Motor-totuși Ce Merită Modificat?

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Motor-totuși Ce Merită Modificat?

    Sunt de câțiva ani pe acest forum, am citit multe din cele ce s-au scris de aceia cred că este momentul unor concluzii: ce merită modificat cu adevărat la motor pentru o mai bună performanță? Remapare, filtru aer, evacuare, modificare aerodinamică.....bineînțeles mă refer la motoarele diesel.

  • #2
    schimbi turbo, furtune, intercooler, anulezi egr, schimbi evacuarea si mergi la cineva care chiar se pricepe sa-ti faca o harta noua, in functie de presiunea din turbina. nu chip tuning facut de baietii din colt, ci facuta de la zero pt tine. asta daca injectoarele sunt in stare f. buna.

    cauta la my ride si topicul lui bbi. te poti inspira si de acolo.
    internal combustionizer

    Comment


    • #3
      la evacuare un plus ar fi eliminatul catalizatorului.La soft ii poti face un stg2, din cate imi amintesc ai stg1...Filtrul de aer nu prea are multa importanta daca e de fabrica sau sport si ceva mai extrem ar fi o turbina mai mare de pe vreun microbuz de marfa sau ceva.
      Pentru a evita imposibilitatea resetarii parolei pe forum, userii cu adresa de @yahoo.com sunt rugati sa activeze o alta adresa de mail, diferita de @yahoo.com.

      Comment


      • #4
        Originally posted by zeegermans View Post
        schimbi turbo, furtune, intercooler, anulezi egr, schimbi evacuarea si mergi la cineva care chiar se pricepe sa-ti faca o harta noua, in functie de presiunea din turbina. nu chip tuning facut de baietii din colt, ci facuta de la zero pt tine. asta daca injectoarele sunt in stare f. buna.

        cauta la my ride si topicul lui bbi. te poti inspira si de acolo.
        si ati facut vreunul asa ceva?! ce ati obtinut? in afara de revenirea la itp pe motiv de noxe
        numai astea se pot face unui motor? suna prea complex gen "fast &furious" si cu efecte incerte asupra motorului. sau cea mai buna e resoftarea ? mie asa mi se pare...
        Last edited by B997NDL; 3 May 2012, 19:49.

        Comment


        • #5
          pai si ce e gresit in ce a zis el? Nu a omis partea cu refacerea softului. Sau ai probleme cu intelegerea limbii romane?
          sigpic

          Comment


          • #6
            vad ca tu n-ai inteles. eu nu ma luam de ce a zis el ci intrebam daca chiar merita toata tevatura aia care banuiesc ca e si f scumpa. numai pt... cati cai ?!

            Comment


            • #7
              vreo 30-40. merita? probabil ca da...
              Democratia nu inseamna ca faci ce vrei, ci ca ai dreptul sa faci ceea ce trebuie.

              Comment


              • #8
                o merita dar pare scump si ce e mai grav necesita multa munca. daca as gasi pe cineva sa le faca de la a la z. dar nu cred ca mecanicii se baga. tot cineba de pe aici.

                Comment


                • #9
                  si cu ... si cu sufletul in Rai nu prea merge ...
                  sigpic

                  Comment


                  • #10
                    eu i-am raspuns omului. daca tot vrea sa modifice, pentru el merita
                    internal combustionizer

                    Comment


                    • #11
                      pt unii merita cateva sute de euro pt 10 cai la un aspirat, o saptamana de munca, pt altii 40cp la aceiasi bani si aceiasi munca, nu merita. depinde de unde privesti problema si ce vezi. adica punctul de vedere
                      Democratia nu inseamna ca faci ce vrei, ci ca ai dreptul sa faci ceea ce trebuie.

                      Comment


                      • #12
                        adica ce anume ai putea vedea? limita de viteza e tot aia si nu avem autobahn-urim si ca sa dau mii de euro pentru cai (nu numai sute.. ) ca sa parcurg distanta dintre doua semafoare (care sunt al naibii de apropiate...) nu stiu daca merita. aaa.. la raliuri si curse...poate dar daca ai o singura masina si iti sare consumul mai ales in conditiile de acum, nu cred ca e o realizare.
                        iar faza cu depasirea limitei de viteza, o sa se termine si le noi ca la unguri sau altii din ue. atunci o s-o lasam noi moale cand or incepe sa vina acasa amenzile.

                        Comment


                        • #13
                          caii aia nu-s numai pt mers cu 200. o depasire in intervalul 60-100 (mers legal pe drum national/european), dureaza cu cateva secunde mai putin intre un logan de 75 de cai si unul de 105 cai. de ce sa nu vreau 130cp, daca se poate? mie de exemplu imi place sa simt cum pleaca masina in depasire, nu viteza mare ma atrage. daca pt a depasi mai scurt trebuie cai mai multi, atunci sa fie cai mai multi. simplu. mai ales in cazul tau s-al initiatorului, care aveti "dizal", dupa resoftare, daca nu abuzati de motor, n-o sa consume mai mult, ba chiar mai putin o idee si totusi depasiti mai comod.
                          Democratia nu inseamna ca faci ce vrei, ci ca ai dreptul sa faci ceea ce trebuie.

                          Comment


                          • #14
                            ai dreptate. n-am gandit-o bine... recunosc

                            Comment


                            • #15
                              La ce componente de top sunt pe langa motorul disel pe logan (injectia delphi si turbinele kkk facute in RPK) mai bine pui banii deoparte pentru cand o sa pice. Pica ele si la 65 de cai, daramite la 110! Daca la turbine ar mai fi alternative (desi nu o sa se pupe cu motorul, evacuarea si harta de injectie), injectia aia e.
                              Nu contraziceti moderatorii, iti iei ban daca ai dreptate.

                              Comment

                              Working...
                              X
                              Anulare DPF
                              Politica de Securitate Google