Condensul Din Rezervor

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Condensul Din Rezervor

    Toata lumea a auzit de condensul din rezervor, care apare atunci cand ai combustibil putin. Am mai gasit pe forum cateva posturi in care toata lumea spune cat de rau este condensul, dar subiecte care sa trateze asta in mod special nu am gasit.

    Pt. mine (probabil si pt. altii) ar fi interesant de aflat urmatoarele:

    1.Cum anume se formeaza mai exact condensul in rezervor? care este mecanismul? Din definitie CONDÉNS s. n. 1. apă rezultată prin lichefierea vaporilor pe suprafețe cu temperaturi mai scăzute decât a aerului cu care vin în contact.

    Daca poate cineva sa ma lamureasca de unde apare apa aia? Din motorina? din atmosfera? Stiu ca in natura condensul apare pe obiecte de fier, tabla, geamuri, pereti etc dar asta in natura. Rezervorul este un recipient inchis.

    2.Ce anume din sistemul de injectie va afecta acel condens? pompa , injectoare si cum ?

  • #2
    La prima dacie (1300) aveam probleme cu condensul, mai dadea in nas cateodata, la Logan nu am simtit niciodata prezenta condensului cu toate ca rare au fost ocaziile in care rezervorul a fost plin.

    Comment


    • #3
      In general la masinile cu rezervorul din metal apar vapari de condens datorita temperaturii scazute a combustibilului.La logan nu am intalnit asemenea probleme.

      Comment

      Working...
      X
      Anulare DPF
      Politica de Securitate Google