Problema Logan 1.6 85 CP E5

Collapse
This topic is closed.
X
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Problema Logan 1.6 85 CP E5

    Am un logan nou, 1.6 85 CP E5, si sper acum sa nu fie vreo problema deja.
    Masina are 190 km, si dupa ce am schimbat anvelopele de vara cu cele de iarna ( nu stiu daca e de la asta ) cum ii dau treapta 5 undeva intre 75...90 km/h se aude un suierat foarte deranjant, cum trec de 90 nu se mai aude nimic. In treapta 4 la aceeasi viteza nu se aude nimic. Din ce am citit pe forum, problema pare sa fie de la cutie, ulei CV.. etc. Este posibil ca la masina noua sa fie problema asta deja, sau sa mai astept, sa se faca rodajul ?

  • #2
    Da, am observat si eu asta. In tr5 pe la 80-90, in jur de 2000+ de ture.. masina intra in rezonanta cu motorul.. dar doar pentru cateva clipe. Suna ca si cand ar fi subturata dar de o frecventa mai inalta. Cand ajunge la 100 - 110km/h cu aproape 3000 ture.. dispare. Asa e din fabrica..
    PH2 BlackLine 1.6 8v.

    Comment


    • #3
      Daca tot ai masina noua de ce nu te duci cu ea la o reprezentanta ....ai garantie la ea asa ca nu are rost sa umblii tu
      In viaţă risipim ani, iar la moarte cerşim clipe...
      sigpic

      Comment


      • #4
        sa vad cum se comporta cateva zile de acum incolo. insa, este posibil sa fie deja o problema la cutie asa devreme ? Repet : doar intre 75...90 km/h si doar cand accelerez. daca iau picioru de pe acceleratie la viteza aia, suieratul dispare.

        Comment


        • #5
          Posibil ca la turatia aia tu accelerezi puternic si e cam subturata . Si la 1.2 euro5 se aude un suierat cand accelerez mai puternic la turatie scazuta .

          Comment


          • #6
            nu simti si un "tremurat" inainte-inapoi al motorului? in treapta 4 este pe la 55-60km/h.

            Comment


            • #7
              intra in rezonanta motorul cu caroseria

              Comment


              • #8
                Exact asta am zis si eu. Nu are absolut nicio problema masina..
                PH2 BlackLine 1.6 8v.

                Comment


                • #9
                  cauta un batator acustic pentru esapament sau monteaza un element flexibil.

                  Comment


                  • #10
                    @cro84 : Da, cand accelerez mai puternic de la 2500 in sus. eu zic ca nu e subturata la 2500...
                    @razvanamza: nu, nu tremura deloc.

                    dupa inca 100 km de la dubiosul sunet, astazi am observat ca incepe sa se mai diminueze . tot se mai aude , chiar si in tr 4 la 70..80 km/h, si a 5-a ceva mai tare decat tr 4, pana in 90 km/h. dupa viteza asta nu se mai aude deloc.
                    pare dubios, ca s-a auzit imediat cum am schimbat anvelopele ei ( cu continental a venit ) , cu cele de iarna sava eskimo.
                    Acum sa speram ca dispare de tot.

                    Comment


                    • #11
                      anvelopele noi , fiind si de iarna profil mai mare si rar , scot un zgomot mai puternic in rulaj .
                      iar pentru cei care stiu unde si cum se monteaza batatoru acustic ala de diesel , ceva poze daca se poate . multam fain

                      Comment


                      • #12
                        se inchid oglinzile electrice la logan ?

                        cine stie ?
                        Last edited by maryo0104; 29 November 2011, 11:54. Reason: Automerged Doublepost

                        Comment


                        • #13
                          este de la cauciucuri!!!
                          Am pierdut multe in viata,dar niciodata nu mi-am pierdut respectul fata de cei care-l merita!!

                          Comment


                          • #14
                            Originally posted by maryo0104 View Post
                            se inchid oglinzile electrice la logan ?

                            cine stie ?
                            not a chance..

                            Comment


                            • #15
                              A mea de pe dreapta s-a inchis cand am dat cu ea in camion

                              Comment

                              Working...
                              X
                              Anulare DPF
                              Politica de Securitate Google