia merge perfect si timoneria este perfecta si dupa 16 ani....laguna 1. Am dat comandat si ptr motor.

                            Last edited by Andyno; 14 January 2015, 14:28.

                            Comment


                            • Un motor se foloseste in toata plaja de turatie. Daca nu vrei sa treci de 4000 rpm treci la diesel !
                              Last edited by IancuMIC; 16 January 2015, 13:13. Reason: off topic
                              sigpic

                              Comment


                              • Scuze de intarziere, revin cu raspunsuri:

                                @Ivan Marian: Plec de la semafor, sau de pe loc etc., accelerez 3000+, dau drumul la ambreiaj, masina nu pleaca drept. La fel la acceleratii bruste din treapata 2-3. Face asa de noua, nu sunt singurul. (deci nu suspectez directia). E doar prea usoara pe fata/anvelope de 2 lei.

                                @Andyno - probabil ai Laguna 1. Si acolo spatiul de sub capota este mic. Nu ai rezolvare decat daca folosesti o unsoare minune, care sa reziste. Problema e enervanta si pacat de motor, dar nu ai ce-i face.

                                @problema motoras pas cu pas - venit reper, 80 ron cu tot cu carcasa. Desfacut carcasa+MPP "vechi" M&D, scapat garnitura pe jos. Blestemat zilele 5 minute pana cand am vazut ca era, garnitura, fix langa roata. Multumit celui de sus ). Montat garnitura, pus totul la loc, pus si luat contactuld e 2 ori apoi start. Din prima impecabil 760-780 rot/min. Fara nici un fel de balbaieli. Lectie: nu cumparati prostii, chiar daca is mai cumpe sau unele SH, puneti ce a pus productorul in fabrica.

                                Si acuma, ca sa fie postul lung, intrebare: de ceva vreme, si din ce in ce mai persistent, am un sunet metalic, peste 3500 rot/min. Un fel de zbarnit. Suspectez evacuarea, care a ruginit in timp. Are cineva alte idei?

                                Si cred ca de torque stear vorbesc....))
                                Last edited by teodormircea; 26 January 2015, 21:35. Reason: Automerged Doublepost

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google